7 powodów, dla których warto rodzić w wodzie

Nie każda kobieta może urodzić dziecko w wodzie. Istnieją bowiem ku temu przeciwwskazania, o których można przeczytać tutaj. Pewne jest to, że tam, gdzie to możliwe, warto spróbować skorzystać z zalet, jakie kryją się za tą formą łagodzenia bólów porodowych oraz wydawania na świat dzieci.

Woda ma właściwości relaksujące

Wie to każda kobieta w ciąży. Mają tego świadomość również lekarze, którzy sugerują, że dzięki wodzie można sprawdzić, czy skurcze pod koniec ciąży są TYMI skurczami. Jeśli po kąpieli się wyciszą, można podarować sobie wyprawę do szpitala. Jeśli nie, oznacza to, że akcja porodowa się rozpoczęła.

Ponadto wanna pełna wody pozwala się wyciszyć po całym dniu, zrelaksować przed snem, odstresować, a nawet zmniejszyć uporczywe bóle menstruacyjne. Także podczas porodu kobiety instynktownie szukają ukojenia w wodzie. Pozwala ona bowiem znieść ból porodowy. Niestety skorzystanie z jej zalet zbyt szybko może spowolnić akcję porodową, dlatego ważne, by stosować się do zaleceń położnych.

427652_77084207Mniej bolesny poród

Dzięki wodzie można przeżyć poród łagodniej. Ciało zanurzone w ciepłej wodzie się relaksuje, a mózg wydziela endorfiny, które łagodzą ból. Ponadto woda pozwala zmniejszyć ciśnienie krwi, które na skutek stresu i strachu związanego z rodzeniem dziecka często skacze i osiąga wysokie wartości.  Działając na objawy stresu, woda redukuje ból, który jest intensywniej odczuwany w połączeniu ze strachem.

Łatwość poruszania się

Poród w wodzie jest również korzystniejszy z powodu łatwości zmieniania pozycji. Z tym przecież ma problem wiele kobiet w zaawansowanej ciąży. Powiększona masa ciała, w tym duży brzuch uniemożliwiają swobodne przekręcanie się z boku na bok. W wodzie ciało staje się bardziej gibkie i podatne na współpracę. Ponadto w wodzie można liczyć na większą efektywność skurczy i szybsze postępowanie porodu.

Szybszy poród

Mniejszy dyskomfort w trakcie porodu to także większa świadomość własnego ciała, tego, co się z nim dzieje. Można uniknąć znieczulenia oraz jego skutków, czyli spowolnienia porodu a nawet cięcia cesarskiego. Poród częściej przebiega w fizjologicznym tempie i instynktownie.

Ochrona krocza

Poród w wodzie daje większe prawdopodobieństwo, że uda się ochronić krocze przed nacięciem. Wpływ wody sprawia, że staje się ono bardziej elastyczne i podatne na rozciąganie. Dzięki temu istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo rozdarcia. Ponadto w wannie można z większą łatwością przyjmować różne pozycje, co pozwala dodatkowo zadziałać siłom grawitacji.

Mniejszy stres dla dziecka

Poród w wodzie jest również korzystny z punktu widzenia dziecka, które ze środowiska wodnego przechodzi do wody i nie przeżywa tak dramatycznie zmiany środowiska jak podczas porodu poza wanną. Mniejszy problem istnieje z rażącym światłem, czy też z szokiem porodowym wynikającym ze zmian temperatury. Dziecko rodzi się powoli i spokojnie.

Bezpieczeństwo

W ciąży niskiego ryzyka poród w wodzie to bezpieczna i bardzo wygodna opcja dla dzieci i ich matek. Kobiety, które miały szansy jej doświadczyć, rekomendują to rozwiązanie z dużym przekonaniem i jeszcze większą siłą argumentów dalej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Kinga. Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.