Sianko pod obrusem. Pamiętaj o tym zwyczaju

Boże Narodzenie to w wielu domach właśnie Boże Narodzenie. Nie Gwiazdka, nie czas świąteczny, ale dni, w których przypominamy sobie o narodzeniu maleńkiego Jezuska w stajence. I właśnie na pamiątkę tego pod obrus kładzie się sianko. Warto zadbać o kultywowanie tego zwyczaju, bo na pewno z wielką ochotą pomogą nam w tym dzieci. Co oznacza sianko pod obrusem?

sianko pod obrusem

Sianko pod obrusem

W wielu polskich domach od lat praktykuje się zwyczaj wkładania sianka pod obrus.

Sianko symbolizuje miejsce przyjścia na świat Jezusa – ubogą stajenkę. To symbol skromności i ubóstwa. Z drugiej strony ma symbolizować szczęście i zapewniać dobrobyt na kolejny rok.

To nieco mniej popularny zwyczaj niż ubieranie choinki, czy łamanie się opłatkiem, ale w wielu domach nadal żywy.

Jak rozkładać sianko pod obrusem?

Kiedyś sianko rozrzucało się po podłodze w izbach, co miało domownikom zapewnić obfitość. Teraz robi się to w symboliczny sposób, wkładając je pod nakrycia pod obrusem.

Niektórzy decydują się przystroić siankiem nawet obrus, stosując sianko jako element stroików świątecznych.

Krótka zabawa

Z siankiem pod obrusem wiąże się też pewna zabawa. Polega ona na wyciąganiu spod obrusu źdźbła. Im ktoś dłuższe i prostsze wyciągnie, tym będzie miał więcej szczęścia w kolejnym roku. Można też porównać długości źdźbła – ten, kto wyciągnie najdłuższe wygrywa.

Czy praktykować ten zwyczaj? Nie wszyscy są do niego entuzjastycznie nastawieni. Po pierwsze jest to paradoksalnie pogański zwyczaj, jednak nie jest on niczym nadzwyczajnym, bo wiele tego typu obrzędów weszło w życie. Czy zatem warto? Decyzja należy do każdego z osobna.

Święta to piękny, rodzinny czas, kiedy warto się zatrzymać, nieco zadumać i spędzić wspólnie chwile, bez pośpiechu i presji. Warto odłożyć telefony na bok i porozmawiać, a potem pobawić się. Tradycje, takie, jak wkładanie sianka pod obrus, mogą nam pomóc w tym, by ten czas stał się magiczny. Wprowadzają pewną dawkę tajemniczości, magii i rozrywki. I co najważniejsze – przypominają o tym, dlaczego świętujemy Boże Narodzenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.