Ssawka, czyli pęcherzyk na ustach niemowlaka

Charakterystyczny pęcherzyk, bąbelek na ustach niemowlaka może wywoływać niepokój świeżo upieczonych rodziców. Tymczasem nie jest to żadna groźna zmiana, tylko objaw towarzyszący wielu małym ssakom, które sporo czasu spędzają na ssaniu piersi lub smoczka. Z czasem sam zniknie. Kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

ssawka noworodka

źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=138843630190037&set=gm.142678809676862&type=3&theater&ifg=1

Niemowlaki i potrzeba ssania

Ludzie to ssaki. Termin ten jest jak najbardziej uzasadniony, ponieważ niemowlęta mają ogromną potrzebę ssania. To instynkt, który decyduje o ich przetrwaniu. Nic dziwnego, matka natura tak to obmyśliła, że mechanizm ssania pozwala dziecku pobierać pokarm, zdrowo rozwijać się i rosnąć. Dobrze wykształcony umożliwia ssanie piersi mamy, co wymaga dość sporego nakładu sił, z tego powodu noworodki często przysypiają przy piersi. To właśnie z powodu instynktu ssania na ustach niektórych niemowlaków powstaje charakterystyczna zmiana, którą niektórzy nazywają ssawką, inni bąbelkiem lub pęcherzykiem od ssania. Warto podkreślić, że nie jest ona groźna. Nie stanowi sygnału ostrzegawczego, nie wskazuje na jakiekolwiek problemy z karmieniem piersią. Taki po prostu urok malutkiego dziecka.

Ssawka, bąbelek, pęcherzyk od ssania. Ssawka u niemowlaka

Charakterystyczny pęcherzyk na ustach niemowlaka ma kolor lekko biały, mlecznobiały, zazwyczaj znajduje się na górnej wardze, w jej centralnej części. Po czasie „wysusza się” i odpada jako fragment naskórka, nie pozostawia po sobie śladów. Po czasie może pojawić się na nowo.

U wielu niemowlaków może cyklicznie występować przez pierwsze sześć miesięcy, kiedy instynkt ssania jest największy, a nawet dłużej. Najczęściej jest cechą charakterystyczną tych dzieci, które długo i intensywnie ssą pierś lub smoczek.

Jak go poznać?

Pęcherzyk na ustach niemowlaka zazwyczaj jest większy tuż po karmieniu i zmniejsza się między karmieniami.

Co z tym zrobić?

Pęcherzyk na ustach, zwany potocznie ssawką, nie jest bolesny, nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Nic się z nim nie robi, nie leczy, nie smaruje. Dla swojego spokoju można pokazać go lekarzowi, jednak nie ma takiej potrzeby.

Jeśli jednak pęcherzyk zwiększa się, dziecko jest marudne, gorączkuje, wizyta u lekarza jest wskazana. Przyczyną nie jest wtedy ssawka, ale coś innego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Jagoda Jagoda

    Co jeśli pęcherzyk odnawia się co jakiś czas u większego dziecka (5 lat)?