Siemię lniane na zaparcia w ciąży – najlepszy sposób?

Zaparcia w ciąży bywają dotkliwe. Z powodu zmian hormonalnych oraz spowolnionego trawienia wizyty w toalecie często nie należą do przyjemnych. Na szczęście są sposoby, by usprawnić wypróżnianie. Jednym z lepszych jest siemię lniane na zaparcia. Jak działa i jak je stosować?

Siemię lniane na zaparcia

Siemię lniane (Linum usitatissimum) to niepozorne małe złocistobrązowe ziarenka lnu, dostępne w wielu marketach i  sklepach ze zdrową żywnością. Kosztują kilka złotych. Ich wnętrze kryje niezwykły skład. Stąd często zaliczane są do tak zwanej superżywności.

Siemię lniane jest cennym źródłem błonnika, kwasów tłuszczowych omega 3, witamin: B, E, wapnia, magnezu, cynku i żelaza. Mogą być stosowane na mdłości w ciąży (przeczytaj więcej) oraz na zaparcia. W obu przypadkach są niezwykle skuteczne i bezpieczne.

Siemię lniane:

  • pobudza perystaltykę jelit za sprawą wysokiej zawartości błonnika, a zwłaszcza jego nierozpuszczalnych włókien,
  • usprawnia trawienie, za sprawą nierozpuszczalnych włókien błonnika, które wiążąc się z wodą tworzą żel, ułatwiający przesuwanie się mas kałowych,
  • łagodzi podrażnienia i stany zapalne układu pokarmowego,
  • zapobiega wzdęciom,
  • poprawia samopoczucie nawet po ciężkostrawnym posiłku.

Jak stosować siemię lniane na zaparcia?

Przepis jest bardzo prosty. Należy przygotować kisiel z siemienia lnianego, który jest lekki i po dostaniu się do układu pokarmowego usprawnia przemieszczenie się masy kałowej i wypróżnianie.  Do tego celu będą nam potrzebne całe nasiona lnu. Nie sprawdzi się siemię lniane w formie już zmielonego proszku.

Siemię lniane na zaparcia można stosować jako kisiel (zalewamy 2-3 łyżki siemienia szklanką ciepłej wody i czekamy aż spęcznieje. Po około godzinie odcedzamy i pijemy miksturę. W przypadku przewlekłych zaparć warto spożywać kisiel z siemienia lnianego dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

siemię lniane na zaparcia

Dobrze również stosować siemię lniane jako dodatek do zup, chlebów, sałatek. Ziarna lnu są bardzo uniwersalne, bo nie zmieniają smaku przygotowywanych dań.

Czy to jest skuteczne?

Przeprowadzono badanie na grupie dorosłych osób, które stosowały siemię lniane na zaparcia przez cztery tygodnie. Kuracja siemieniem lnianym pozwoliła zwiększyć częstotliwość wypróżnień o 1/3.

Czy siemię lniane w ciąży jest bezpieczne?

Wpływ większości leków, ziół czy naturalnych produktów na przebieg ciąży nie jest znany. O ile siemię lniane dla zdrowych osób jest bezpieczne, o tyle w ciąży ze względu na działanie estrogenne może nie być wskazane (źródło). Choć zazwyczaj lekarze nie widzą przeszkód przed piciem jednej lub dwóch szklanek kisielu z siemienia lnianego dziennie, to przed rozpoczęciem kuracji warto skonsultować się ze specjalistą prowadzącym ciążę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.