Sny w ciąży – dlaczego są tak dziwne i realne?

Ciąża to niezwykły okres w życiu kobiety. Również ze względu na magię snów, które w tym czasie stają się bardzo realne, szczegółowe, pełne kolorów, smaków, po prostu niezwykłe. Zamykając oczy, przyszła mama może liczyć na niesamowite opowieści, niczym z najlepszej książki przygodowej, czasami sielankowe, ale zazwyczaj nieprawdopodobne czy dziwne. Tak wciągające i piękne, że aż czasami nie chce się wstawać, a gdy sen się kończy, pojawia się rozczarowanie. Sny w ciąży są niemal zawsze tak realne, że gdy przychodzi czas na pobudkę, nadchodzi refleksja, czy to był sen a może jednak nie?

Sny w ciąży – zasługa i wina hormonów, ale nie tylko

Ciążowe sny są bardziej namacalne, sprawiają wrażenie bardzo prawdziwych, to tak, jakby jawa mieszała się ze snem. Zarówno te o pozytywnym przebiegu, jak również horrory, pozostawiają po sobie charakterystyczną aurę i mocno zapadają w pamięć.

Podobnie, jak w przypadku innych zmian ciążowych, również i w tym przypadku w procesie kształtowania się snów w ciąży znaczenie mają hormony. Na pierwszym miejscu progesteron, który  wpływa na fazę REM snu i wydłuża ją oraz odpowiada za emocjonalne wzloty i upadki. Jednak nie tylko.

sny w ciąży

Znaczenie ma również większe emocjonalność i wrażliwość przyszłych mam.

Zapamiętywaniu snów w nocy sprzyjają częste pobudki. Przyszłe mamy nie śpią tak, jak kobiety niebędące w ciąży. Ich sen jest często przerywany z powodu odczuwanego dyskomfortu, ruchów płodu, parcia na pęcherz. Im częściej przerywany jest sen, tym większe prawdopodobieństwo, że przebudzisz się w trakcie aktywnej fazy snu i zapamiętasz swój sen.

Jakie znaczenie mają sny w ciąży?

Dla jednych sny to tylko sny, radosna twórczość naszego umysłu. Dla innych sny, również te w ciąży, mają ogromne znaczenie. Informują nas o lękach, oczekiwaniach i pragnieniach związanych z ciążą.

Co ciekawe pewne sny w ciąży są podobne, pojawiają się w określonym momencie i u wielu kobiet. Oto kilka przykładowych obrazów.

W pierwszym trymestrze ciąży naukowcy badający sny zauważyli często pojawiające się motywy:

 • rodzenie dziecka miniaturowego dorosłego – co może wiązać się z obawą przed wydaniem na świat bezbronnego, w pełni zależnego małego człowieka,
 • sny o prowadzeniu auta, dużego samochodu, autobusu, które symbolizują trudną drogę,
 • sny dotyczące zmienionego ciała, na przykład sen o połknięciu piłki czy noszeniu w pasie opony – nawiązujące do zmian zachodzących w ciele,
 • budynki – od małych po drapacze chmur,
 • woda – symbolizująca wodę gromadzącą się w organizmie kobiety.

W drugim trymestrze ciąży najczęściej śnimy o:

 • małych zwierzętach – pisklakach, szczeniakach, kociakach,
 • seksie z byłym partnerem, nieznajomym, które tłumaczy się jako obawę o własną seksualność, wynikającą ze zmieniającego się ciała,
 • noszenie ciężkich toreb, zakupów, plecaków – nawiązujących zarówno do cięższego, zmieniającego się ciała, jak również czekających trudów wynikających z urodzenia dziecka,

W trzecim trymestrze sny w ciąży:

 • sny z konkretnym wizerunkiem dziecka, spoglądaniem na jego twarz, rozpoznaniem płci dziecka,
 • obrazy koncentrujące się na wyborze imienia dla dziecka,
 • dziwne obrazy pokazujące niesamowitą scenerię porodu,
 • spóźnienie się lub nieobecność partnera w trakcie porodu
 • poród kończący się wydobyciem z macicy nie dziecka, ale różnych człekokształtnych osób czy przedmiotów.

A jak Wy śnicie/śniłyście w ciąży?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.