Suche dłonie w ciąży – bardzo powszechny problem

Sucha skóra w ciąży to częsta przypadłość. Dotyczy większości kobiet spodziewających się dziecka. Łatwo to wytłumaczyć. Sucha skóra jest efektem zmienionej gospodarki hormonalnej. W ciąży obserwuje się bowiem większą produkcję estrogenów, co u kobiet z cerą trądzikową – poprawia wygląd skóry, a u pań z wrażliwą, suchą skórą zaostrza problem. Szczególnie często, niezależnie od typu cery, kłopotem są suche dłonie w ciąży. Jak sobie radzić z tym problemem?

Gruczoły łojowe pracują wolniej. Suche dłonie w ciąży

Ciało kobiety w ciąży przechodzi liczne zmiany. Jedną z nich jest rewolucja, jakiej podlegają gruczoły łojowe. W tym szczególnym czasie pracują one mniej wydajnie, wyciszają się.

Produkcja łoju jest mniejsza. Dla kobiet, które borykały się przed ciążą z niedoskonałościami, trądzikiem, to dobra wiadomość. Zmiany skórne znikają, a wygląd cery poprawia się. Z drugiej strony osoby, które przed ciążą narzekały na podrażnienia skóry, teraz mogą zauważyć pogłębiony problem. Spadek produkcji łoju obniża bowiem właściwości ochronne skóry. Nie ma ona już dostatecznie silnego płaszcza lipidowego, co sprzyja podrażnieniom.

Poza tym wzrasta wrażliwość skóry. Można obserwować zwiększoną reakcję na czynniki zewnętrzne – wiatr, mróz, promienie UV. Mogą pojawiać się wysypki i podrażnienia. Skóra staje się napięta i bolesna. Niekiedy niespodziewanie może wystąpić także problem z alergią, mimo że wcześniej nie był obserwowany.

suche dłonie w ciąży

Pieczenie skóry w ciąży

Sucha skóra w ciąży często unaocznia się na dłoniach. To dlatego, że dłonie są szczególnie narażone na wpływ czynników zewnętrznych. Często myte, dezynfekowane, odsłonięte, podatne na wysuszenie przez wiatr, promienie UV – nie mają łatwego życia.

To dlatego właśnie skóra dłoni może być zaczerwieniona, sucha, pomarszczona. Czasami może nawet swędzieć i piec. Jak można sobie z tym poradzić?

Sposób na suche dłonie w ciąży

Sposób jest stosunkowo prosty. Zaleca się:

  • Mycie skóry delikatnymi środkami myjącymi.
  • Wybieranie kosmetyków dla skóry wrażliwej.
  • Po każdym myciu nawilżanie –w przypadku silnego uczucia wysuszenia być może najlepsze będą emolienty.
  • Warto wypróbować olejek kokosowy, migdałowy, rycynowy, czy z pestek winogron (zanim użyjesz danego specyfiku, wypróbuj jego działanie na niewielkim obszarze skóry – uwaga na ewentualne ryzyko alergii!).
  • Zwrócenie uwagi na „chemię”, która w tym szczególnym okresie może uczulać,
  • Unikanie dezynfekcji – chyba, że to naprawdę konieczne.
  • Ochrona skóry przed wpływem promieni UV.
  • Unikanie nagłych zmian temperatury – podczas mycia dłoni (ustawianie średniej temperatury), dbanie o to, by nie zamaczać dłoni w zimnej wodzie (np. nad morzem – szok temperaturowy może negatywnie wpłynąć na kondycję skóry).
  • Zwrócenie uwagi na to, by używać delikatnych ręczników. Nie trzeć skóry. Jedynie delikatnie przykładać ręcznik.
  • Dla dobrej kondycji skóry kluczowa jest też zdrowa dieta. Zwróć uwagę, by jeść urozmaicone posiłki, bogate w warzywa i owoce.
  • Unikaj nadmiaru cukru, pij wystarczające ilości wody.

W razie większych problemów – warto udać się do lekarza. Być może specjalista zadecyduje o stosowaniu bardziej zaawansowanych metod walki z suchą skórą.

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*