Stulejka u dzieci – jak rozpoznać i kiedy reagować?

Stulejka to dość częsty problem dotyczący rodziców małych chłopców. Pojawia się najczęściej w dniu narodzin jako zwężenie napletka. Do pewnego czasu stanowi normę, później należy interweniować, dbając o prawidłowy rozwój dziecka. Kiedy i w jaki sposób należy  leczyć stulejkę, na jakie sygnały warto zwrócić uwagę?

Jak często występuje stulejka u dzieci?

Stulejka to znany medycynie i lekarzom problem. Do 2-3 roku życia uznawany na fizjologię, mali chłopcy rodzą się ze stulejką i fakt ten nie powinien niepokoić. Prącia noworodków w naturalny sposób są chronione, osłonięte przez napletek, w taki sposób, że nie można odsłonić główki penisa.

W pierwszych latach życia napletek jest mało elastyczny, sklejony z żołędzią, w trakcie rozwoju sytuacja ta się zmienia. Proces, jak do tego dochodzi został opisany tutaj.

Jeśli proces odklejania napletka nie przebiega właściwie, lekarz stwierdza stulejkę właściwą. I tym problemem należy się zająć, najlepiej pod czujnym okiem dobrego specjalisty.

Kiedy stulejka wymaga interwencji?

Występowanie stulejki u trzyletniego chłopca powinno zmotywować rodziców do odwiedzenia lekarza. Jeśli w tym wieku nie można odsunąć napletka, sytuacja ta powinna być potraktowana poważnie. Oczywiście rodzic nie może sam czynić kroków w kierunku zbyt agresywnego, na siłę odsłaniania napletka, bo w ten sposób można poczynić więcej szkód niż realnie pomóc dziecku.

Do lekarza warto się wybrać jeszcze przed 3-urodzinami, zwłaszcza, jeśli u dziecka obserwujemy negatywne symptomy:

 • obrzęk, stan zapalny, zaczerwienienie,
 • ropna wydzielina,
 • niepokój podczas oddawania moczu,
 • zaburzenia oddawania moczu,
 • nawracające infekcje układu moczowego.

Leczenie stulejki u dziecka

Jeśli dziecko ma mniej niż dwa lata, i stulejce fizjologicznej nie towarzyszą żadne niepokojące sygnały, należy pozostawić sytuację tak, jak jest. Nie wolno odciągać napletka, czy w inny sposób „majstrować” przy nim.

Jeśli stulejka wrodzona nie znika po trzecim roku życia, należy rozpocząć leczenie. Ma ono zazwyczaj charakter zachowawczy, lekarz najczęściej zaleca delikatne codzienne odprowadzanie napletka aż do pierwszego oporu, by dziecku nie sprawiać bólu. Najlepiej to robić w trakcie kąpieli lub tuż po niej.

Jeśli natomiast stulejka jest nabyta (powstała na skutek odciągania napletka, czy po przebyciu stanów zapalnych), najczęściej konieczna staje się operacja. Rozwiązanie chirurgiczne pozwala uniknąć komplikacji wynikających z zaniedbania tematu – w przyszłości zwiększonego ryzyka zachorowań na infekcje układu moczowego, nowotworów, chorób przenoszonych drogą płciową.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

 1. czajo

  Witam
  Ja miałem stulejkę mocną.Umówiłem się na wizytę u specjalisty.Czas oczekiwania trzy tygodnie.Oczywiście skierowanie od lekarza rodzinnego.Lekarz rodzinny zaleci mi ćwiczenia.Dodał „przecież to tylko skóra”.Na początku nie moglem ściągnąć napletka poniżej 5 mm.Po tygodniu ćwiczeń napletek zaczął schodzić ale nie do końca.Po 10 dniach wszystko jest już O.K.
  Na początku nawet nie ukazywała się żołądź.Teraz jest o.k.Trochę jeszcze uwiera ale na szczęście odwołałem wizytę,które miała skończyć się salą chirurgiczną.
  Mi pomogła ciepła woda i noszenie rajstop.Rajstopy cały czas powoduję ruch narządu.Nie ma co się krępować.Mężczyźni na świecie noszą rajstopy i są takowe produkowane w Polsce.Ponoć taka moda.
  Ja jako osoba religijna dodatkowo się modliłem.Może kto nie uwierzy ale modlitwa była przełomem ponieważ po godzinie od niej napletek zszedł mi prawie cały.
  Pozdrawiam i proponuję zapomnieć o okaleczaniu.Lekarze proponują zabiegi bo mają z tego pieniądze.Nie robią tego dla prawdy ale kasy.
  Nie okaleczajcie się.Proszę zobaczyć jak wygląda obrzezany członek a przejdzie wam.