Skaza białkowa: objawy, które wskazują na alergię

Skaza białkowa u niemowląt to słowo wytrych. Pada w bardzo wielu sytuacjach, kiedy zaniepokojeni rodzice udają się do pediatry lub alergologa z powodu zmian skórnych u dziecka. Skaza białkowa objawy może mieć również inne. Często mniej oczywiste i nie tak szybko kojarzone z nietrawieniem białek.

Co robić, gdy pojawia się skaza białkowa i czy wprowadzać zmiany w menu?

 

Czym jest skaza białkowa?

Skaza białkowa często jest kojarzona z alergią na mleko, czyli głównym pokarmem najmłodszych dzieci. Tymczasem uczulać nie muszą wcale białka mleka, ale reakcja może pojawić się na skutek nietolerancji białek znajdujących się w innych składnikach – np. mięsie, zbożach, ryb, skorupiaków, orzechów.

Skaza białkowa dotyczy zazwyczaj niemowląt i małych dzieci do drugiego roku życia. W praktyce wiąże się z nietrawieniem wybranych białek i traktowaniem ich jako zagrożenia. W konsekwencji po ich pojawieniu się uruchamiany jest układ immunologiczny, który stawia organizm dziecka w stan gotowości. Pojawiają się objawy świadczące o skazie białkowej.

Skaza białkowa objawy

skaza białkowa objawy

skaza białkowa zmiany skórne

Skaza białkowa objawy może dawać różne. Od najbardziej typowych:

Najczęściej zmiany skórne umiejscawiają się na twarzy, szczególnie na policzkach. Są czerwone, świecące, z tendencją do łuszczenia.  Cechą charakterystyczną jest również tak zwane „naderwane uszko”, czyli zaczerwienie skóry w miejscu, w którym uszko łączy się z twarzą.

Poprzez mniej oczywiste:

Skąd się bierze skaza białkowa?

Istnieją różne opinie dotyczące genezy skazy białkowej. Zaczynając od niedokwaszenia żołądka niemowlaka (istnieją opinie, że większość dzieci rodzi się z niedokwaszonym żołądkiem czego skutkiem są alergie), poprzez niską jakość żywności (wiele mam twierdzi, że podanie dziecko nabiału ekologicznego, pochodzącego ze sprawdzonych źródeł nie wywołuje alergii), a kończąc na genetyce (dzieci rodziców mających problem z alergią częściej mają zmiany skórne i inne objawy skazy białkowej).

Skaza białkowa – jak leczyć?

Jedyny sposób na skazę białkową to dieta eliminacyjna, która wyklucza alergeny oraz działanie objawowe – odpowiednia pielęgnacja skóry. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Potrzeba nawet trzech tygodni, żeby organizm oczyścił się z alergenów, dlatego po zastosowaniu diety nie od razu można zauważyć pierwsze rezultaty jej stosowania.

Niestety skaza białkowa może wyglądać podobnie jak łojotokowe zapalenie skóry. Wielu lekarzy twierdzą, że problemy skórne u małych dzieci są niemal nie do odróżnienia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.