Stres w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Jak zmniejszyć stres? Skutecznym sposobem jest zajęciem się czymś, czyli przeniesienie ciężaru myśli na inny obszar. Można sięgnąć po książki, które czekają na przeczytanie, nadrobić zaległości w seansach filmowych, czy odnaleźć nowe hobby.

Dobrym sposobem jest również dołączenia do grona innych ciężarnych oraz wymiana z nimi doświadczeń na temat zmian w ciele oraz bieżących przeżyć. Można również skupić się na przygotowywaniu wyprawki dla dziecka, gotowaniu potraw tuż przed porodem, które będzie można przechowywać w zamrażalce i wykorzystać, gdy już dziecko będzie na świecie.

Stres w pracy

Sytuacji nie poprawia również praca. Niezależnie czy będziesz pracować do ostatnich dni przed porodem, czy szybko pójdziesz na zwolnienie, możesz obawiać się, czy po porodzie będziesz miała dokąd wracać, czy poradzisz sobie z łączeniem zadań zawodowych i prywatnych.

Można w pewnym stopniu zmniejszyć ryzyko niepowodzenia, dokładnie przygotowując się do tego, co nastąpi. Po pierwsze warto spojrzeć na szefa jak na człowieka i po prostu w odpowiednim momencie porozmawiać z nim na temat ciąży, wykazując się dobrą wolą, pytając, w jaki sposób możesz pomóc w firmie przed przejściem na urlop macierzyński. Być może ktoś będzie musiał przejąć Twoje obowiązki, a o to warto zadbać z wyprzedzeniem. Lepsze jest zaplanowanie pewnych działań, poinformowanie zawczasu o pewnych faktach niż dzielenie się planami ostatnią chwilę, co utrudnia organizację pracy. Nikt nie lubi być negatywnie zaskakiwany!

Stres w pracy może mieć również inną formę: myśli przyszłej mamy mogą się koncentrować na tym, czy odpowiednio dużo odpoczywa, czy się nie przemęcza, czy pracując, nie naraża się na negatywne konsekwencje, czy wystarczająco dobrze się odżywia, itd.

Jak sobie poradzić? Dobrze planować krótsze, ale częstsze przerwy, spędzając je z dala od stanowiska pracy, najlepiej na świeżym powietrzu. Do pracy warto zabierać ze sobą zdrowe przekąski, by nie być zmuszoną do jedzenia tego, co znajdziemy w automacie czy w barze. Jeśli istnieje taka możliwość, warto zrezygnować również z mniej wygodnej odzieży czy obuwia, dbając o swój komfort pracy.

Stres w relacji  partnerskiej

Stres może wywoływać również zmiana relacji z partnerem. Niekiedy bowiem rewolucja w wyglądzie, burza hormonów w ciąży wpływa na poczucie nieatrakcyjności. Nie jest łatwo także z innych powodów. Poczucie winy wywołuje zmniejszone libido oraz brak ochoty na seks w ciąży. Nieporozumienia mogą nieść również różne wizje przyszłości, opieki nad dzieckiem i style wychowywania.

Co robić? Najważniejsza jest szczera rozmowa. Nie tylko jednak o ciąży, ale o emocjach związanych z nową rolą. Znaczenie ma także skupienie się na potrzebach drugiej strony, niezapominanie o tym, że poza tym, że wkrótce zostaniecie rodzicami, nadal jesteście po prostu kobietą i mężczyzną, których łączy uczucie. A to jak wiadomo trzeba pielęgnować. Zwłaszcza wtedy, kiedy wydaje się to wyjątkowo trudne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Basia_47 Basia_47

    Najbardziej zamartwiałam się o zdrowie synka, obawiałam się o każdy objaw, o każy ból brzucha..strasznie to wszytsko przeżywałam, obawiałam się poronienia w pierwszych tygodniach,..

  2. justa justa

    W ciązyt trzeba zachować spokoj, ale ciaza dla panikar to prawdziwe nieszczescie. oj znam takich troche, strasznie kazdym g…sie przejmowaly, bo cos zabolalo, cos strzyknely. strasznie ciezkie bylo to dla wszystkich wokolo…zamiast sie denerwowac i panikowac, lepiej po prostu skupic sie na szczesciu i wyciszyc sie.