Starsze mamy rodzą „grzeczniejsze dzieci”?

Najnowsze wyniki badań przynoszą dość rewolucyjny wniosek. Brzmi on miej więcej tak – dzieci starszych rodziców są spokojniejsze i „grzeczniejsze”. Czekanie z założeniem rodziny do późniejszych lat może mieć pozytywny wpływ na zachowanie dzieci wraz z ich dorastaniem. Dojrzali rodzice rzadziej mierzą się z problemami wychowawczymi. Dlaczego?

Starsi rodzice mają grzeczniejsze dzieci?

Raport, którego główny wniosek przytoczyliśmy powyżej, bazuje na czterech różnych badaniach z Holandii, śledzących losy prawie 33 tysięcy holenderskich dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Opiera się on przede wszystkim na zgłaszanych przez rodziców, nauczycieli i przez same dzieci problemach z zachowaniem.

Raport wykazał, że dzieci mające starszych rodziców sprawiały mniej problemów. Spostrzeżenie to uznali za prawdziwe sami rodzice, jak i nauczyciele.

Naukowcy, co warto dodać, wzięli pod uwagę status społeczno-ekonomiczny rodzin, który ma również kluczowy wpływ na sposób wychowywania i tym samym zachowania dzieci.

Badacze jednocześnie są ostrożni, sugerują, że potrzebne są dalsze badania w temacie.

Dlaczego tak może być?

Naukowcy wyniki badań tłumaczą tym, że starsi rodzice zazwyczaj są pewniejsi siebie i lepiej przygotowani do narodzin potomka. Ich ogromnym atutem ma być także cierpliwość. Młodsze mamy częściej są zestresowane, co utrudnia im panowanie nad emocjami i wychowanie dzieci.

Trzeba jednak pamiętać, że decyzja o późnym macierzyństwie ma też słabe strony. Płodność spada już po 35 roku życia. Im rodzice są starsi, tym rośnie także ryzyko urodzenia dziecka z chorobami genetycznymi.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.