Stany zapalne powiek u dzieci są jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji okulistycznych w tej grupie wiekowej. Maluchy najczęściej zmagają się zapaleniami brzegów powiek, jęczmieniami, czy też gradówkami. Zatem, jak objawiają się poszczególne stany zapalne powiek u dzieci? Jak wygląda ich leczenie oraz czy w każdej sytuacji konieczna jest konsultacja okulistyczna?
Zapalenie brzegów powiek – objawy i leczenie
Zapalenie brzegów powiek jest stosunkowo częste zarówno w populacji pediatrycznej, jak i osób dorosłych. Szacuje się, iż stwierdza się je u blisko 37-47% procent pacjentów trafiających do lekarzy okulistów.
Zapalenie brzegów powiek może mieć etiologię łojotokową lub gronkowcową. W obu tych przypadkach choroba charakteryzuje się występowaniem pieczenia i swędzenia oczu, światłowstrętu oraz uczucia piasku lub ciała obcego pod powiekami. W badaniu fizykalnym zwracają uwagę zaczerwienienie brzegów powiek oraz silne przekrwienie spojówek. Co więcej, u pacjentów z zapaleniem gronkowcowym u podstawy posklejanych rzęs widoczne są twarde blaszki z zaschniętej wydzieliny ropnej. W przypadku etiologii łojotokowej obserwowane zmiany są podobne. Różnica polega jednak na tym, iż powstające blaszki są miękkie, a cała okolica wyraźnie przetłuszczona.
Leczenie zapalenia brzegów powiek u dzieci może być prowadzone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Polega ono głównie na systematycznych zabiegach higienicznych oraz mechanicznym usuwaniu wydzieliny zalegającej u podstawy rzęs. W ramach leczenia farmakologicznego wskazana jest dospojówkowa podaż antybiotyków. Antybiotykoterapia doustna ma zastosowanie wyłącznie u pacjentów z zapaleniem nawrotowym.
Jęczmień – objawy i leczenie
Jęczmień to ostre gronkowcowe zapalenie mieszków włosowych i gruczołów przyrzęsowych. Objawia się ono swędzeniem, kłuciem, bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem okolicy brzegu zajętej powieki. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest naciek zapalny i niewielki zbiornik ropy z białawym czopem martwiczym na szczycie. W większości przypadków objawy jęczmienia zewnętrznego cofają się po samoistnym jego pęknięciu. W rzadkich przypadkach (cukrzyca, choroby przebiegające z obniżoną odpornością) proces chorobowy może szerzyć się w głąb oczodołu i wikłać powstaniem dużego ropnia powieki. U takich chorych wskazane jest skierowanie do pilnego leczenia w warunkach szpitalnych.
Leczenie jęczmienia zewnętrznego polega na usunięciu rzęs z zakażonymi mieszkami oraz miejscowym stosowaniu antybiotyków.
Antybiotykoterapia ogólna jest wskazana jedynie w przypadku współwystępowanie objawów ogólnych (gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, złe samopoczucie).
Gradówka – objawy i leczenie
Gradówka jest przewlekłym, jałowym, niezakaźnym zapaleniem gruczołu tarczkowego. Objawia się wyraźnym, białawym i niebolesnym guzkiem zlokalizowanym w górnej lub dolnej powiece oka. W części przypadków gradówka może ulec samoistnemu wchłonięciu. U pozostałych chorych wskazane jest leczenie, które polega na stosowaniu rozgrzewających okładów i masaży zmiany. Leczenie takie może prowadzić lekarz podstawowej opieki medycznej.
Chorzy z nieustępującą pomimo leczenia zachowawczego gradówką powinni zgłosić się do lekarza okulisty. Leczenie u tych pacjentów polega na chirurgicznym nacięciu zmiany i jej oczyszczeniu. Dokładne usunięcie całej gradówki pozwala uniknąć ewentualnych nawrotów schorzenia.
Wszawica rzęs i brwi – objawy i leczenie
Wszawica rzęs i brwi jest następstwem bytowania wszy łonowych w okolicy rzęs. Schorzenie objawia się obrzękiem brzegów powiek oraz odczynem zapalnym spojówek. Zazwyczaj u chorych widoczne są na rzęsach jaja i dorosłe osobniki wszy. Leczenie polega na mechanicznym usuwaniu pasożytów oraz stosowaniu maści z 1-2% tlenkiem rtęci.
Słowem zakończenia, stany zapalne powiek u dzieci mają w większości przypadków łagodny przebieg. Nie oznacza to oczywiście, że można je bagatelizować. Nieleczone mogą bowiem prowadzić do przejścia stanu zapalnego na inne struktury oczodołu, czy też gałkę oczną. To z kolei może stanowić bezpośrednie zagrożenia dla widzenia malucha, jak i jego zdrowia.
Komentarze