Siemię lniane na kaszel, na jelita, na co pomaga?

Siemię lniane możemy dodać niemal do każdego przygotowywanego posiłku – ciasta na chleb, czy naleśniki, sałatki, koktajlu oraz płatków owsianych. W formie zmielonej, która jest łatwiej wchłanialna, możemy je wykorzystać na wiele sposobów. Warto! Bo siemię lniane kryje mnóstwo korzyści zdrowotnych. Dlatego warto je mieć w kuchni.

siemię lniane na kaszel

Skąd biorą się nasiona siemienia lnianego?

Siemię lniane to nasiona lnu. Bardzo dobrze znane w Polsce i uprawiane od wieków. Wyróżnia się dwa rodzaje nasion lnu – brązowe i złote. Oba są niewielkie, płaskie, mają około 2-3 mm. Jednak niewielkie rozmiary nie powinny nas zwieść, po zalaniu wodą siemienia lnianego powstaje tak zwany „kisiel”, a siemię lniane zwiększa swoją objętość. W efekcie uzyskujemy galaretowaty, pełny śluzu roztwór.

Liczy się skład

W siemieniu lnianym najlepszy jest skład. Można go określić jako wyjątkowo odżywczy. Siemię lniane jest doskonałym źródłem białka, błonnika, witamin, minerałów (miedzi, magnezu, manganu, fosforu, selenu, żelazu, kwasu foliowego) i ważnych kwasów omega 3.

Wysoka zawartość kwasów omega 3, zwłaszcza kwasu alfa linolenowego (ALA) pozwala na wspieranie zdrowia serca. Dzięki niemu można zmniejszać stan zapalny i zapobiegać odkładaniu się cholesterolu w naczyniach. Wysokie spożycie ALA zmniejsza ryzyko chorób niedokrwiennych serca, udaru, cukrzycy typu 2.

Warto włączyć siemię lniane w menu, bo jest świetnym źródłem witaminy z grupy B (niedobory witamin B są bardzo powszechne).

Siemię lniane zawiera też lignany. Ma ich nawet 800 razy więcej niż inne znane źródła tych składników. Niektóre badania pokazują, że za sprawą lignanów można zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworu.

I działanie

Największy atut siemienia lnianego to jego wszechstronne działanie:

  • siemię lniane pozytywnie wpływa na serce i chroni przed chorobami układu krążenia.
  • Jest znane z tego, że skutecznie obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi.
  • Może wspomóc kontrolowanie poziomu cukru we krwi.
  • Siemię lniane wspomaga utrzymanie optymalnej wagi.
  • Siemię lniane wzmacnia układ odporności i skraca czas infekcji.
  • Sprawdza się na ból gardła i kaszel (działa ściągająco i przeciwzapalnie).
  • Może być stosowane przez dorosłych i przez dzieci, przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Siemię lniane na kaszel suchy i mokry

Napar z siemienia lnianego polecany jest na duszący, męczący suchy kaszel. Może ułatwić odkrztuszanie przy kaszlu mokrym. Jest doskonałe na chrypkę, działa wspomagająco w leczeniu zapalenia oskrzeli.

Jak stosować siemię lniane na kaszel? Wystarczy zalać gorącą wodą dwie łyżeczki nasion i odczekać kilka minut, przykrywając szklankę spodkiem. Można też zdecydować się na przygotowanie tak zwanego kisielu, który przygotowujemy w trakcie gotowania wody z ziarnkami siemienia. Na małym ogniu gotujmy około 10 minut. Na koniec możemy do tak przygotowanej mikstury dodać miód, który poprawi smak kisielu z siemienia lnianego, a także wzmocni jego działanie. Miód to przecież dobrze znany naturalny antybiotyk.

W takiej formie siemię lniane to także doskonałe remedium na jelita. Wzmacnia i poprawia trawienie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*