Solarium tylko dla pełnoletnich. Sejm przyjął ustawę

15 września 2017 roku sejm przyjął ustawę prozdrowotną zakazującą korzystania z solarium osobom niepełnoletnim. Dodatkowo w każdym salonie oferującym opalanie będą musiały zawisnąć plakaty informujące o szkodliwości korzystania z lamp. Podczas opalania w solarium skóra człowieka narażona jest na promieniowanie UV nawet 15 krotnie wyższe niż podczas klasycznego opalania.

Inicjatorem zmian jest prezydent Andrzej Duda. Ustawę od samego początku popierał rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Ustawa została przyjęta przez większość posłów. Zakłada konieczność legitymowania młodszych osób podczas korzystania z solarium. Jednocześnie zachowano możliwość korzystania z leczenia przy pomocy lamp ultrafioletowych tam, gdzie jest to wskazane, na przykład w przypadku chorób skóry czy układu oddechowego.

solarium

Zakaz korzystania z solarium dla niepełnoletnich jest podyktowany potrzebami zachowania zdrowia. Eksperci od kilku lat zauważają bowiem wzrost zachorowań na czerniaka, nowotwór skóry, na który umiera 6 na 10 chorujących osób. Korzystanie z solarium przed 18 rokiem życia ma powodować wzrost ryzyka zachorowania na raka skóry nawet o 75%.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy