Kolka niemowlęca spędza sen z powiek dzieciom i ich rodzicom. Pojawiają się zwykle między 2 tygodniem a 6 miesiącem życia i są naprawdę bardzo uciążliwe. Wielu dorosłych ma problem z rozpoznaniem jej objawów, gdyż są bardzo niespecyficzne i czasami niejasne. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by ulżyć maluszkowi w trudnych dla niego chwilach. Jakie? Sprawdź!
Ciepła kąpiel i masaż brzuszka
Ten sposób z pewnością dobrze znasz. Ciepła kąpiel rozluźnia wszystkie mięśnie, a więc i jelita, których skurcze odpowiedzialne są za kolkę u niemowląt. Upewnij się, że woda jest ciepła, ale nie gorąca, i pozwól maluchowi na chwilę wylegiwania się w wannie. Możesz w trakcie kąpieli wykonywać delikatny masaż brzuszka, by jeszcze bardziej rozluźnić układ pokarmowy. Wykonuj okrężne ruchy po brzuszku dziecka zgodnie ze wskazówkami zegara. Rób to delikatnie, spokojnie i miarowo. Taki masaż możesz wykonać również już po kąpieli, kiedy będziesz wycierać maluszka.
Herbatka ziołowa na kolkę
Herbatka ziołowa może być jednym z łagodnych środków pomocniczych w przypadku kółek niemowlęcych. Sięgaj po naturalne herbatki z kopru włoskiego, mięty pieprzowej, anyżu czy jeżyny. Dobrze sprawdzą się gotowe mieszanki dla dzieci i niemowląt. Na przykład z melisą lekarską działającą uspokajająco bądź z rumiankiem, który pomaga utrzymać prawidłowe trawienie i rozluźnia układ pokarmowy. Musisz bowiem wiedzieć, że np. herbatki dla niemowląt z kopru można bezpiecznie stosować już po pierwszym miesiącu życia, ale te wzbogacone rooibosem czy zielem mięty pieprzowej dopiero po szóstym.
Kompres na brzuszek i czułość rodzica
Ciepły kompres na brzuszek dziecka zadziała podobnie jak kąpiel i masaż. Rozluźni mięśnie, uspokoi i przyniesie ukojenie. Możesz użyć termoforu z ciepłą, ale nie gorącą, wodą. Położyć na brzuszku dziecka podgrzaną żelazkiem pieluchę lub wykorzystać specjalne woreczki na kolkę dla niemowląt z pestkami czereśni w środku. Świetnie utrzymują one ciepło, a jednocześnie delikatnie masują brzuszek. Weź maluszka na ręce, połóż ciepły kompres na brzuszek i kołysz dzieciątko delikatnie. Możesz je uspokoić, śpiewając, głaszcząc po główce lub rączkach. Pamiętaj, by dziecko w Twoich ramionach mogło leżeć swobodnie.
Prawidłowa technika karmienia piersią
Jeśli Twoje dziecko wciąż karmione jest piersią, ważne jest odpowiednia pozycja karmienia. Powinna być wygodna dla mamy i dziecka, ale jednocześnie powinna zapobiegać łykaniu powietrza przez maluszka. Jego głowa powinna być na poziomie piersi, zwrócona w stronę mamy, tak by dziecko mogło swobodnie chwycić pierś, a jednocześnie by nie utrudniała mu ona oddychania przez nos. Ciało dziecka powinno stanowić linię prostą i mieć stabilne podparcie.
Odpowietrzanie butelki i odpowiednia mieszanka
Kiedy przechodzicie już na karmienie mlekiem modyfikowanym, dziecko również może mieć kolki. Dlatego po pierwsze upewnij się, że dokładnie odpowietrzasz butelkę, aby zminimalizować połykanie powietrza podczas jedzenia. Możesz też kupić specjalne butelki do karmienia dla dzieci ze skłonnością do kolek. Tzw. butelki antykolkowe zwykle mają specjalne systemy zapobiegające zapowietrzaniu się podczas karmienia. Po drugie zaś wybierz odpowiednie mleko dla dzieci. Powinno być one dostosowane do wieku dziecka oraz jego potrzeb. Niektóre dzieci mają bowiem problem z trawieniem białka krowiego czy laktozy (cukrów mlecznych). Zwykle mleka następne zawierają kompozycję probiotyków, które mogą ułatwiać trawienie. Jeśli jednak dana mieszanka nie służy dziecko, zastanów się nad jej zmianą.
Komentarze