Jak śpi niemowlę? To zależy od temperamentu dziecka! Obserwując malucha, można zauważyć pewne prawidłowości typowe tylko dla niego…Co ciekawe jednak są też cechy, które są powtarzalne i charakterystyczne dla wszystkich małych dzieci. Poznając je, można ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy śpi wystarczająco długo, czy też coś przeszkadza mu w niezbędnej regeneracji i czyni je rozdrażnionym i przemęczonym.
Niemowlę w pierwszych tygodniach życia ma przed sobą ważne zadanie: naukę przechodzenia w różne stany świadomości: spokojnego snu, płytkiego snu, stanu pośredniego, stanu aktywnego czuwania. Stanom tym może towarzyszyć również marudzenie i płacz.
Przechodzenie z jednej fazy do drugiej wraz z rozwojem dziecka, staje się przewidywalne. Niesie bardzo ważną informację o temperamencie dziecka.
Sen wraz z wiekiem zmienia się. To samo dziecko w okresie pierwszych tygodni może mieć problem ze snem w łóżeczku, może spać tylko na rękach, by już po kilku miesiącach spać twardym snem i przysparzać rodzicom… problemu z porannym wstawaniem.
Non-REM, spokojny sen
Non-REM to stan, kiedy dziecko oddycha głęboko, regularnie i spokojnie, nie rusza się (jeśli pojawiają się ruchy, są one niewielkie i nagłe), ma mocno zamknięte powieki. To stan, w którym dziecko odgradza się od drażniących bodźców ze środowiska, także sygnalizując to pozycją ciała: maluch ma lekko zgięte ciało, w pozycji embrionalnej, przykłada dłonie do twarzy i na etapie noworodkowym: nogi do brzuszka. W fazie non-rem niemowlę może nawet pochrapywać.
Głęboki sen nie trwa jednak przez całą noc. Jest on wielokrotnie przerywany przez lekki sen, czy fazy REM.
REM, czyli płytki sen
Sen jest płytki, oddech staje się nieregularny, od czasu do czasu niemowlę wykonuje odruch ssania, korzystając z własnego kciuka lub też powtarza charakterystyczny ruch ustami, wystawiając język. Gałki oczne malucha poruszają się, dziecko śpi, a fale mózgowe są wyjątkowo aktywne. Nagły dźwięk może wybudzić maluszka ze snu. Dziecko może się wzdrygać lub gwałtownie ruszać, jest bardzo podatne na wybudzenie.
Stan pośredni
Po tym stanie dziecko przejdzie w okres snu głębokiego lub czuwania. Faza ta występuje często, bo dziecko nie śpi jednostajnie. Dziecko wierci się i wzdryga, jakby szukając wygodnej pozycji do snu. Ruchy są jakby nieharmonijne, przypadkowe, czy nerwowe, twarz często nachmurzona i napięta. Dziecko może zakwilić, zazwyczaj bez konkretnego powodu.
Przeczytaj, jak wyciszyć niemowlę.
Mój Krzyś zawsze płakał przed snem i bardzo mnie to martwiło. Bałam się, że jestem złą mamą, że coś robię źle, zadręczałam się, bardzo przejmowałam…Teraz wiem, że niepotrzebnie, bo niektóre dzieci tak po prostu mają.
Wczytając w to, można w koncu zrozumiec wlasne dziecko…i zauwazyc, ze maluch nie robi na zlosc, ale rzeczywiscie o cos mu chodzi!