Rozwój dziecka

Siódmy miesiąc życia dziecka

 • W siódmym miesiącu dziecko uczy się trwałości przedmiotów, czyli wie już o tym, że nawet, jeśli dana rzecz znika z jego oczu, to ona nadal istnieje. Można to łatwo sprawdzić – niemowlę stara się dostać do zabawki częściowo ukrytej pod kocem. Z drugiej strony wiedza ta sprawia, że gdy znikasz dziecku z oczu, wie, że nadal istniejesz i zaczyna za Tobą tęsknić.
 • Rosną zdolności do skupiania się. Niemowlę potrafi dłużej koncentrować się na zadaniu, aż będzie w stanie je rozwiązać.
 • Niemowlę widząc odbijaną od podłogi piłkę, w siódmym miesiącu jest już w stanie przewidzieć, śledząc jej tor, w którym miejscu się odbije kolejnym razem.
 • W siódmym miesiącu życia rozpoczyna się lęk przed obcymi. Niemowlę zaczyna z pewną dozą nieśmiałości odnosić się do nieznanych osób. Niektóre dzieci mogą się nawet rozpłakać.

Siódmy miesiąc – koordynacja ręka-oko

Niemowlę garnie się do samodzielnego jedzenia. Jednak dla większości mam na tym etapie dużo wygodniejsze jest pozostawanie przy zasadzie, że to rodzic karmi dziecko. Trudno nie zgodzić się z taką decyzją: na naukę samodzielnego jedzenia jest jeszcze raczej za wcześnie… Kompromisem może być karmienie dziecka jedną łyżeczką, a drugą wręczenie maluchowi i pozwolenie mu na samodzielne jedzenie. Do posiłku jednak warto ubrać malucha w gorsze ubrania.

Dziecko coraz częściej przekłada przedmiot z ręki do ręki, nie upuszczając go. Jest w stanie bez trudu bawić się dwoma przedmiotami, potrząsając nimi, uderzając, itd.

Rozwój społeczny w 7 miesiącu życia

Niemowlę zaczyna reagować na proste polecenia. Rozumie ich znaczenie i wie, kiedy są skierowane do niego. Gdy chcesz zwrócić na siebie jego uwagę, wymów imię dziecka, poczekaj kilka sekund i powiedz, o co Ci chodzi. Gdy powiesz wszystko zbyt szybko i jednym tchem, najprawdopodobniej maluch nie wyłapie znaczenia słów.

Dziecko potrafi wymawiać coraz dłuższe ciągi sylab. Nie mają one jednak większego sensu. Do grupy ulubionych dźwięków dołącza „rrr”, czy takie formuły, jak „eee…aaa.epppa..tata..dada, mama”, które mogą przypominać mowę rodziców.

Niemowlę znajduje także przyjemność w przysłuchiwaniu się wierszykom z wyraźnymi rymami na końcach wersów. Do najlepszych zabaw malucha należy doliczyć także robienie baniek ze śliny oraz klaskanie w dłonie.

Dziecko wyraźnie wyraża swoją frustrację. Część maluchów płacze, gdy na dłużej zostawiasz je w otoczeniu innej osoby. Są też takie, które są ufne i uśmiechają się, gdy robisz im „papa”, jednak ich zachowanie pod Twoją nieobecność początkowo jest pełne niepokoju, by po kilku minutach wszystko wróciło do normy.

Większość maluchów w tym okresie, mimo wszystko, szybko przystosowuje się do nowej sytuacji.

Jak wspierać rozwój w siódmym miesiącu życia?

Poświęć czas na to, by stymulować rozwój dziecka. Możesz to zrobić poprzez umieszczenie zabawki na sznurku, na przykład piłeczki, którą będziesz transportować z jednej strony na drugą. Gdy dziecko się zainteresuje zabawką, jest szansa, że podążając za nią wzrokiem, przewróci się z brzuszka na plecy.

Spędzaj sporo czasu na nauce chwytania. Podawaj dziecku różne przedmioty: od okrągłych, po kwadratowe, aż po nietypowe kształty. Nawet jeśli się pojawi irytacja, że dziecko nie będzie umiało od razu chwycić sprawnie przedmiotu, zachęcaj je do wysiłku.

Umieszczaj przed dzieckiem zabawki, gdy maluch leży na brzuszku. Uczcie się ich chwytania. To doskonały sposób na kształcenie przyszłych umiejętności raczkowania.

Wiele czasu możecie poświęcić na zabawę piłką oraz na śledzenie jej toku spadania. Siedząc na kanapie na kolanach z dzieckiem, bawcie się w obserwowanie toru spadania piłki.

Pozwól dziecku na poznawanie otoczenia. Zabieraj malucha wszędzie ze sobą. Niech obserwuje, jak wieszacie pranie, wyciągasz przedmioty ze zmywarki lub układasz odzież w szafie.

Dużo radości sprawią Wam zabawy w chowanego. Leżąc lub siedząc przed dzieckiem, możesz zasłaniać twarz specjalną chustą lub kocykiem. Sprawdź, ile radości sprawia dziecku ściąganie chusty z głowy rodzica.

Jeśli to możliwe, umożliwiaj dziecku kontakt z innymi dziećmi. Maluch na tym etapie wyraźnie rozróżnia dorosłą osobę od dziecka. Nie zabraniaj i nie bój się kontaktu malucha z innymi niemowlakami czy małymi dziećmi na spacerze.

Opracowane na podstawie:
„Wielka księga dziecka” B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Pierwszy rok dziecka miesiąc po miesiącu” D. Blin-Krohe
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. agata agata

  Uwielbiam Was !!! :-) Zawsze tu znajdę coś ciekawego do poczytania oraz odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.Pozdrawiam

  • sosrodzice sosrodzice

   Agato, dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy! :)

 2. Natalia Natalia

  Odwiedzałam Was gdy nosiłam moje maleństwo pod sercem. Czytałam jak rośnie tydzień po tygodniu. Teraz mój Synuś ma 6 miesięcy,a ja nadal z Wami jestem :) zdecydowanie najlepsza strona!

 3. Sasankaa Sasankaa

  Pokochałam tą stronę jak tylko ją zobaczyłam moja malutka ma już 7 miesięcy i zacyna siadać i raczkować
  cieszę się że znalazłam tą stronkę
  mam jedno pytanko czy wszystkie maluszki w tym wieku mają taki czas ze często się złoszczą i krzyczą czy może coś złego się dzieje? moja malutka od tygodnia lubi się wydzierać na cały głos i czasami ciężko ją uspokoić i pomagają tylko piosenki
  powoli zaczynam się martwić że coś może być nie tak