Siódmy miesiąc ciąży – zaczyna się III trymestr

Początek trzeciego trymestru ciąży rozpoczyna się wraz z początkiem siódmego miesiąca, co oznacza, że do rozwiązania pozostała już tylko ostatnia prosta. Co przynosi 7 miesiąc w życiu ciężarnej, a co nowego słychać u maluszka? Przygotowania do porodu ruszyły już pełną parą zarówno u mamy, jak i jej wyczekiwanego maleństwa, dlatego nie traćmy czasu i przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Oto siódmy miesiąc ciąży.

Mama w siódmym miesiącu ciąży

Jeśli przyszła mama jeszcze nie zapisała się do szkoły rodzenia, a ma zamiar to zrobić, to zdecydowanie najwyższa pora to uczynić. Oprócz oswajania się z samym przebiegiem porodu, nauki pozycji, oddechu oraz pielęgnacji noworodka po porodzie, szkoła rodzenia i spotkania z mamami, które mierzą się na co dzień z takimi samymi problemami i dolegliwościami, potrafią podnieść na duchu nawet w najcięższych chwilach. Również dla partnerów jest to cenne źródło nie tylko informacji, ale również praktycznych, dzięki którym będą mogli pełniej uczestniczyć w przygotowaniach do rozwiązania, a potem w opiece nad wyczekiwanym potomkiem.

Kłopoty z oddechem trwające od szóstego miesiąca niestety będą się nasilać z uwagi na powiększającą się macicę uciskającą przeponę oraz fikającego w niej maluszka. Dodatkowo narządy jamy brzusznej zaczynają być coraz bardziej uciśnięte, to może doprowadzać do zgagi i niestrawności, a także problemów z wypróżnianiem. Drażniony pęcherz moczowy powoduje natomiast zwiększenie ilości wizyt w toalecie, do czego niestety trzeba się przyzwyczaić.

Powiększający się coraz bardziej i sporo już ważący brzuch także da się we znaki, co może dawać uczucie ociężałości i zmęczenia. Ciężarne w 7 miesiącu ciąży często narzekają także na pojawiające się zwłaszcza w dolnych partiach ciała obrzęki, które dotykają znaczącą większość przyszłych mam. Należy jednak pamiętać, żeby pomimo wspomnianych dolegliwości dbać o prawidłowe nawodnienie, które jest niezbędne zarówno dla mamy, jak i dla rozwijającego się płodu.

siódmy miesiąc ciąży

Jak wygląda siódmy miesiąc życia wewnątrzmacicznego?

Maluch rozwijający się w łonie matki mierzy na początku trzeciego trymestru już około 27-30 cm, a jego waga oscyluje w granicach 1100 -1500 g. Skóra płodu w siódmym miesiącu ciąży zaczyna stawać się coraz bardziej gładka, z uwagi na wycierający się meszek, który pokrywał ją do tej pory, natomiast tkanka podskórna, dotąd ledwie zaznaczona, znacznie się rozrasta. Dziecku rosną coraz dłuższe włosy i paznokcie, jednak, jak wiadomo, nie wszystkie maluchy mają owłosioną głowę już od urodzenia, dlatego brak włosków lub ich niewielka ilość nie jest powodem do obaw.

W trzecim trymestrze następuje również dalszy intensywny rozwój mózgu, który na tym etapie jest już bardziej pofałdowany i złożony z sześciu warstw kory mózgowej. Dużą część doby zajmuje dziecku sen, który umożliwia właśnie prawidłowy rozwój struktur mózgowia i ułatwia dojrzewanie układu nerwowego. Z uwagi na zmniejszającą się z każdym dniem ilość dostępnego dla maluszka miejsca, nie jest ono już tak bardzo ruchliwe, jednak ma jeszcze na tyle swobody, aby bez przeszkód się obrócić, co jest jednym z etapów przygotowań do porodu. Na tym etapie płód umie już wykonywać coraz bardziej precyzyjne ruchy kończyn oraz ma wykształcone odruchy np. ssania, chwytny.

Płuca kontynuują swój rozwój, a maluch ćwiczy oddychanie dzięki poruszaniu klatką piersiową, jednak na razie, zamiast powietrza, do płuc zaciąga wody płodowe. To zaś stymuluje płuca do produkcji większej ilości surfaktantu – substancji zapobiegającej zapadaniu i sklejaniu się pęcherzyków. Prawidłowy rozwój płuc jest niezwykle ważny, gdyż w przypadku porodu przedwczesnego noworodek urodzony po zakończeniu ich rozwoju ma znacznie większe szanse na przeżycie w porównaniu do wcześniaków, które przyszły na świat z niecałkowicie wykształconymi płucami.

Wizyta u lekarza w siódmym miesiącu ciąży

Podczas tej wizyty do obowiązkowych badań należą USG, morfologia, badanie ogólne moczu oraz badanie obecności przeciwciał odpornościowych. Ostatnie z wymienionych tu badań wykonywane jest w celu sprawdzenia obecności konfliktu serologicznego między ciężarną, a płodem, w którym to w organizmie matki o grupie krwi Rh- (np. B Rh-) produkowane są przeciwciała przeciwko erytrocytom dziecka o grupie krwi Rh+ (np. B Rh+). Jest to najczęstsza postać konfliktu, jednak niekiedy zachodzi on także pomiędzy grupami AB0 np. w przypadku grupy krwi matki 0, a dziecka B. Konflikt serologiczny zwykle nie ujawnia się w trakcie pierwszej ciąży, jednak z uwagi na to, że może on doprowadzić do groźnej dla zdrowia i życia płodu i noworodka choroby hemolitycznej, zaistnienie konfliktu obliguje specjalistów do podjęcia odpowiednich działań profilaktycznych.

Poza USG i badaniami laboratoryjnymi, podczas wizyty ciężarną czeka jak zwykle badanie ginekologiczne dwuręczne zestawione i badanie we wzierniku z oceną pH wydzieliny pochwowej, przedmiotowe i podmiotowe badanie ogólne, ocena czynności serca płodu oraz pomiar masy ciała i ciśnienia krwi. Lekarz prowadzący dokona również oceny ryzyka ciążowego oraz przeprowadzi rozmowę na temat przygotowania do porodu, okresu połogu, a także sposobów karmienia i rodzicielstwa.

Początek trzeciego trymestru ciąży i coraz szybciej zbliżający się wraz z nim termin rozwiązania mogą dawać powody do niepokoju i obaw, dręcząc przyszłe mamy i nie dając w nocy spać. W takich wypadkach warto porozmawiać z innymi ciężarnymi albo doświadczonymi mamami, które z pewnością nieco uspokoją zszargane nerwy i podzielą się własnymi radami. Świetnym pomysłem będzie też ulubiony relaks, który pozwoli naładować akumulatory energetyczne, aby z nową siłą, energią i dobrym nastawieniem kontynuować przygotowania do rozwiązania, do którego pozostało już tylko kilka tygodni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.