Stany zapalne powiek u dzieci – gradówka, jęczmień, wszawica

Stany zapalne powiek u dzieci są jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji okulistycznych w tej grupie wiekowej. Maluchy najczęściej zmagają się zapaleniami brzegów powiek, jęczmieniami, czy też gradówkami. Zatem, jak objawiają się poszczególne stany zapalne powiek u dzieci? Jak wygląda ich leczenie oraz czy w każdej sytuacji konieczna jest konsultacja okulistyczna?

Zapalenie brzegów powiek – objawy i leczenie

Zapalenie brzegów powiek jest stosunkowo częste zarówno w populacji pediatrycznej, jak i osób dorosłych. Szacuje się, iż stwierdza się je u blisko 37-47% procent pacjentów trafiających do lekarzy okulistów.

Zapalenie brzegów powiek może mieć etiologię łojotokową lub gronkowcową. W obu tych przypadkach choroba charakteryzuje się występowaniem pieczenia i swędzenia oczu, światłowstrętu oraz uczucia piasku lub ciała obcego pod powiekami. W badaniu fizykalnym zwracają uwagę zaczerwienienie brzegów powiek oraz silne przekrwienie spojówek. Co więcej, u pacjentów z zapaleniem gronkowcowym u podstawy posklejanych rzęs widoczne są twarde blaszki z zaschniętej wydzieliny ropnej. W przypadku etiologii łojotokowej obserwowane zmiany są podobne. Różnica polega jednak na tym, iż powstające blaszki są miękkie, a cała okolica wyraźnie przetłuszczona.

Leczenie zapalenia brzegów powiek u dzieci może być prowadzone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Polega ono głównie na systematycznych zabiegach higienicznych oraz mechanicznym usuwaniu wydzieliny zalegającej u podstawy rzęs. W ramach leczenia farmakologicznego wskazana jest dospojówkowa podaż antybiotyków. Antybiotykoterapia doustna ma zastosowanie wyłącznie u pacjentów z zapaleniem nawrotowym.

stany zapalne powiek u dzieci

Jęczmień – objawy i leczenie

Jęczmień to ostre gronkowcowe zapalenie mieszków włosowych i gruczołów przyrzęsowych. Objawia się ono swędzeniem, kłuciem, bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem okolicy brzegu zajętej powieki. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest naciek zapalny i niewielki zbiornik ropy z białawym czopem martwiczym na szczycie. W większości przypadków objawy jęczmienia zewnętrznego cofają się po samoistnym jego pęknięciu. W rzadkich przypadkach (cukrzyca, choroby przebiegające z obniżoną odpornością) proces chorobowy może szerzyć się w głąb oczodołu i wikłać powstaniem dużego ropnia powieki. U takich chorych wskazane jest skierowanie do pilnego leczenia w warunkach szpitalnych.

Leczenie jęczmienia zewnętrznego polega na usunięciu rzęs z zakażonymi mieszkami oraz miejscowym stosowaniu antybiotyków.

Antybiotykoterapia ogólna jest wskazana jedynie w przypadku współwystępowanie objawów ogólnych (gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, złe samopoczucie).

Gradówka – objawy i leczenie

Gradówka jest przewlekłym, jałowym, niezakaźnym zapaleniem gruczołu tarczkowego. Objawia się wyraźnym, białawym i niebolesnym guzkiem zlokalizowanym w górnej lub dolnej powiece oka. W części przypadków gradówka może ulec samoistnemu wchłonięciu. U pozostałych chorych wskazane jest leczenie, które polega na stosowaniu rozgrzewających okładów i masaży zmiany. Leczenie takie może prowadzić lekarz podstawowej opieki medycznej.

Chorzy z nieustępującą pomimo leczenia zachowawczego gradówką powinni zgłosić się do lekarza okulisty. Leczenie u tych pacjentów polega na chirurgicznym nacięciu zmiany i jej oczyszczeniu. Dokładne usunięcie całej gradówki pozwala uniknąć ewentualnych nawrotów schorzenia.

Wszawica rzęs i brwi – objawy i leczenie

Wszawica rzęs i brwi jest następstwem bytowania wszy łonowych w okolicy rzęs. Schorzenie objawia się obrzękiem brzegów powiek oraz odczynem zapalnym spojówek. Zazwyczaj u chorych widoczne są na rzęsach jaja i dorosłe osobniki wszy. Leczenie polega na mechanicznym usuwaniu pasożytów oraz stosowaniu maści z 1-2% tlenkiem rtęci.

Słowem zakończenia, stany zapalne powiek u dzieci mają w większości przypadków łagodny przebieg. Nie oznacza to oczywiście, że można je bagatelizować. Nieleczone mogą bowiem prowadzić do przejścia stanu zapalnego na inne struktury oczodołu, czy też gałkę oczną. To z kolei może stanowić bezpośrednie zagrożenia dla widzenia malucha, jak i jego zdrowia.

Bibliografia:
Stany zapalne powiek u dzieci – zasady postępowania – Mirosława Grałek
Maria Hanna Niżankowska: Okulistyka. Podstawy kliniczne. PZWL, 2007, s. 133

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy