Dziecko, które rozpoczyna siódmy miesiąc życia, położone na brzuszku próbuje raczkować. Zdobywa wprawę w turlaniu, pełzaniu i w błyskawicznym docieraniu do celu. Ta nowa umiejętność tak się maluchowi podoba, że ciągle pozostaje w ruchu. Gdy tylko ma ku temu okazję, ćwiczy również umiejętność samodzielnego przechodzenia z pozycji leżącej do siedzącej. Może to próbować zrobić na wiele różnych sposobów. Co jeszcze przynosi Siódmy miesiąc życia dziecka?
Wygląd – siódmy miesiąc życia dziecka
Siedmiomiesięczne dziecko bez przerwy jest w ruchu. Staje się coraz bardziej samodzielne. Chce samo odkrywać świat, zamiast czekać, aż Ty mu coś pokażesz. Ma dużo ambicji i uporu, co pozwala mu osiągnąć wyznaczone sobie cele. Z tego powodu sprawia wrażenie dużo starszego i bardziej niezależnego niż jest w rzeczywistości.
Maluch na co dzień jest raczej pogodny. Dużo się śmieje i chichocze, nawet w sytuacjach, które pozornie nie dają ku temu powodu. Jednak robi to tak uroczo, że jego dobry humor szybko udziela się otoczeniu. Wszystko to sprawia, że niemowlę wydaje się bardzo szczęśliwe i dużo bardziej zadowolone z codzienności niż to było jeszcze kilka tygodni temu.
Motoryka – niemowlę 7 miesięcy
Większość niemowlaków w siódmym miesiącu życia potrafi się podciągnąć do pozycji siedzącej. Oczywiście jednak nie wszystkie opanowują tę umiejętność już na tym etapie. Co bardziej żywe maluchy zaczynają w tym okresie raczkować, a umiejętność ta zajmuje je każdego dnia przez wiele godzin, co jest przyjmowane z dużym zadowoleniem przez najbliższe otoczenie dziecka, także przez Ciebie – wreszcie Twój kręgosłup może odetchnąć, a Ty masz więcej wolnego czasu!
Dziecko z wielkim entuzjazmem przyjmuje pozycję stojącą. Trzymane pod paszkami zaczyna robić małe kroczki w miejscu. Jego kręgosłup i coraz silniejsze nogi pozwalają czuć się w tej pozycji naprawdę pewnie. Z kolei silne mięśnie szyi i pleców dają możliwość trzymania główki sztywno w pozycji pionowej bez większych oznak zmęczenia. Niemowlę, któremu raz pokazało się świat z pozycji stojącej, bardzo ją lubi i z chęcią w niej pozostaje. Minie jednak jeszcze kilka tygodni zanim zacznie chodzić.
Co może Cię zaskoczyć, gdy dziecko ma siedem miesięcy?
- Umiejętność raczkowania nie przychodzi z dnia na dzień. Badania pokazują, że zanim niemowlę nauczy się poruszać czworakując, musi przejść aż 14 etapów, które pozwalają zdobyć odpowiednie umiejętności potrzebne do pokonywania odległości w ten sposób.
- Pamięć długotrwała dziecka jest dużo lepsza niż kilka tygodni temu. Maluch potrafi rozpoznać na tym etapie osobę, której nie widział przez kilka-kilkanaście dni.
- W siódmym miesiącu dziecko uczy się trwałości przedmiotów, czyli wie już o tym, że nawet, jeśli dana rzecz znika z jego oczu, to ona nadal istnieje. Można to łatwo sprawdzić – niemowlę stara się dostać do zabawki częściowo ukrytej pod kocem. Z drugiej strony wiedza ta sprawia, że gdy znikasz dziecku z oczu, wie, że nadal istniejesz i zaczyna za Tobą tęsknić
- Rosną zdolności do skupiania się. Niemowlę potrafi dłużej koncentrować się na zadaniu, aż będzie w stanie je rozwiązać.
- Niemowlę widząc odbijaną od podłogi piłkę, w siódmym miesiącu jest już w stanie przewidzieć, śledząc jej tor, w którym miejscu się odbije kolejnym razem.
- W siódmym miesiącu życia rozpoczyna się lęk przed obcymi. Niemowlę zaczyna z pewną dozą nieśmiałości odnosić się do nieznanych osób. Niektóre dzieci mogą się nawet rozpłakać.
Siódmy miesiąc – koordynacja ręka-oko
Niemowlę garnie się do samodzielnego jedzenia. Jednak dla większości mam na tym etapie dużo wygodniejsze jest pozostawanie przy zasadzie, że to rodzic karmi dziecko. Trudno nie zgodzić się z taką decyzją: na naukę samodzielnego jedzenia jest jeszcze raczej za wcześnie… Kompromisem może być karmienie dziecka jedną łyżeczką, a drugą wręczenie maluchowi i pozwolenie mu na samodzielne jedzenie. Do posiłku jednak warto ubrać malucha w gorsze ubrania.
Dziecko coraz częściej przekłada przedmiot z ręki do ręki, nie upuszczając go. Jest w stanie bez trudu bawić się dwoma przedmiotami, potrząsając nimi, uderzając, itd.
