Śluz płodny – jak rozpoznać dni płodne?

Obserwacja własnego ciała przynosi nam wiele interesujących informacji. Pozwala ocenić, na jakim etapie cyklu znajduje się kobieta. Czy aktualnie ma dni płodne, czy niepłodne. Czy możliwe jest w danym momencie poczęcie dziecka. Kluczowe w tym zakresie jest prawidłowe rozpoznanie, jak wygląda śluz płodny. Okazuje się bowiem, że jest bardzo charakterystyczny.

śluz płodny

Po co jest śluz?

Gruczoły znajdujące się w jamie szyjki macicy i wokół niej wydzielają śluz szyjkowy do pochwy. Pod wpływem zmian hormonalnych śluz zmienia swoją strukturę. Zmiany te mają zwiększać szansę na zapłodnienie.

Śluz ma za zadanie ułatwianie transportu plemników i dostanie się do komórki jajowej. Dzięki niemu plemniki szybciej mogą się poruszać i dłużej przetrwać w drogach rodnych kobiety. Dodatkowo ułatwia współżycie. Śluz działa także ochronnie, chroni przed infekcjami. Blokuje przed dostaniem się niepożądanych substancji do jamy macicy.

Zmiany obserwowane na przestrzeni cyklu miesięcznego

W prawidłowym cyklu miesięcznym wygląd śluzu zmienia się. To oznaka prawidłowych faz następujących w ciele kobiety.

 • 1-5 dzień – miesiączka
 • 5-8 dni – uczucie suchości lub śluz (podobny do kleju)
 • 9-10 dzień – śluz kremowy (jak balsam)
 • 10-12 dzień – wydzielina wodnista, uczucie mokrości
 • 13- 15 dzień – śluz przypominający białko kurze
 • 16 – 22 dzień – uczucie suchości, lepki śluz
 • 22-28 dzień – może ponownie pojawić się śluz o konsystencji kleju. Na 1-2 dni przed miesiączką zazwyczaj występuje niewielka wydzielina
 • Miesiączka

Jak wygląda śluz płodny?

Śluz płodny pojawia się w okolicy owulacji. Ma on zapewnić najlepsze warunki do zapłodnienia. Zazwyczaj jego produkcja wpływa także na lepsze samopoczucie kobiety i na wzrost libido. Jak rozpoznać śluz płodny?

 • jest bezbarwny, przypomina białko jajka kurzego.
 • między palcami jest śliski i rozciągliwy,
 • zazwyczaj jest go tyle, że daje uczucie wilgotności a nawet mokrości.

Jeśli kobieta regularnie, rano, przed wstaniem z łóżka, mierzy temperaturę, zauważa też inną zmianę. Oprócz zmiany wyglądu śluzu, podczas owulacji rośnie temperatura ciała (o około pół stopnia). Zmiana temperatury ma związek z nagłym wzrostem ilości progesteronu.

Każdy płodny śluz jest nieco inny. Dlatego kluczowa jest obserwacja ciała i nauczenie się rozpoznania sygnałów, jakie nam wysyła.

Kiedy śluz zmienia się na płodny?

Tuż przed owulacją na skutek działania hormonu estrogenu zwiększa się ilość śluzu. Szyjka macicy wydziela lepki, rozciągliwy płyn.

Komórka jajowa żyje tylko 12-24 godziny. Plemniki mogą żyć znacznie dłużej, w śluzie płodnym nawet 3-5 dni.

Po owulacji wzrasta ilość progesteronu, która sprawia, że śluz płodny zanika. Wraz z nim uczucie wilgotności. Pojawia się bardziej gęsty śluz niepłodny.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.