Sposoby na trudne odparzenia – gdy nic nie działa

Odparzenia u niemowląt mogą pojawiać się w wielu obszarach na ciele. Kojarzą się ze strefą pośladkową, jednak mogą wystąpić również w innych miejscach – pod pachami, w pachwinach, między palcami u stóp. Czy istnieją sposoby na trudne odparzenia? Jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami? A może od razu udać się do pediatry po dobrą maść na receptę?

Odparzenia nie tylko latem i nie tylko u noworodków

Odparzenia mogą zdarzyć się nie tylko latem. Wbrew pozorom skóra niebezpiecznie się zaczerwienia nawet zimą, na przykład wtedy, kiedy maluch pozostanie na dłużej z mokrą czy zabrudzoną pieluchą, na przykład na spacerze czy podczas dłuższej wyprawy na świeżym powietrzu. Zdarza się tak, że nie ma gdzie malca przewinąć, a na rozbieranie w wózku nie pozwala aura. Gdy maluch jest szczególnie narażony na odparzenia, wystarczy chwila, by pojawił się problem. Ponadto zimą malec częściej choruje, zdarzają się infekcje, które zwiększają ryzyko wystąpienia odparzenia.

Istnieje również pogląd, że odparzenia częściej pojawiają się u najmłodszych dzieci, na przykład noworodków. Tymczasem to wcale nie jest prawda. Statystycznie najwięcej skórnych problemów tego typu zdarza się między dziewiątym a dwunastym miesiącem życia.

Jak wyglądają odparzenia?

Odparzenia u niemowląt i dzieci są łatwe w zidentyfikowaniu. Rodzic nie ma problemu, żeby zauważyć, że skóra wygląda inaczej. Zmiany są czerwone, zaognione, mogą być wilgotne lub suche.

Najczęściej odparzenia pojawiają się w fałdach skóry, w miejscach, gdzie skóra może pocierać o skórę – dlatego zdarzają się w pachwinach, pod pachami, jak również między paluszkami, czy nawet w fałdach szyi u najmłodszych dzieci.

Jeśli odparzenia nie są skutecznie leczone, mogą zamienić się w coś poważniejszego. Często dochodzi do rozwoju drożdży lub bakterii – wycieku żółtych plam, ropy, czemu może towarzyszyć gorączka.

sposoby na trudne odparzenia

 

Sposoby na trudne odparzenia – czyli co robić?

Oczywiście najlepiej odparzeniom zapobiegać niż je leczyć, jednak gdy się pojawią, należy działać szybko i skutecznie. Sprawdzi się:

  • trzymanie dziecka czystego i suchego, dbanie o to, by na bieżąco zmieniać pieluchę i nie dopuścić do podrażnienia delikatnej skóry,
  • zwracać uwagę na to, jak oczyszczane jest miejsce z odparzeniem. Chusteczki dla niemowląt najlepsze to te bez zbędnych dodatków, przede wszystkim bezzapachowe i bezalkoholowe, a najlepiej jeśli w ich miejscu będzie się używać delikatnego mydła i wody,
  • doświadczone mamy polecają przemywanie okolic z odparzeniami wodą z sodą oczyszczoną – dwie czubate łyżki łączymy z jedną szklanką wody. Następnie pozwalamy, by roztwór pozostał na skórze, nie zmywamy go, nie pocieramy, dając zadziałać sodzie.
  • gdy tylko to możliwe, pozwól niemowlakowi odpocząć i zdejmij pieluchę, świeże powietrze świetnie goi podrażnienia,
  • do wzmocnienia skóry można użyć też lanoliny, która działa kojąco i regenerujco. Sprawdzi się szczególnie w porze nocnej,
  • użyj kremu na odparzenia zanim założysz pieluszkę. Niech to będzie preparat przeznaczony właśnie do tego. Ważne, by aplikować go ostrożnie, nakładając cienką warstwę i dokładnie ją wsmarowywać.
  • kąp dziecko w wodzie z solą oczyszczoną.

Jeśli stan skóry nie poprawi się w przeciągu trzech dni, należy udać się do lekarza pediatry po silniejsze specyfiki.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.