Suchy kaszel u dziecka może być szczególnie uciążliwy. Utrudnia zabawę, powoduje ból, a w nocy wybudza ze snu. Im młodsze dziecko, tym bywa bardziej niebezpieczny. Jak sobie z nim radzić? Po pierwsze warto skonsultować się z dobrym lekarzem, po drugie można wypróbować skuteczne metody. Oto najlepsze domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka.
Dzieci są narażone na infekcje. Nawet kilkakrotnie w ciągu roku przeziębiają się. I jest to jak najbardziej naturalne. W ten sposób ich układ immunologiczny ćwiczy się w odpieraniu ataku. Tylko w ten sposób – chorując i mierząc się z czynnikami chorobotwórczymi – układ immunologiczny może nauczyć się skutecznej obrony.
Suchy kaszel u dziecka może trwać tygodniami
Istnieją różne rodzaje kaszlu. Suchy kaszel, o którym tutaj mowa – jest nazywany także kaszlem bezproduktywnym. W odróżnieniu od kaszlu mokrego, czyli produktywnego.
Suchy kaszel u dziecka może pojawić się na początku infekcji. Może też występować wtedy, kiedy inne objawy choroby znikną i w tym drugim przypadku jest to tak zwany kaszel poinfekcyjny.
Suchy kaszel może trwać dwa tygodnie, a nawet dłużej – gdy występuje po chorobie. I wtedy jest to zjawisko naturalne, niewymagające większych interwencji. Niemniej każdorazowo warto konsultować przyczyny zdrowotne z lekarzem.
Jeśli kaszel nie jest wyjątkowo intensywny, męczący, nie towarzyszą mu duszności ani inne niepokojące objawy, zazwyczaj wystarczy zapewnić dziecku czas, spokój, odpoczynek – niezbędne do powrotu do zdrowia. Poza tym ważne są – nawodnienie organizmu i zapewnienie odpowiedniego czasu na sen.
To nie wszystko. Poczytaj o innych metodach.
Suchy kaszel u dziecka domowe sposoby
Suchy kaszel u dziecka można minimalizować wieloma domowymi sposobami. O ile kaszel nie ma żadnej poważnej przyczyny (lub jest to powszechny problem wywołany przez wirusy) to sprawdza się:
- nawilżanie śluzówki nosa przy użyciu soli fizjologicznej,
- pomocne mogą być także inhalacje z soli a także inhalacje nad miską z ziołami, dobrze sprawdza się w tym temacie eukaliptus,
- dbanie o to, żeby dziecko dużo piło. To bardzo ważne, bo pozwala nawodnić organizm, skrócić czas choroby i uławia odkrztuszanie,
- zaproponowanie posiłku z kaszy jaglanej, który pomaga w leczeniu infekcji układu oddechowego,
- zaproponowanie, żeby dziecko wyżej spało. Należy ułożyć poduszkę wyżej lub podłożyć coś pod materac,
- przygotować prawdziwy rosół, który wzmacnia i działa jak domowy antybiotyk,
- starszym dzieciom zaproponować świeżo wyciskany sok pomarańczowy z kurkumą i czarnym pieprzem (by dostarczyć kurkuminę, która działa przeciwzapalnie, czarny pieprz z kolei ułatwia jej wchłanianie),
- zaproponować ciepłą herbatę z imbirem – w ten sposób podaje się dziecku wyjątkowo silny środek o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, a także łagodzącym ból.
- dla starszego dziecka (powyżej pierwszego roku życia) zaproponować miód (o ile dziecko nie ma uczulenia) – miód łagodzi ból gardła i działa antybakteryjnie. Miód można spożywać na łyżeczce, a także rozmieszany z ciepłą wodą,
- spacerować, to ważne, świeże, zwłaszcza chłodne powietrze dobrze działa na układ oddechowy i ułatwia oddychanie.
- zadbać o nawilżenie powietrza w domu, zwłaszcza w sezonie grzewczym,
- czasami pomóc może używanie oczyszczacza powietrza, by pozbyć się z powietrza toksyn.
Znajdź przyczynę
Jeśli kaszel długo nie mija, znajdź przyczynę. Być może powodem jest choroba taka, jak astma, czy refluks.
Kaszel suchy może być też wywołany przez alergię, może być spowodowany ekspozycją na negatywne czynniki, takie, jak dym papierosowy.
By zidentyfikować przyczynę długotrwałego kaszlu u dziecka, niezbędne jest holistyczne podejście do tematu.
Komentarze