Rozwój społeczny w 7 miesiącu życia
Niemowlę zaczyna reagować na proste polecenia. Rozumie ich znaczenie i wie, kiedy są skierowane do niego. Gdy chcesz zwrócić na siebie jego uwagę, wymów imię dziecka, poczekaj kilka sekund i powiedz, o co Ci chodzi. Gdy powiesz wszystko zbyt szybko i jednym tchem, najprawdopodobniej maluch nie wyłapie znaczenia słów.
Dziecko potrafi wymawiać coraz dłuższe ciągi sylab. Nie mają one jednak większego sensu. Do grupy ulubionych dźwięków dołącza „rrr”, czy takie formuły, jak „eee…aaa.epppa..tata..dada, mama”, które mogą przypominać mowę rodziców.
Niemowlę znajduje także przyjemność w przysłuchiwaniu się wierszykom z wyraźnymi rymami na końcach wersów. Do najlepszych zabaw malucha należy doliczyć także robienie baniek ze śliny oraz klaskanie w dłonie.
Dziecko wyraźnie wyraża swoją frustrację. Część maluchów płacze, gdy na dłużej zostawiasz je w otoczeniu innej osoby. Są też takie, które są ufne i uśmiechają się, gdy robisz im „papa”, jednak ich zachowanie pod Twoją nieobecność początkowo jest pełne niepokoju, by po kilku minutach wszystko wróciło do normy.
Większość maluchów w tym okresie, mimo wszystko, szybko przystosowuje się do nowej sytuacji.
Jak wspierać rozwój w siódmym miesiącu życia?
Poświęć czas na to, by stymulować rozwój dziecka. Możesz to zrobić poprzez umieszczenie zabawki na sznurku, na przykład piłeczki, którą będziesz transportować z jednej strony na drugą. Gdy dziecko się zainteresuje zabawką, jest szansa, że podążając za nią wzrokiem, przewróci się z brzuszka na plecy.
Spędzaj sporo czasu na nauce chwytania. Podawaj dziecku różne przedmioty: od okrągłych, po kwadratowe, aż po nietypowe kształty. Nawet jeśli się pojawi irytacja, że dziecko nie będzie umiało od razu chwycić sprawnie przedmiotu, zachęcaj je do wysiłku.
Umieszczaj przed dzieckiem zabawki, gdy maluch leży na brzuszku. Uczcie się ich chwytania. To doskonały sposób na kształcenie przyszłych umiejętności raczkowania.
Wiele czasu możecie poświęcić na zabawę piłką oraz na śledzenie jej toku spadania. Siedząc na kanapie na kolanach z dzieckiem, bawcie się w obserwowanie toru spadania piłki.
Pozwól dziecku na poznawanie otoczenia. Zabieraj malucha wszędzie ze sobą. Niech obserwuje, jak wieszacie pranie, wyciągasz przedmioty ze zmywarki lub układasz odzież w szafie.
Dużo radości sprawią Wam zabawy w chowanego. Leżąc lub siedząc przed dzieckiem, możesz zasłaniać twarz specjalną chustą lub kocykiem. Sprawdź, ile radości sprawia dziecku ściąganie chusty z głowy rodzica.
Jeśli to możliwe, umożliwiaj dziecku kontakt z innymi dziećmi. Maluch na tym etapie wyraźnie rozróżnia dorosłą osobę od dziecka. Nie zabraniaj i nie bój się kontaktu malucha z innymi niemowlakami czy małymi dziećmi na spacerze.
Bibliografia:
- „Wielka księga dziecka” B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Pierwszy rok dziecka miesiąc po miesiącu” D. Blin-Krohe
Uwielbiam Was !!! :-) Zawsze tu znajdę coś ciekawego do poczytania oraz odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.Pozdrawiam
Agato, dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy! :)
Odwiedzałam Was gdy nosiłam moje maleństwo pod sercem. Czytałam jak rośnie tydzień po tygodniu. Teraz mój Synuś ma 6 miesięcy,a ja nadal z Wami jestem :) zdecydowanie najlepsza strona!
Natalia, dziękujemy :*
Pokochałam tą stronę jak tylko ją zobaczyłam moja malutka ma już 7 miesięcy i zacyna siadać i raczkować
cieszę się że znalazłam tą stronkę
mam jedno pytanko czy wszystkie maluszki w tym wieku mają taki czas ze często się złoszczą i krzyczą czy może coś złego się dzieje? moja malutka od tygodnia lubi się wydzierać na cały głos i czasami ciężko ją uspokoić i pomagają tylko piosenki
powoli zaczynam się martwić że coś może być nie tak
Witam,czytam opisy dzieci z każdego miesiąca, moje ma 7 mc a opis odpowiada o dziwo 8mc, zastanawia jednak to dlaczego dziecko w tym okresie się denerwuję mruczy wręcz warczy i się spina, piszczy gdy coś nie jest po jego myśli. Płacz gdy się odłoży na matkę czy krzesełko aby się bawiło, płacz który aż się zanosi, a gdy weźmie się na ręce to jak ręką odjął.