Skoki rozwojowe i kamienie milowe w drugim i trzecim roku życia

W rozwoju małego dziecka następują momenty przełomowe, które określa się jako kamienie milowe i skoki rozwojowe. Te pierwsze dotyczą fizycznych zmian, natomiast drugie określają  ważne momenty w rozwoju zmysłów i umysłu.

Zanim pojawi się skok rozwojowy, dziecko może mieć gorszy apetyt, być płaczliwe, marudne, „bardziej dziecinne”, zapominać o umiejętnościach, których się nauczyło, „wisieć na rodzicach”, itd. Gdy skok mija, nagle okazuje się, że z „dnia na dzień” maluch nauczył się niewiarygodnie sporo…
Poniższy spis pokazuje pewną średnią, odchylenie od niej w jedną lub drugą stronę nie powinno niepokoić.

Od 12 do 18 miesiąca

  • Dzieci wolniej rosną. Najczęściej ważą trzy razy tyle, co w chwili urodzenia.
  • Większość dzieci zaczyna chodzić. Maluszki o wyższej wadze i większych obwodach główki zdolność tę zdobywają później niż ich szczuplejsi rówieśnicy.
  • Dziecko używa palca i kciuka by złapać małe przedmioty (w ten sposób potrafi chwycić nawet niewielkie paproszki).
  • Poznaje przedmioty w mniejszym stopniu ustami, w większym używa do tego zmysłu wzroku i dotyku.
  • Dziecko jest w ciągłym ruchu, nie poprzestaje odkrywać otoczenia, jest bardzo ciekawe, a zapewnienie mu optymalnego bezpieczeństwa stanowi spore wyzwanie.
  • Ćwiczy umiejętność ustawiania na sobie przedmiotów. Tam, gdzie to możliwe, wspina się, starając się dostać coraz wyżej – z ziemi, na swoje krzesełko, z niego na kanapę, z kanapy próbuje się wdrapać na oparcie, itd.
  • Wyraźnie wskazuje palcem, czego chce i daje znać, żeby mu to podać.
  • Potrafi rzucać piłkę i ją toczyć.
  • Umie rysować kredkami.
  • Potrafi mieszać łyżką.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mama Kasi mama Kasi

  Ciekawe…:) Chyba rozwijamy się dobrze :)

 2. madzik madzik

  No to teraz wiem, czemu mamy tak ciężko…Trzymajcie kciuki, żeby się rozeszło w końcu po kościach..

 3. matula matula

  Artykuł w ogóle nie na temat. W nagłówku o skokach rozwojowych i kamieniach milowych a w treści zaledwie dwa zdania o tym we wstępie. Reszta to tylko umiejętności dziecka. A przedziały wiekowe typu 12-18 miesięcy są za duże jeżeli chodzi o skoki rozwojowe bo dziecko nie ma skoku przez 6 miesięcy! Można znaleźć dużo lepsze artykuły, bardziej szczegółowe i przede wszystkim na temat.