Subiektywny przegląd gier dla czterolatków

Część druga – gry edukacyjne

Zagadki Smoka Obiboka:

Producent Granna
Wiek Dziecka 4 – 7
Ilość graczy 1 – 6
Cena Ok. 30zł
Moja ocena

Gra składa się ze 135 kart z zagadkami, gdzie na jednej stronie mamy treść zagadki w formie wierszyka, a na drugiej rysunek przedmiotu, którego zagadka dotyczy. W zestawie jest również 6 plansz Smoka Obiboka i 36 kolorowych żetonów. Cel i przebieg gry jest dość oczywisty – polega na odpowiadaniu na zagadki. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi można wziąć kolorowy żeton i położyć na planszy ze Smokiem w jednym z 6 kółeczek. Po zdobyciu 6 kółek, a więc zdobyciu 6 punktów wygrywamy.

Oczywiście korzystanie z plansz na punkty nie jest obowiązkowe, a także sam przebieg gry daje szansę na dużą dowolność. Ładne, kolorowe ilustracje pomagają zweryfikować odpowiedź również przez Dziecko nieczytające :)

Walory edukacyjne, to przede wszystkim wzbogacanie słownictwa Dziecka. Zarówno słowa zawarte w treści zagadek, jak i hasła nie zawsze należą do najprostszych. Dodatkowym atutem tej gry jest wzmacnianie u Dziecka umiejętności logicznego myślenia, selekcji informacji i syntezy, aby dojść do prawidłowej odpowiedzi. Treści zagadek często nawiązują do pewnych skojarzeń, co również ma walor edukacyjnym.

Poza tym, to doskonała rozrywka dla całej Rodziny. Warto mieć tę grę, choć raczej nie będzie ona w użyciu codziennie. Karty z zagadkami również sprawdzają się w przypadku wprowadzania Dzieciom czytania metodą globalną, gdyż obrazki haseł są podpisane. Można wyselekcjonować te, które w metodzie Domana najlepiej się sprawdzą.

Mam na imię Julia. Jestem mamą dwóch żywiołowych księżniczek - Łucji i Barbary. Biorąc pod uwagę najnowsze trendy jestem mamą z innej planety. Kocham swoje córki i właśnie dlatego stosuję dyscyplinę, okazuję miłość, ale też niezadowolenie. Uprawiam wariactwa, kiedy jest na to pora, a kiedy trzeba odsuwam je na bok żeby zrobić obiad czy wypić kawę. Nie stosuję tzw. bezstresowego wychowywania, bo jego "efekty" widziałam (i widzę) i odczułam w pracy zawodowej (od prawie dekady uczę dzieci w różnym wieku – od przedszkola po liceum i dorosłych, z różnych środowisk). Wychodzę z założenia, że człowiek musi poznać życie żeby wiedzieć z czym będzie się mierzył przez następnych kilkadziesiąt lat.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mała mała

  jestem pod wrażeniem jak starannie przygotowany artykuł, wiele gier znamy, ale sporo jest dla nas nieznanych. jest co nadrabiać

  • Julia Julia

   Serdecznie dziękuję za miłe słowa. Staranność wynika prawdopodobnie z dogłębnego poznania gier ;)
   Uwielbiamy gry i moim cichym marzeniem jest, aby i inni je polubili :)

 2. Sayane Sayane

  Z Granny są też dobre Trick Traki – niby od 4 lat, ale moja 2latka spokojnie układała najłatwiejsze. Do tego autka wiadomo – są wielofunkcyjne, a że wykonane z grubego plastiku, drewna i z metalowymi osiami to starczą na wiele lat.

 3. andzia andzia

  my z tego zestawienia mamy tylko pytaki, inne tez chetnie przetestujemy ;)

  • Julia Julia

   Życzę zatem wspaniałych chwil podczas wspólnego grania! :)

 4. Ula Ula

  WOW, super zestawienie, bardzo przydatne

 5. kamila kamila

  Szkoda tylko,że gry dla dzieci mają tak wysoką cenę. My tez mamy kilka a szykujemy się do pytalow i bamb. My ratujemy czesto kupując na allegro lub odkupujac na wyprzedazach,pchlich targach

  • Julia Julia

   Tak, to dobry sposób. U mnie też jest nieco łatwiej, bo z racji swojej pracy i firmy wiele rzeczy kupuję i wykorzystuję zarówno w domu jak i w pracy. Wtedy nieco mniej serce boli jak się tyle płaci ;)
   Ale fakt jest faktem, że za ceną idzie jakość. Co też nie jest bez znaczenia w dzisiejszym (konsumpcyjnym) świecie ;)

Polecane tematy