Spóźniający się okres: czy to zawsze ciąża?

Spóźniający się okres nasuwa na myśl jedną ważną przyczynę: zapłodnienie i ciążę. Tymczasem nie zawsze oznacza właśnie to.

Czasami powody zatrzymania miesiączki są inne. Bywają one przekleństwem lub błogosławieństwem – w zależności od tego, czy kobieta stara się o dziecko, czy wręcz przeciwnie, aktualnie nie planuje potomstwa.

Co może oznaczać spóźniająca się miesiączka?

Spóźniający się okres – stres

Gdy miesiączka się spóźnia, przyczyną może być stres i wynikające z niego zmiany hormonalne. Nagłe wydarzenia mogą uderzyć w podwzgórze, czego skutkiem będzie prawdziwa burza hormonalna.

Gdy do tego dojdzie dodatkowo niewyspanie, czy zmiana miejsca zamieszkania, przebywania, podróże – wszystko może się zdarzyć. Podobnie jak wtedy, kiedy dotknie nas śmierć bliskiej osoby, wypadek, rozstanie, rozpad małżeństwa, itd.

spóźniający się okres

Spóźniająca się miesiączka – wysiłek i sport

Spore wyzwania sportowe, wielki wysiłek, jaki należy włożyć w pokonaniu określonego odcinka, wyczynowe zmagania sportowe – wszystko to może mieć wpływ na zatrzymanie cyklu miesięcznego.

Jeśli masz za sobą wydarzenie, które jest bardzo obciążające dla organizmu, musisz liczyć się z tym, że okres się spóźni.

Spóźniający się okres – antykoncepcja

Niektóre metody antykoncepcyjne, które mają chronić przed zajściem w ciążę mogą prowadzić do takich zmian hormonalnych, które zatrzymują miesiączkę. Czasami ten efekt jest jak najbardziej pożądany.

Spóźniający się okres – spadek masy ciała

Bardzo często przyczyną spóźniającego się okresu jest nagła i znacząca zmiana wagi ciała.

Jeśli BMI kobiety szybko spadnie poniżej 18/19, ryzyko wahań hormonalnych znacznie wzrasta. Nieprawidłowości w cyklu miesięcznym są niemal pewne, jeśli kobieta choruje na anoreksję lub bulimię.

Spóźniający się okres – problemy z tarczycą

Kłopoty z działaniem układu hormonalnego, mogą wynikać z chorób tarczycy. Tarczyca reguluje metabolizm, ale również ma wpływ na wiele innych układów. Niestety skutkiem tego może być zatrzymanie miesiączki lub jej znaczne opóźnienie. Dlatego zarówno niedoczynność jak nadczynność tarczycy powinna być możliwie szybko zdiagnozowana i monitorowana u lekarza.

Spóźniający się okres – cysty na jajnikach

Spóźniający się okres może wynikać z nieprawidłowego przebiegu cyklu miesiączkowego, w którym komórka jajowa zamiast opuścić jajnik zaczyna rosnąć i tworzy się cysta. Tak powstała torbiel na jajniku może być bolesna, może dawać też inne objawy. Jednym z nich jest opóźnienie miesiączki. Niekiedy torbiele na jajnikach mogą tak wpłynąć na układ hormonalny kobiety, że ich obecność będzie dawać fałszywie pozytywny wynik testów ciążowych.

Spóźniający się okres – zespół policystycznych jajników

Spóźniający się okres może wynikać z zespołu policystycznych jajników, czyli choroby, w której często nie dochodzi do jajeczkowania, a normą są częste wahania estrogenu, progesteronu i testosteronu. Zespół policystycznych jajników może wiązać się z problemami z wagą i wzrostem włosów w nietypowych miejscach.

Spóźniająca się miesiączka a celiakia

Niezdiagnozowana lub źle leczona celiakia (źle, niedokładnie stosowana dieta) jest zawsze ciosem dla organizmu, mogącym wpływać na funkcjonowanie wielu układów.

Spóźniający się okres może wynikać z nietolerancji glutenu, choroby, która może objawiać się na wiele sposobów, często bardzo nieswoiście, dlatego trudno na nią wpaść.

Spóźniający się okres – a wczesna menopauza

Spóźniający się okres może być u sygnałem przedwczesnej menopauzy, szczególnie jeśli w rodzinie kobiety menopauza występuje już przed 40-stką. Warto zgłosić się do lekarza, jeśli towarzyszą Ci uderzenia gorąca, zimne poty, suchość pochwy. Zbadanie poziomu hormonów pozwoli ustalić, czy przyczyną jest przedwczesna menopauza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.