Słuch to bardzo ważny zmysł, który u dzieci często zostaje przytępiony. Dzieje się tak zazwyczaj z powodu licznych infekcji, nawracającego kataru, kaszlu. Konsekwencją tego u najmłodszych może być okresowe pogorszenie słuchu i towarzyszące temu inne objawy. Niemowlę nie powie nam, że ma zatkane ucho, będzie komunikować się inaczej – przez płacz i rozdrażnienie. Natomiast przedszkolak może już narzekać na zatkane ucho. Czasami opisuje dolegliwości jako „pstrykanie”, „szumy w uchu” czy uczucie, jakby w uchu coś przeszkadzało.
Jak odetkać ucho? Kiedy niezbędna będzie wizyta u laryngologa? Przeczytaj!
Zatkane ucho – przyczyna katar
Problem z zatkanym uchem lub uszami często jest konsekwencją stanu zapalnego śluzówki nosa, która rozprzestrzenia się na trąbkę Eustachiusza. Stan zapalny zmniejsza dopływ powietrza oraz dźwięków, czego konsekwencją jest przytępienie słuchu.
Najczęściej objawy zatkanego ucha ustępują wraz z katarem, kiedy zmniejsza się obrzęk w śluzówce nosa. Można ten proces przyspieszyć stosując inhalacje, kilkakrotnie w ciągu dnia oczyszczając nos dziecka przy użyciu soli fizjologicznej w sprayu. Można również przez maksymalnie kilka dni używać środki donosowe obkurczające śluzówkę nosa. Niestety nie można ich stosować przez dłużej niż tydzień, bo mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń.
Przy zatkanym uchu lekarze nie zalecają wydmuchiwania kataru na siłę, bo może to pogłębić problem.
Co zrobić, jeśli problem nie mija?
Małe dziecko może mieć katar nawet przez dwa tygodnie. Jeśli jednak po jego zakończeniu problem z zatkanym uchem nie mija lub maluch narzeka co jakiś czas na dyskomfort w uszach, należy udać się do laryngologa. Istnieje bowiem ryzyko, że obrzęknięta trąbka Eustachiusza blokuje dostęp do ucha, czego konsekwencją jest zbieranie w nim wydzieliny. W tym czasie może rozwijać się stan zapalny ucha, który poza wrażeniem zatkania nie będzie wiązał się z objawami bólowymi. Mając to na uwadze, nie wolno bagatelizować problemu, tylko w razie nieustępowania objawów zatkanego ucha umówić się z dzieckiem na wizytę u laryngologa.
Lekarz może zlecić lek zmniejszający stan zapalny trąbki słuchowej. W niektórych sytuacjach niestety niezbędny jest zabieg rozcinania błony bębenkowej. Ważne, by nie bagatelizować problemów i wszelkie wątpliwości wyjaśniać u specjalisty, żeby nie doprowadzić do poważniejszych kłopotów, w tym utraty słuchu.
Problem z zatkanym uchem może mieć źródło w:
- przewlekłym katarze,
- przewlekłym zapaleniu zatok,
- przerośniętym migdale zamykającym ujście trąbki słuchowej.
Często zatkane ucho a alergia
Powracający problem z zatkanymi uszami może być objawem kataru siennego. W takiej sytuacji poradzenie sobie z przyczyną, pozwoli usunąć również konsekwencje w postaci dyskomfortu w uszach. Warto zwrócić uwagę na następujące objawy:
- katar, który trwa przez wiele dni i nie mija,
- uczucie zatkanego nosa,
- swędzenie nosa, gardła, uszu, oczu,
- kaszel,
- ból gardła,
- ochrypły głos,
- sina skóra pod oczami,
- oddychanie ustami,
- częste pobudki w nosy,
- drażliwość,
- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.
Zatkane ucho – w górach, w samolocie, podczas jazdy windą
Problemy z zatkanym uchem często pojawiają się przy zmianie ciśnienia, na przykład w górach, podczas jazdy windą czy w trakcie podróży samolotem.
Na szczęście istnieją proste metody, które pozwalają sobie poradzić z problemem. Najprościej sięgnąć po cukierki lub gumę do żucia. Ssanie lub żucie pozwoli na wyrównanie ciśnienia. Niektórzy polecają również picie wody małymi łyczkami. Uczucie dyskomfortu dzięki temu bardzo szybko mija.
Zatkane ucho z powodu woskowiny
Czasami powodem dyskomfortu jest woskowina, która często po czyszczeniu ucha patyczkiem do uszu zostaje wepchnięta głębiej i trudniej ją usunąć. Dlatego laryngolodzy nie zalecają tego sposobu pielęgnacji. Jeśli przyczyną jest woskowina, ucho często odzywa się po kąpieli, po wizycie na basenie, kiedy woda dostająca się do jego środka prowadzi do pęcznienia woskowiny.
Jak poradzić sobie z zatkanym uchem przez woskowinę? W aptece znajdziemy specjalne krople do oczyszczania uszu dedykowane małym dzieciom, sięgając po nie, można uzyskać bardzo szybkie efekty.
Domowe sposoby na zatkane ucho
- skakanie na nodze i poruszanie głową w prawo i w lewo – podobno działa, nie próbowaliśmy,
- zatykamy nos i dmuchamy w niego mocno, ale z wyczuciem,
- przesuwanie piłeczki poprzez dmuchanie w słomkę, przy jednoczesnym zamknięciu palcami nosa.
Komentarze