Skąd wiadomo, że poród już blisko?

Komentarz Haliny Biedroń, położnej, eksperta akcji społeczno-edukacyjnej „Położna na medal”

Zbliżający się termin porodu, to dla wielu kobiet stresująca sytuacja. Obawiają się, czy na czas rozpoznają jego objawy? Jak twierdzi położna Halina Biedroń, ekspert kampanii „Położna na medal”, nie ma powodów do niepokoju. Organizm wysyła odpowiednie sygnały, które pozwalają ocenić czy godzina zero już nadeszła.

Skurcze przepowiadające

Pojawiają się na kilka tygodni przed porodem, zwane są również skurczami Braxtona-Hicksa. Objawiają się nieregularnym pobolewaniem podbrzusza, odczuwalne najbardziej podczas chodzenia. Ustępują podczas odpoczynku, lub leżenia. Skurcze przepowiadające są treningiem dla macicy, której mięsień napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych, które wypchną dziecko, kiedy nadejdzie termin rozwiązania.

Obniżenie brzucha

Na 3-4 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy, a główka dziecka kieruje się w stronę wchodu do kanału rodnego. Oznaką tego jest obniżenie brzucha. Ciężarna odczuwa łatwiejsze oddychanie , ponieważ zmniejsza się ucisk na przeponę. Zwiększa się jednak częstotliwość oddawania moczu, ponieważ macica mocniej napiera na pęcherz moczowy.

Odejście czopa śluzowego

Czop śluzowy pełni funkcję korka, który zamyka ujście szyjki macicy. Wydalany czop śluzowy jest efektem wolnego skracania i rozwierania szyjki macicy. Może być wodnisty lub galaretowaty, w kolorze krwistym, brązowym lub bezbarwnym. Wydalenie czopa śluzowego może nastąpić w jednym momencie, lub trwać kilka dni.

Zmiany nastroju

Zmieniający się nastrój również może być oznaką nadchodzącego porodu. W tym czasie kobieta ma więcej energii, zapału do wykonywania prac domowych. Zwiększenie apetytu, a nawet napady wilczego głodu to także jeden z symptomów. Organizm gromadzi w ten sposób energię na nadchodzący wysiłek.

Regularne skurcze

Skurcze porodowe to najbardziej pewny objaw zbliżającego się porodu. Początkowo są to pobolewania podbrzusza i krzyża. Są one krótkie, z dłuższymi przerwami. Po pewnym czasie skurcze stają się silniejsze i regularne co 10 minut. Ten sygnał zapowiada, że czas do szpitala.

Odejście wód płodowych

Wody mogą odejść całkowicie lub sączyć się powoli. Należy sprawdzić ich kolor. Prawidłowy to przeźroczysty lub słomkowy. Jeżeli wody są zielone, należy jak najszybciej udać się do szpitala. Kolor ten oznacza, że dziecko wydaliło smółkę. Odejście wód może nastąpić bez odczuwania skurczy, ale mimo to, jest to znak, że poród się zaczął.

___________________________________________________________________
Głównym celem kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal” jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Ważną kwestią jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Nominowanie i oddawanie głosów odbywa się za pośrednictwem strony www.poloznanamedal.pl.
W tym roku spośród nominowanych położnych zostaną wybrane 3 najlepsze, które uzyskają największą liczbę głosów. Dodatkowo, konkurs wyłoni 3 najlepsze położne z poszczególnych województw. Nominacje i głosy przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 grudnia 2015 roku.
To już druga edycja kampanii. Patronat merytoryczny objęła Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz portal edukacjapacjenta.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.