Sen malucha – jak zadbać o jego komfort

Inf. prasowa komentarzy: 0

Sen jest niezwykle ważnym momentem w ciągu doby dla dziecka. Czas odpoczynku jest jedyną szansą na zebranie energii na codzienne poznawanie świata oraz regenerację małego organizmu. Prawidłowa higiena snu maluszka jest zależna od wielu czynników, a zadaniem rodziców jest zapewnienie dziecku najlepszych warunków do odpoczynku. Jak zadbać o komfortowy sen dziecka? Na co warto zwracać uwagę?

Najlepsze podłoże do snu dla dziecka – jaki materac wybrać?

Jednym z najważniejszych czynników, który decyduje o komforcie i przebiegu snu, jest zakup wysokiej klasy materaca. Niemowlęta oraz nieco starsze maluchy, podobnie jak dorośli, potrzebują podłoża do snu, które będzie odpowiadało na indywidualne potrzeby. Właściwie dopasowany materac będzie wspierał naturalną pozycję dziecka podczas snu, co przyczyni się do lepszej regeneracji całego organizmu oraz zmęczonych mięśni po całym dni aktywności.

Dla poprawy higieny snu dziecka warto zdecydować się na materac wykonany z pianki wysokoelastycznej, na przykład FlexiFom w modelu Hilding Funky. Takie wypełnienie wpływa na poprawę nocnej regeneracji, dzięki utrzymaniu ciała w prawidłowym ułożeniu, co bezpośrednio wpływa na niwelowanie napięć nagromadzonych w mięśniach. Materac 80×200 z pewnością sprawdzi się dla maluchów, które korzystają już z łóżek. Odpowiednia ilość przestrzeni pozwoli na spokojny, niezakłócony sen bez obaw o nocne wybudzanie się dziecka, co może skutkować przerwaniem poszczególnych faz snu. Marka Hilding w swojej ofercie posiada również materace do łóżeczek, na przykład model Dobranocka. Jego wypełnienie składa się z pianki o wysokich parametrach elastyczności, dzięki czemu maluch podczas drzemek i nocnego odpoczynku ma szansę na zebranie energii na dzienne aktywności.

Wybierając podłoże do snu dla dziecka, warto zwracać uwagę na jego jakość oraz klasę komponentów wykorzystanych do produkcji. Wysokiej klasy materace, które zostały odznaczone pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka można znaleźć w ofercie renomowanej marki Hilding.

Temperatura w sypialni dziecka

Komfort snu maluszka jest bez wątpienia priorytetem dla rodziców. Aby przesypianie nocy odbywało się bez pobudek prowadzących do rozdrażnienia i przemęczenia dziecka, warto zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę w sypialni. Przed położeniem dziecka do snu należy wywietrzyć pokój. Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza, gdyż zbyt gorące i suche powietrze prowadzi do podrażnienia błon śluzowych malucha, czego efektem jest niespokojny, przerywany sen. W razie potrzeby warto zainwestować w nawilżacz powietrza, który dzięki jego nawilżeniu pomoże maluszkowi lepiej przesypiać noce.

Wieczorny rytuał – sposób na lepszy sen malucha

Wieczorne rytuały są doskonałym sposobem na poprawę komfortu i przebiegu snu malucha. Codzienne wykonywanie tych samych czynności o podobnych porach pomaga dziecku przygotować się do nocnego odpoczynku, dzięki wyciszeniu umysłu i wykluczeniu bodźców o działaniu pobudzającym. Codziennie przed snem warto zadbać o to, by pieluszka dziecka była sucha. Odczuwanie wilgoci i zimna prowadzi do przebudzenia dziecka, czego efektem jest jego rozdrażnienie i przemęczenie o poranku. Warto również bezpośrednio po kąpieli wykonać dziecku masaż, który ukoi jego zmysły i pozwoli mu poczuć się spokojnie i bezpiecznie.

Troska o higienę snu malucha jest bardzo ważna. Podczas snu dziecka dochodzi do przeprowadzenia wielu procesów regeneracyjnych małego organizmu, co daje szansę na utrzymanie zdrowia oraz prawidłowego rozwoju.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.