Rozwój dziecka

Siódmy miesiąc życia dziecka

rozwój dziecka 7 miesiącDziecko, które rozpoczyna siódmy miesiąc życia, położone na brzuszku próbuje raczkować. Zdobywa wprawę w turlaniu, pełzaniu i w błyskawicznym docieraniu do celu. Ta nowa umiejętność tak się maluchowi podoba, że ciągle pozostaje w ruchu. Gdy tylko ma ku temu okazję, ćwiczy również umiejętność samodzielnego przechodzenia z pozycji leżącej do siedzącej. Może to próbować zrobić na wiele różnych sposobów.

Wygląd – siódmy miesiąc życia dziecka

Siedmiomiesięczne dziecko bez przerwy jest w ruchu. Staje się coraz bardziej samodzielne. Chce samo odkrywać świat, zamiast czekać, aż Ty mu coś pokażesz. Ma dużo ambicji i uporu, co pozwala mu osiągnąć wyznaczone sobie cele. Z tego powodu sprawia wrażenie dużo starszego i bardziej niezależnego niż jest w rzeczywistości.Siódmy miesiąc życia

Maluch na co dzień jest raczej pogodny. Dużo się śmieje i chichocze, nawet w sytuacjach, które pozornie nie dają ku temu powodu. Jednak robi to tak uroczo, że jego dobry humor szybko udziela się otoczeniu. Wszystko to sprawia, że niemowlę wydaje się bardzo szczęśliwe i dużo bardziej zadowolone z codzienności niż to było  jeszcze kilka tygodni temu.

Motoryka – niemowlę 7 miesięcy

Większość niemowlaków w siódmym miesiącu życia potrafi się podciągnąć do pozycji siedzącej. Oczywiście jednak nie wszystkie opanowują tę umiejętność już na tym etapie. Co bardziej żywe maluchy zaczynają w tym okresie raczkować, a umiejętność ta zajmuje je każdego dnia przez wiele godzin, co jest przyjmowane z dużym zadowoleniem przez najbliższe otoczenie dziecka, także przez Ciebie – wreszcie Twój kręgosłup może odetchnąć, a Ty masz więcej wolnego czasu!

Dziecko z wielkim entuzjazmem przyjmuje pozycję stojącą. Trzymane pod paszkami zaczyna robić małe kroczki w miejscu. Jego kręgosłup i coraz silniejsze nogi pozwalają czuć się w tej pozycji naprawdę pewnie. Z kolei silne mięśnie szyi i pleców dają możliwość trzymania główki sztywno w pozycji pionowej bez większych oznak zmęczenia.  Niemowlę, któremu raz pokazało się świat z pozycji stojącej, bardzo ją lubi i z chęcią w niej pozostaje. Minie jednak jeszcze kilka tygodni zanim zacznie chodzić.

Co może Cię zaskoczyć, gdy dziecko ma siedem miesięcy?

  • Umiejętność raczkowania nie przychodzi z dnia na dzień. Badania pokazują, że zanim niemowlę nauczy się poruszać czworakując, musi przejść aż 14 etapów, które pozwalają zdobyć odpowiednie umiejętności potrzebne do pokonywania odległości w ten sposób.
  • Pamięć długotrwała dziecka jest dużo lepsza niż kilka tygodni temu. Maluch potrafi rozpoznać na tym etapie osobę, której nie widział przez kilka-kilkanaście dni.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. agata agata

  Uwielbiam Was !!! :-) Zawsze tu znajdę coś ciekawego do poczytania oraz odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.Pozdrawiam

  • sosrodzice sosrodzice

   Agato, dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy! :)