Smartfon dla dziecka – źródło komunikacji czy kłopotów?

Obecne czasy mocno opierają się na wykorzystaniu technologii cyfrowych. Nie tylko dorośli, ale także dzieci od najmłodszych lat posiadają swój telefon komórkowy. Bezpieczeństwo, wygoda czy możliwość kontrolowania dziecka, to tylko niektóre z argumentów, jakie przedstawiane są przez rodziców. Nie da się ukryć, że posiadanie telefonu w dzisiejszych czasach to rzecz oczywista, jednak nie zawsze płyną z tego faktu jedynie korzyści.

Zalety i wady smartfona dla dziecka

Telefon komórkowy zazwyczaj kupowany jest dziecku w momencie, kiedy rozpoczyna naukę w szkole. Urządzenie to na pozór nieszkodliwe i pozwalające na utrzymanie kontaktu dziecka z rodzicami, niejednokrotnie wywiera niepożądany wpływ na najmłodszych odbiorcach.

Wśród zalet posiadania smartfona przez dziecko niewątpliwie należy wymienić możliwość kontaktu na linii rodzic – dziecko. Jest to szczególnie ważne, kiedy nasza pociecha samodzielnie przemieszcza się do szkoły.

Smartfon jest urządzeniem, które posiada dostęp do internetu, a więc dziecko ma możliwość sprawdzenia potrzebnych informacji w każdym miejscu i o każdej porze. Możliwość płacenia za pomocą smartfona to także przydatna funkcja. Brak karty przy sobie zmniejsza prawdopodobieństwo zgubienia jej przez dziecko, a podpięcie karty do smartfona pozwala rodzicom na bieżące kontrolowanie wydatków. Jednak rzeczywistość nie przedstawia się jedynie w jasnych barwach. Zdarza się, że dzieci traktują smartfon jako źródło rozrywki.

smartfon dla dziecka

Liczne komunikatory oraz aplikacje mediów społecznościowych pozwalają na nawiązywanie kontaktów przez dzieci z obcymi osobami. Stanowić to może bezpośrednie zagrożenie dla nich. Innym problemem, na który warto zwrócić uwagę, jest możliwość zainstalowania gier na urządzeniu. Jest to częstym powodem spędzania wielu godzin przed ekranem telefonu. W efekcie czego bardzo często dochodzi do uzależnienia się młodego człowieka od smartfona.

Uzależnienie od smartfona – dlaczego tak się dzieje?

Chociaż coraz więcej dzieci posiada dostęp do smartfonów, nie każde z nich wpada w nałóg. Kluczową rolę odgrywają tutaj rodzice. Ich działania mogą sprowadzać się nie tylko do kontroli przeglądanych treści oraz czasu, jaki spędza dziecko z telefonem w ręku, ale także do edukacji dzieci w zakresie możliwych zagrożeń. Dzieci często uzależniają się od smartfonów. Wynika to z faktu, że osobowość dziecka nie jest jeszcze do końca wykształcona, przez co jest bardziej podatna na różnego rodzaju wpływy.

Bardzo często, problem uzależnienia od telefonu u dziecka wynika z faktu słabego kontaktu na linii rodzic – dziecko. Kłopoty w szkole, stres, czy problemy z rówieśnikami, to tylko niektóre z przykładów, z jakimi nasze dziecko może się zmagać. Jeśli do tego dodamy brak możliwości wsparcia i rozmowy ze strony bliskich, ucieczka w wirtualny świat, wydaje się być jedynym rozwiązaniem dla młodego człowieka. Wraz z kolejnymi godzinami spędzonymi z telefonem w ręku, dziecko, odczuwa coraz większą chęć odcięcia się od świata i kontynuacji go w formie wirtualnej. Brak szybkiej reakcji spowodować może nie tylko trwanie w uzależnieniu, ale także zmiany w psychice młodego człowieka.

Nie da się ukryć, że ucieczka do wirtualnego świata nie odbywa się bez winy rodziców. Mimo że nauczyciele i wychowawcy coraz częściej zwracają uwagę i poruszają problem uzależnień w szkole, obowiązek przekazania tej wiedzy ciąży także na rodzicach. Wspólne spędzanie czasu, a także liczne rozmowy pomagają nie tylko w nawiązaniu kontaktu, ale także w więzi pomiędzy rodzicami, a dziećmi. Pozwala to na wzbudzenie zaufania, co w przyszłości może skutkować zwierzaniu się z problemów, jakie dręczą naszą pociechę.

Co zrobić, jeśli nasze dziecko zmaga się z uzależnieniem od smartfona?

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto dużo rozmawiać z dzieckiem. Nie tylko na tematy zasad korzystania z telefonu, ale także zagrożeń. Warto też od samego początku wprowadzić jasne reguły korzystania z urządzenia, a także czas, jaki dziecko może poświęcić na korzystanie ze smartfonu (można wybrać aplikacje ograniczające czas dostępu do danych aplikacji). Po powrocie ze szkoły, można zaproponować odłożenie telefonu w innym pokoju i zajęcie się lekcjami (tak, by dziecko nic nie rozpraszało).

Ustalenie jasnych zasad korzystania ze smartfonu, pozwala dziecku zrozumieć i wykształcić zachowania, dzięki którym, zminimalizować możemy ryzyko uzależnienia. Jeśli jednak mamy do czynienia z uzależnieniem się dziecka od smartfonu, musimy zacząć organizować naszym pociechom czas wolny.

Wspólne granie w planszówki czy inny rodzaj zabawy pozwoli skutecznie zająć dziecko i pozwolić zapomnieć o wirtualnym świecie. Nie da się ukryć, że częstą przyczyną uzależnień, jest brak zainteresowania ze strony rodziców, tym, co robi dziecko, a także brak czasu rodziców (rodzice w pracy, dziecko jest samo w domu).

Uzależnienia przyjmować mogą różne stadia. Jeśli widzimy, że problem jest bardziej złożony, a nasze metody, które wykorzystujemy, aby oderwać dziecko od ekranu telefonu, są nieskuteczne, należy zaczerpnąć pomocy u specjalistów i skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego. Pomoc dziecku powinna być sprawą priorytetową.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Marzena – mama to przede wszystkim, ale także kobieta kochająca pisać z sensem i na temat, relaksować się na jodze oraz wędrować po lasach. Copywriter, SEO pozycjoner, korektor, marketingowiec. Współpracowała m.in. przy rozwoju portalu Mamo Pracuj, projektach szkoleniowych oraz wydarzeniach pro kobiecych.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*