Skaza białkowa u dzieci – problem do opanowania?

Alergia na białka mleka krowiego, popularnie zwana skazą białkową, to nietolerancja pokarmowa, na którą cierpi w Polsce 5-9% dzieci. Jak objawia się skaza białkowa u dzieci? Czy da się jej zapobiec i jak ją leczyć? Przeczytaj!

Czym jest skaza białkowa u dzieci?

Skaza białkowa u dzieci, czyli tak naprawdę alergia na białka mleka krowiego, to jednostka chorobowa. Polega na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na alergeny pokarmowe w postaci białek mleka. Ujawnienie się tego typu nadwrażliwości zależy od wielu różnych czynników m.in.: predyspozycji genetycznej dziecka, jego wieku oraz ilości alergenu zawartego w spożytym posiłku. Z uwagi, że jest to jedna z częstszych alergii pokarmowych, warto wiedzieć, jakie są jej objawy, aby w porę móc zareagować – o tym, w dalszej części artykułu.

Jak objawia się alergia na białka mleka krowiego?

Manifestacja skazy białkowej rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym. W około 90% tolerancja immunologiczna białek powraca do normy jeszcze przed ukończeniem 3 roku życia. Póki co naukowcy nie znaleźli w pełni skutecznego sposobu, aby zapobiec temu schorzeniu, dlatego też, gdy pojawią się objawy alergii na białka mleka krowiego, należy starać się jak najlepiej kontrolować jej symptomy.

skaza białkowa u dzieci

Cute little girl drinking a large glass of milk with a milk mustache

Skaza białkowa manifestuje się najczęściej w postaci różnego rodzaju zmian skórnych. U młodszych dzieci skóra jest zwykle zaczerwieniona i przesuszona, a czasem także napięta i błyszcząca, a zmiany pojawiają się najczęściej w pierwszej kolejności na policzkach, dlatego też zwykle są najszybciej zauważane przez rodziców.

Starsze dzieci, oprócz policzków, posiadają także widoczne zmiany na tułowiu oraz rączkach i nóżkach. Dodatkowo, oprócz tego niekiedy mogą wystąpić mocno swędzące krostki, które z czasem mogą zmienić się w pęcherze albo łuszczące się plamy. Skóra może mieć także skłonność do pękania.

Objawy skazy białkowej występują częściej u dzieci karmionych z butelki mieszankami mlecznymi. Dlatego też specjaliści z dziedziny pediatrii i alergologii zalecają mamom karmienie ich pociech piersią przez co najmniej 4-6 pierwszych miesięcy życia.

Inne objawy skazy białkowej

Oprócz zmian skórnych, alergia na białka mleka krowiego może manifestować się także w postaci:

  • Kolek, wzdęć i bólów brzuszka,
  • Ulewaniem po posiłkach,
  • Obecności krwi lub śluzu w stolcu,
  • Wystąpieniem zaparć lub biegunek,
  • Ogólnym rozdrażnieniem maluszka,
  • Dolegliwościami układu oddechowego w postaci: kaszlu, duszności, blokady noska czy łzawienia oczu.
  • Niekiedy skaza białkowa może być również przyczyną niedoboru masy ciała i/lub wzrostu.

W jaki sposób leczyć skazę białkową?

Jedynym, lecz skutecznym sposobem leczenia alergii pokarmowej na białka mleka krowiego jest dieta eliminacyjna. Aby jednak dziecko otrzymało wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, należy niezwykle rozważnie ułożyć jego jadłospis. Najlepiej skonsultować tę kwestię z dietetykiem. W bardzo zaawansowanych postaciach skazy białkowej konieczne może okazać się także leczenie przeciwhistaminowe lub zastosowanie maści sterydowych na zmiany skórne.

Pomóc mogą także produkty pielęgnujące i natłuszczające skórę, czyli tak zwane emolienty. Oprócz natłuszczenia, zatrzymują one w skórze wodę i przyspieszają jej regenerację.

Unikać należy natomiast stosowania podczas prania silnych detergentów, które tak jak i ubranka ze sztucznych materiałów będą podrażniały delikatną skórę i opóźniały procesy gojenia. Również długie i gorące kąpiele nie będą działać w tym przypadku niekorzystnie. Powodują odwodnienie i naruszenie  naturalnej bariery ochronnej skóry.

Skaza białkowa, a karmienie piersią

Pojawienie się u maluszka skazy białkowej w żadnym wypadku nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. W takim przypadku jednak, dietą eliminacyjną musi zostać objęta również mama małego szkraba, tak aby spożywane przez nią alergeny nie przedostały się wraz z mlekiem do organizmu dziecka. Najczęściej młoda mama musi wykluczyć z jadłospisu mleko oraz inne produkty powstałe na bazie mleka krowiego takie jak kefiry, jogurty, maślanki itd. Nie wolno jednak zapominać o tym, aby tak jak w przypadku dziecka, dieta matki również była odpowiednio zbilansowana i pokrywała zwiększone w trakcie karmienia piersią zapotrzebowanie kaloryczne.

Skaza białkowa, czyli alergia na białka krowiego, występuje w populacji dziecięcej dość często, jednak w większości przypadków jest stanem przemijającym. W celu złagodzenia jej objawów zwykle wystarczające jest wykluczenie z diety dziecka mleka, a w przypadku, gdy jest ono karmione piersią, również na jego eliminacji z diety matki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.