Smółka – czyli pierwsza kupka noworodka

Smółka to pierwszy stolec dziecka. Wydalany zazwyczaj w 24 godziny po porodzie. Swoją nazwę zawdzięcza mocno czarnemu kolorowi, który może przerazić debiutujących w swojej roli rodziców. Nie tylko ze względu na charakterystyczną barwę, ale również zawartość pieluszki, która może być naprawdę obfita. O czym powie nam pierwsza kupka noworodka?

Jak wygląda smółka?

Smółka to lepki, ciągnący się, ciemnozielony stolec dziecka.  Często dość obfity (mogący ważyć nawet 10 dag), nic dziwnego zatem, że pierwsza kupka niekiedy wylewa się z pieluszki i doprowadza do zabrudzenia ubranek dziecka.

Poza tym warto wiedzieć, że to właśnie wydalenie smółki jest jedną z przyczyn spadku masy urodzeniowej dziecka.

Smółka zaczyna się gromadzić w jelitach dziecka w 4-5 miesiącu życia płodowego, jeszcze w łonie matki. W jej skład wchodzą wody płodowe, maź płodowa, złuszczony nabłonek, cholesterol, enzymy, a także bilirubina, odpowiadająca za żółtaczkę u noworodka. Swoją charakterystyczną ciemną barwę smółka zawdzięcza beztlenowej przemianie żółci.

Kiedy wydalana jest smółka?

Pierwszy stolec u noworodka wydalany jest w przeciągu 24 godzin po porodzie. Zazwyczaj czarne zabarwienie utrzymuje się podczas kilku wypróżnień, dziecko wydala zatem smółkę przez około 3 dni po urodzeniu. 

Następnie stolce stają się brązowozielone z wyraźnymi grudkami mleka. Kolor i konsystencja stolców się zmienia wraz z rozwojem dziecka. Przeczytaj więcej na ten temat.

Liczba stolców jest większa u dzieci karmionych piersią. Kupki są obfitsze u maluchów zjadających większe ilości mleka.

smółka

A co jeśli dziecko nie wydaliło smółki?

Niewydalenie smółki w ciągu pierwszych dni życia może być symptomem choroby, świadczyć np. o mukowiscydozie. Jeśli noworodek nie zrobił kupki w przeciągu doby po porodzie może to świadczyć o obecności niedrożności w układzie pokarmowym.

Lub wydaliło ją zbyt szybko?

Równie niekorzystne, jak zbyt późne wydalenie smółki jest wydalenie jej zbyt szybko, przed przyjściem dziecka na świat, jeszcze w rozwoju płodowym, co prowadzi do powstania zielonych wód płodowych i niesie ryzyko wystąpienie zachłystowego zapalenia płuc.

Smółkę w wodach płodowych stwierdza się zwłaszcza w przypadku ciąż trwających 42 tygodnie lub dłużej (w 30% przypadków).

Warto obserwować, kiedy dziecko wydali smółkę. O informację, czy zaobserwowaliśmy pierwszą kupkę, będziemy proszone po porodzie od lekarzy w szpitalu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.