Subiektywny przegląd gier dla czterolatków

Dzień Noc

Producent Granna, smart games
Wiek Dziecka 3+
Ilość graczy 1 – 2
Cena Ok. 80 zł
Moja ocena

Tę grę umieszczam w zestawieniu jako jedyną, która w zasadzie nie potrzebuje partnera. Wręcz bym powiedziała, że 2 osoby to będzie już tłum. Gra składa się z książeczki z 48 kombinacjami 10 elementów drewnianych. Jest też podstawka z 3 bolcami do nakładania drewnianych elementów. Zabawa polega na ułożeniu takiej samej kombinacji, jaką odkryjemy w książeczce. Pierwszych 24 kombinacji jest „za dnia”, tzn. Dziecko widzi którego elementu użyto, w jakim ułożeniu itp. Obrazki od 25 do 48 przedstawiają te same ułożenia, ale „nocą”, tzn. widoczny jest tylko cień kombinacji. Dziecko musi samo dojść do tego, którego elementu użyto i w jakim ułożeniu. Za każdym razem wykorzystane są wszystkie elementy.

Gra ta skierowana jest dla Dzieci już od 18 miesięcy, a to dlatego, że w pierwszym etapie można Dziecku pozwolić na swobodne wkładanie drewnianych elementów na bolce – dokładnie jak w zabawkach typu wieża. W późniejszym etapie można wprowadzać Dziecku kolory i prosić, aby umieszczało na bolcach elementy we wskazanej kolejności, np. wg kolorów, kształtów.
Powyżej 3 roku można już śmiało wprowadzić książeczkę z „dziennymi” kombinacjami.
Zabawka jest wykonana bardzo starannie i estetycznie. Jest też trwała. Jedynym minusem wykonania jest to, że niektóre kombinacje są na styk i Dziecku trudno jest wykonać „zadanie”, bo zwyczajnie elementy się nie mieszczą ułożone jedno na drugim. Ale jest to niewielki minus, zważywszy na walory edukacyjne.

Zatem o walorach słów kilka. Po pierwsze koncentracja. Po drugie koordynacja oko-ręka. Po trzecie analiza i synteza układu i przełożenie na stworzenie takiego samego. Po czwarte myślenie konstrukcyjne (Dziecko musi opanować budowanie od dołu do góry, a nie od góry do dołu, jak mu intuicja podpowiada). Po piąte zwracanie uwagi na szczegóły, czyli ta sama buzia umieszczona do góry nogami będzie smutna, a my potrzebujemy uśmiechniętej. Nieco trudniej jest w wersji nocnej, bo tam nie widać jaki rodzaj emocji przedstawia twarz. Możemy się tylko domyślać. Po szóste gra bardzo wycisza Dziecko, które skupione nad zadaniem, całe się mu oddaje.

Mam nadzieję, że powyższe zestawienie sprawi, że więcej gier pojawi się w Waszych domach (choć zapewne już jest ich niemało) i częściej będziecie grali rodzinnie. Jeśli w zestawieniu jest gra, o której istnieniu nie mieliście pojęcia – tym bardziej się cieszę.

Wszystkie gry są testowane na mojej czterolatce (żeby nie było, urodziny miała w czerwcu) oraz jej młodszej siostrze, prawie 3latce. We wszystkie gry bawimy się wspólnie, stąd wiele modyfikacji reguł gry, aby dostosować je do obu dziewczynek. Mnie w grach najbardziej urzeka możliwość spędzania wspólnie czasu, twórczo i edukacyjnie. Wiem, że walory edukacyjne wymienionych gier zaowocują już w niedalekiej przyszłości. A Was zachęcam do silnej selekcji gier, aby prócz mile spędzonego czasu, dawały Dzieciom również pierwiastek edukacyjny.

Mam na imię Julia. Jestem mamą dwóch żywiołowych księżniczek - Łucji i Barbary. Biorąc pod uwagę najnowsze trendy jestem mamą z innej planety. Kocham swoje córki i właśnie dlatego stosuję dyscyplinę, okazuję miłość, ale też niezadowolenie. Uprawiam wariactwa, kiedy jest na to pora, a kiedy trzeba odsuwam je na bok żeby zrobić obiad czy wypić kawę. Nie stosuję tzw. bezstresowego wychowywania, bo jego "efekty" widziałam (i widzę) i odczułam w pracy zawodowej (od prawie dekady uczę dzieci w różnym wieku – od przedszkola po liceum i dorosłych, z różnych środowisk). Wychodzę z założenia, że człowiek musi poznać życie żeby wiedzieć z czym będzie się mierzył przez następnych kilkadziesiąt lat.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mała mała

  jestem pod wrażeniem jak starannie przygotowany artykuł, wiele gier znamy, ale sporo jest dla nas nieznanych. jest co nadrabiać

  • Julia Julia

   Serdecznie dziękuję za miłe słowa. Staranność wynika prawdopodobnie z dogłębnego poznania gier ;)
   Uwielbiamy gry i moim cichym marzeniem jest, aby i inni je polubili :)

 2. Sayane Sayane

  Z Granny są też dobre Trick Traki – niby od 4 lat, ale moja 2latka spokojnie układała najłatwiejsze. Do tego autka wiadomo – są wielofunkcyjne, a że wykonane z grubego plastiku, drewna i z metalowymi osiami to starczą na wiele lat.

 3. andzia andzia

  my z tego zestawienia mamy tylko pytaki, inne tez chetnie przetestujemy ;)

  • Julia Julia

   Życzę zatem wspaniałych chwil podczas wspólnego grania! :)

 4. Ula Ula

  WOW, super zestawienie, bardzo przydatne

 5. kamila kamila

  Szkoda tylko,że gry dla dzieci mają tak wysoką cenę. My tez mamy kilka a szykujemy się do pytalow i bamb. My ratujemy czesto kupując na allegro lub odkupujac na wyprzedazach,pchlich targach

  • Julia Julia

   Tak, to dobry sposób. U mnie też jest nieco łatwiej, bo z racji swojej pracy i firmy wiele rzeczy kupuję i wykorzystuję zarówno w domu jak i w pracy. Wtedy nieco mniej serce boli jak się tyle płaci ;)
   Ale fakt jest faktem, że za ceną idzie jakość. Co też nie jest bez znaczenia w dzisiejszym (konsumpcyjnym) świecie ;)

Polecane tematy