Sposoby na kaszel w ciąży – mokry i suchy

Ciąża to szczególny okres dla organizmu kobiety. Zachodzące w nim zmiany hormonalne często są przyczyną ogólnego osłabienia, a co za tym idzie – popadania w różnego rodzaju infekcje. Jedną z najbardziej uporczywych dolegliwości w trakcie ciąży jest uporczywy kaszel. Nieleczony objaw może być powodem wystąpienia poważnej choroby górnych dróg oddechowych. Czy kaszel w ciąży jest niebezpieczny dla dziecka? Jakie są sposoby na kaszel w ciąży? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w treści dzisiejszego wpisu.

Skąd bierze się kaszel w ciąży?

Kaszel jest odruchem wyzwalanym przez nadmiar śluzu w drogach oddechowych, a także obecność alergenów we wdychanym powietrzu. W pierwszej fazie infekcji górnych dróg oddechowych pojawia się suchy i świszczący kaszel. Jest to objaw podrażnienia błony śluzowej gardła, która nie posiada dostatecznie dużo wydzieliny, by go złagodzić. Mokry kaszel następuje zaś w przypadku nadmiaru śluzu.

Wśród kobiet ciężarnych kaszel może być powiązany z rozwijającą się infekcją gardła lub jednym z objawów alergii. Z tego powodu nie powinno się lekceważyć tego objawu. Choć sam kaszel nie stanowi zagrożenia dla dziecka, poważna infekcja dróg oddechowych, którą zwiastuje może negatywnie odbić się na zdrowiu płodu.

Sposoby na kaszel w ciąży

Poważne choroby układu oddechowego zazwyczaj leczy się za pomocą antybiotyków. Niestety, spora część preparatów nie jest bezpieczna w stosowaniu podczas ciąży i laktacji. Z tego powodu w przypadku pojawienia się infekcji możliwości leczenia są w dużym stopniu ograniczone. Nie oznacza to jednak, iż jest to niemożliwe. Lekarz ma za zadanie przepisać w pełni bezpieczne preparaty, umożliwiające pozbycie się infekcji dróg oddechowych podczas ciąży.

Sposoby na kaszel w ciąży. Suchy kaszel w ciąży – jak się go pozbyć?

Suchy kaszel jest uciążliwą dolegliwością, często zwiastującą rozpoczynające się przeziębienie. Podrażniona śluzówka gardła nie ma wystarczającej ilości wydzieliny, czego objawem jest duszący kaszel. Irytujące zjawisko jest dość popularne wśród kobiet w
pierwszym trymestrze ciąży. Warto mieć świadomość, że uporczywy kaszel może przyczynić się do wystąpienia skurczów macicy i przedwczesnego porodu. Co można zrobić, aby uchronić się przed przykrą dolegliwością?

Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się herbatki imbirowe, a także samodzielnie wykonany syrop z cytryną, miodem i imbirem.

Domowym sposobem na kaszel jest także picie mleka z siemieniem lnianym. Naturalne substancje zawierają składniki o działaniu
łagodzącym i nawilżającym, dzięki czemu dobrze wpływają na śluzówkę gardła. Chcąc uniknąć suchego kaszlu, warto też zakupić w aptece syrop dla kobiet w ciąży z dodatkiem prawoślazu. Warto jednak unikać preparatów z dodatkiem podbiału, ponieważ wykazuje on szkodliwe działanie na płód.

W walce z suchym kaszlem ważnym jest również nawilżanie gardła. Idealnym rozwiązaniem w tym zakresie są preparaty z dodatkiem porostu islandzkiego. Dostępne bez recepty pastylki do ssania z jego dodatkiem są łatwe w stosowaniu i nie powodują efektów
ubocznych dla płodu. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej. Chcąc wprowadzić taką metodę terapii należy jednak zaopatrzeć się w nebulizator.

Mokry kaszel w ciąży – co można zrobić?

W przypadku pojawienia się mokrego kaszlu należy zaopatrzyć się w syrop z czosnku, cebuli i miodu. Warto też nie stronić od stosowania wyciągu z malin i suplementacji witaminą C. Należy jednak zachować umiar, ponieważ nadmierna ilość tych substancji może
wywołać skurcze macicy.

W leczeniu mokrego kaszlu doskonale sprawdzają się też inhalacje z olejków eterycznych tj. olejek sosnowy, miętowy czy eukaliptusowy. Zawarte w nich substancje nie tylko ułatwiają oddychanie, ale także działają kojąco i ułatwiają zasypianie.

Naturalne preparaty będą dużo bezpieczniejsze dla kobiet w ciąży niż syropy wykrztuśne.

Preparaty z alkoholem, nawet w niewielkiej ilości są szczególnie niebezpieczne dla płodu.

Należy jednak podkreślić, że nasilający się kaszel wymaga konsultacji z lekarzem. Specjalista przepisze kobiecie ciężarnej bezpieczne leki umożliwiające skuteczne pozbycie się uporczywej dolegliwości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*