Sposoby na przyspieszenie porodu – co naprawdę działa?

Ostatnie tygodnie ciąży są zazwyczaj dla przyszłej mamy trudne. Pojawia się zniechęcenie, wyczerpanie, zmęczenie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Do tego na każdym kroku to samo – pytanie, kiedy urodzisz (jakby kobieta miała tajemną wiedzę na ten temat), dlaczego to jeszcze nie „już”, itd. Cała atmosfera związana z wyczekiwaniem na potomka sprawia, że bardzo atrakcyjne stają się sposoby na przyspieszenie porodu. Najlepiej – domowe, bezpieczne i skuteczne. Czy warto im zaufać? Na co zwracać uwagę, by osiągnąć oczekiwany efekt, a nie zaszkodzić sobie i maluszkowi? Poniżej sprawdzone przez pokolenia sposoby na przyspieszenie porodu.

Uwaga! Poniższe metody można zacząć stosować na finale ciąży, najlepiej w dniu spodziewanego porodu. Warto skonsultować się z lekarzem, zanim zaczniesz działać.

Sposoby na przyspieszenie porodu – pikantne jedzenie

sposoby na przyspieszenie porodu

Zmiana menu tuż przed porodem może przyspieszyć akcję porodową. Zaleca się dodanie pikanterii, włączenie mocnych przypraw, które będą stymulować żołądek do bardziej intensywnej pracy i tym samym macicę do efektywniejszego działania. Dobre rezultaty ma przynosić na przykład curry – niestety zamiana dań na bardziej pikantne to słaby pomysł dla kobiet cierpiących z powodu zgagi. Dyskomfort nią spowodowany może być naprawdę spory.

Sposób na przyspieszenie porodu – ananas

Inne sposoby na przyspieszenie porodu?

Jeśli chcemy szybciej urodzić, powinniśmy zaprzyjaźnić się z ananasem, który zawiera enzym bromelainę, wpływającą na macicę i motywującą ją do pracy. Główna korzyść to zmiękczenie szyjki macicy, do czego ma dochodzić po wzbogaceniu menu w spore ilości ananasa.

Niestety, by efekt był zauważalny, trzeba byłoby zjeść co najmniej 7 ananasów…a to najpewniej zakończy się przykrą biegunką, która na marginesie również może pobudzić macicę do skurczy. Dlatego może warto?

Olej rycynowy a poród

Olej rycynowy miały stosować nasze babki z wielkim powodzeniem. Dzisiaj metoda ta jest bardzo kontrowersyjna, przez jednych gorąco polecana, przez innych (i jest to spora grupa) odradzana.

Olej rycynowy, jak wskazują badania, ma zwiększać o 60% szansę, że poród rozpocznie się w przeciągu 24h od jego zastosowaniu. Niektóre badania wskazały, że działa tylko u kobiet przed 40 tygodniem ciąży. Niestety spożyty olejek rycynowy może powodować wymioty, bóle brzucha, biegunki i nawet gdy zadziała, niestety istnieje duże ryzyko, że poród wspomagany nim będzie boleśniejszy. Poza tym olejek rycynowy jest niewskazany w ciąży wysokiego ryzyka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Małgorzata Małgorzata

  Jak już minie przewidywany termin, wtedy warto po prostu często odwiedzać szpital w celu zbadania się, bo może to już. Z mojego własnego doświadczenia: ten szósty zmysł… Bo to, że dzieciątku nie śpieszy się na świat, wcale nie musi oznaczać, że w brzuszku mamy jest mu dobrze…

 2. Motokobiety Motokobiety

  Wszystkim moim koleżankom pomagały wizyty u mnie:) Mieszkam na ostatnim piętrze bez windy i takie wycieczki na herbatę dawały radę

 3. Patrycja Patrycja

  Właśnie dziś mija mój termin porodu :) rzadne stosowane metody nie pomogły :) te najbardziej przyjemne tez nie. Nadal czekam

 4. Kasia Kasia

  Aktualnie jestem w 39 tc i juz bardzo chciałabym urodzić… także temat bardzo na czasie ;p

 5. Iwona Iwona

  U mnie pomogła kolacja: kaszanka, ogory kwaszone i… sex. nad ranem się zaczęło

 6. Ola Ola

  Można próbować masaży sutków…u mnie pomogło

 7. Magdalena Magdalena

  Ja dużo wchodziłam po schodach i piłam mocną kawę w końcu ruszyło