Siatki centylowe

Siatki centylowe umożliwiają ocenę rozwoju fizycznego dziecka. Pozornie mogą wydawać się skomplikowane, jednak to proste narzędzie, które pozwala na monitorowanie wzrostu i wagi dziecka oraz zmian w tym zakresie. W konsekwencji tego możliwe jest sprawdzenie, na którym centylu znajduje się dziecko i czy jego wzrost przebiega harmonijnie. Siatki centylowe ponadto pozwalają na sprawdzenie, jak wygląda wzrost i waga dziecka na tle rówieśników, dzięki nim mamy szansę wyłapać ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka a następnie znaleźć ich przyczynę.

Jak korzystać z siatki centylowej? Wpisz w poniższe rubryczki dane dotyczące wieku, wagi i wzrostu dziecka, zatwierdź i odczytaj informacje wyświetlone na planszach. Dzięki regularnemu wpisywaniu danych, możesz wraz z lekarzem śledzić rozwój dziecka, osądzając, czy przebiega on prawidłowo.

Jak odczytywać siatki centylowe? Na szablonach znajdują się linie oznaczone liczbami: 3,10, 25, 50, 75, 90, 97. To właśnie centyle.

Jeśli dziecko znajduje się na 10 centylu, oznacza to, że w jego grupie wiekowej 90 procent dzieci jest wyższych lub więcej waży – w zależności od tego, jakiej cechy dotyczy dany wykres. Jeśli dziecko znajduje się na 90 centylu, oznacza to, że tylko 10 procent dzieci jest wyższych/cięższych. Na wykresach są również dwie linie/osi – pozioma i pionowa. Jedna z osi dotyczy wieku dziecka, druga wagi lub wzrostu.

Poniższe narzędzie zostało stworzone na podstawie danych pochodzących ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących średnich wag i długości ciała dzieci.

Ostatnia aktualizacja