Sok z brzozy dla dziecka – idealnie wzmacnia na wiosnę?

Brzoza to znane w Polsce drzewo, występujące właściwie w każdym regionie. Od lat pozyskuje się z niego sok. Staropolski sok z brzozy (bzowina, oskoła) ma wspomagać leczenie wielu dolegliwości – schorzeń skórnych, chorób nerek, wątroby, może służyć jako napój wzmacniający i odtruwający. W Polsce szczególnie polecany po zimie, już jedna szklanka bzowiny pozwala uzupełnić dziennie zapotrzebowanie na magnez, żelazo czy potas. Czy sok z brzozy dla dziecka to dobry napój? Kiedy można go podawać? I czy warto?

Jak pozyskać sok z brzozy dla dziecka?

Najprostszy i najbezpieczniejszy sposób to wybrać się do sklepu ekologicznego i tam kupić gotowy sok w butelce.

Można również pozyskać sok samodzielnie. Na znanych serwisach aukcyjnych kupimy zestaw do pozyskiwania soku z brzozy (koszt około 55 złotych). Jednak uwaga, z punktu litery prawa, pozyskiwanie soku z brzozy nie jest dozwolone. Drzewo, które nie jest naszą własnością, nie powinno być wykorzystywane do tego celu. W praktyce jednak mało kto się tym przejmuje. Jeśli chcemy być jednak uczciwi, warto zapytać o zgodę chociażby leśniczego…

Najlepszy czas to okres między marcem a początkiem kwietnia (idealny po nowiu księżyca w marcu). Sok pozyskujemy bezpośrednio z pnia drzewa, co najmniej 10-letniego. Warto wybrać drzewo, z którego wcześniej nie była pobierana bzowina.

Wystarczy wywiercić od strony południowej około 50 cm nad ziemią niewielką dziurkę – 4 centymetry w głąb drzewa, umieścić w niej rurkę i podstawić wystarczająco duże naczynie. A następnie czekać…sok sam będzie wypływał co najmniej przez dobę. Z jednego drzewa wypłynie od 1 do 3 litrów soku, duże drzewo może oddać nawet 10 litrów.

Po pozyskaniu soku, dziurkę zostawiamy, drzewo samo się zabliźni. Niektórzy radzą zamknąć ją drewnianym kołkiem i uszczelnić maścią ogrodniczą.

Nie ma obawy, że pobranie soku z drzewa niekorzystnie na nie wpłynie, brzoza odda jedynie tyle soku, ile może.

Po zebraniu soku można przecedzić go przez gęste sito.

Soku nie podgrzewamy, nie gotujemy, by nie pozbawić go cennych składników. Przechowujemy w lodówce, maksymalnie 4 dni.

sok z brzozy dla dziecka

Co zawiera sok z brzozy?

Sok z brzozy to w 95% woda.

Na pozostałe 5% składa się: magnez, potas, wapń, żelazo, fosfor, witamina C i witaminy z grupy B. Wydawać by się mogło, że skład nie zachwyca… Jest jednak przeciwnie. Jego główna zaleta to naturalne pochodzenie, które sprawia, że dobroczynne składniki są zdecydowanie lepiej wchłaniane niż pochodzące z syntetycznych źródeł.

Poza wymienionymi powyżej, są również drogocenne flawonoidy o działaniu odmładzającym, wśród nich kwercetyna wzmacniająca naczynia krwionośne i betuliny, zwiększające wrażliwość organizmu na insulinę, a także kwas chlorogenowy, który zmniejsza apetyt, ogranicza wchłanianie węglowodanów i mobilizuje organizm w sięganiu po rezerwy tłuszczowej.

Jak smakuje sok z brzozy?

Jest bardzo delikatny w smaku, podobny do lekko słodkiej wody. By uatrakcyjnić jego smak, można dodać sok z cytryny lub malin. Można również podawać ze świeżą miętą i cytryną. Niektórzy dodają do soku z brzozy świeży sok z jabłek.

Sok z brzozy dla dziecka – czy warto?

Sok z brzozy można stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie (pić). W pierwszym przypadku może posłużyć jako składnik okładów do skóry, czy jako płukanka do włosów.

 • poprawia trawienie,
 • wzmacnia odporność,
 • chroni przed infekcjami,
 • dodaje energii,
 • stabilizuje poziom cukru we krwi,
 • działa przeciwbólowo,
 • wypłukuje toksyny,
 • obniża ciśnienie krwi,
 • korzystnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci,
 • chroni prze wypadaniem włosów, sprawia, że są bardziej puszyste i lśniące,
 • przyspiesza gojenie ran,
 • pomaga w walce z anemią,
 • wzmacnia naczynia krwionośne,
 • zmniejsza zatrzymywanie wody w organizmie,
 • pomaga w leczeniu łuszczycy, obrzęki, zapalenie stawów.

Od jakiego wieku?

Sok z brzozy niegdyś podawano już niemowlętom. Dzisiaj dla bezpieczeństwa poleca się go starszym dzieciom, co najmniej dwuletnim.

Dlaczego? Ponieważ sok pije się bez pasteryzacji. Zwraca się uwagę również na niedojrzały układ pokarmowy niemowlaków, które mogą zareagować niekorzystnie na nowy produkt w diecie.

Sok z brzozy dla dziecka należy podawać ostrożnie, dla celów leczniczych najlepiej na czczo. Koniecznie niewielkimi porcjami, obserwując reakcję dziecka. Docelowo nie należy podawać więcej niż kilka łyżek soku dziennie, ze względu na salicylany (naturalną aspirynę), które zawiera, a które nie są zalecane dzieciom do 12 roku życia.

Sok z brzozy, jak każdy produkt, może uczulać. Brzoza, a zwłaszcza jej pyłki, potrafią wywoływać reakcje alergiczne. To kolejny argument za ostrożnym i powolnym wprowadzeniem tego składnika do diety dziecka. Mimo konieczności zachowania środków ostrożności – naprawdę warto.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.