Sposoby na otulanie niemowlaka

Otulanie niemowlaka to znany sposób na uspokojenie. Stosowany od wieków i na całym świecie. Dzisiaj trochę zapomniany, praktykowany na oddziałach położniczych, a później w domu zarzucany. Często niesłusznie. Dzieci lubią bowiem zwłaszcza przez pierwsze tygodnie mieć warunki podobne do tych, które miały w łonie matki.

Po co otulać niemowlę?

Dziecko otulone w pierwszych tygodniach życia:

 • czuje się bezpiecznie,
 • jest zazwyczaj spokojniejsze,
 • nie budzi się z powodu odruchu Moro i niekontrolowanych ruchów dłoni  nóg.

Jak to się robi?

otulacz

Otulone niemowlę powinno mieć założoną pieluszkę. Jednak czy coś jeszcze? Wszystko zależy od temperatury panującej w pokoju. Latem można na pieluszce poprzestać. Zimą warto dodatkowo założyć śpioszki. Należy podjąć decyzję, kierując się komfortem dziecka. Najważniejsze to sprawdzanie temperatury karku, dzięki czemu możemy ocenić, czy maluszkowi jest ciepło czy zimno.

Do otulania najlepsze są kocyki lub pieluszki o wymiarze około 80 cm na 80 cm.

 • dziecko kładziemy na kocyku z głową powyżej jego krawędzi
 • górny prawy róg zaginamy do środka
 • prawą stronę kocyka przekładamy na lewą stronę, szczelnie okrywając dziecko
 • brzeg materiału podłóż pod plecy niemowlaka.

Obejrzyj prezentację poniżej.

Co do otulenia noworodka?

 • w tej roli może sprawdzić się większy ręcznik frotte
 • kocyk wykonany z elastycznego materiału
 • specjalne otulacze: np. Womar (cena 69 złotych), otulacz DreamGenii (około 74 złote), Woombie (cena około 140 złotych). Otulacze dostępne są w różnych rozmiarach oraz kolorach.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. monika06 monika06

  jak urodzilam coreczke zloscily mnie te „opatulacze”- nie radzilam sobie po prostu z ich zalozeniem! w szpitalu nie bylo mowy o odwinieciu maluszka, byl srodek lata a mnie sie wydawalo ze malej jest za goraco i brak jej swobody.Jakze sie mylilam! W domu oczywiscie madra Ja nie zawinelam malej, a ona nawet nie chciala spac, nie wiedziala co sie dzieje, nie czula komfortu, a delikatne opatulenie zwykla tetrowka zmienilo kompletnie jej zachowanie. Po ok 3 tygodniach mala przyzwyczaila sie do zycia bez owijaczy;)

 2. Labare Labare

  K.
  Ja mam otulacz woombie. Jest rewelacyjny. Synek nie przegrzewa się. Otulacz jest na tyle elasytczny że syn ma swobodę ruchów a niesforne rączki nie wyjdą niespodziewanie i nie obudzą. Wczesniej otulalismy kocykiem i syn budzil nam się w nocy (niewygodnie, za gorąco) po zastosowaniu woombie usypia w kilka chwil i w nocy budzi się tylko na jedzonko.

 3. Ignacego Ignacego

  Ja mam śliczny otulacz z la millou, jest naprawde fantastyczny i kupiłam nie drodo… bodajże po siedemdziesiat kilka złotych w kinderland24. jest recznie szyty nie za gruby i taki przewiewny.

 4. Karolina Karolina

  Otulały nas już nasze mamy i babcie, tylko wtedy robiły to pieluchami i kocami, a dziś mamy takie cuda jak Kokonik, którego używamy od początku pojawienia naszego malucha. Polecam wszystkim mamom: REKLAMA