Seks w trakcie ciąży – czasami się chce, a czasami się śpi…

Co może się wydarzyć?

W tym miejscu warto by było wspomnieć, że seks w ciąży może zaskakiwać na wielu polach.

 • Dość często zdarza się, że podczas stosunku na początku ciąży u kobiet pojawia się niewielka ilość jasnoczerwonej wydzieliny z pochwy. Krwawienie to zazwyczaj spowodowane jest nabrzmieniem naczyń włosowatych szyjki macicy. Podczas stosunku ulegają one podrażnieniu i pękają, w konsekwencji czego krwawią. Zazwyczaj to nie problem, jednak warto ten fakt skonsultować z ginekologiem.
 • Pod koniec ciąży często istnieje obawa lub wręcz przeciwnie: nadzieja, że skurcze w trakcie orgazmu mogą wywołać poród. Lekarze zazwyczaj studzą emocje. Skurcze macicy związane z orgazmem są inne niż te porodowe. Jeśli ciąża przebiega normalnie, orgazmy raczej nie powinny grozić przyspieszeniem porodu. Nie ma też dowodów, by sądzić, że seks przyspiesza poród nawet krótko przed terminem.
 • Lekarz może zalecić unikanie współżycia w przypadku ryzyka porodu przedwczesnego, wyciekania płynu owodniowego, łożyska przodującego.
 • Nie ma obawy, że dziecko stanie się krzywda podczas stosunku. Jeśli macica ciężarnej jest prawidłowo ustawiona, płyn owodniowy chroni płód przed uderzeniem. Drugim zabezpieczeniem jest odchylenie pochwy, która znajduje się pod takim kątem, że seks w trakcie ciąży nie stanowi niebezpieczeństwa. Trzeci argument to czop śluzowy, który chroni płód przed wszystkim tym, co znajduje się poza ciałem kobiety.

Jak zwiększyć popęd w trakcie ciąży?

Na początku warto napisać jedno: to całkiem normalne, że kobieta w ciąży może nie mieć ochoty na seks. Dlatego nie jest najważniejsze to, by na siłę zwiększać libido, ale raczej, by znaleźć taki sposób na fizyczną więź z partnerem, która sprawi Wam obu przyjemność. Jeśli przy okazji Wasza wspólna przyjemność zakończy się seksem, to super. Jeśli nie, to również dobrze.

 • Wykonujcie razem co tydzień zdjęcie, które będziecie zbierać do dokumentacji ciąży. Dla wielu pań to powód do tego, by zadbać w wyjątkowy sposób o siebie oraz by pokazać się z jak najlepszej strony: odpocząć psychicznie i fizycznie. Często to bardzo zmysłowa chwila między dwojgiem kochających się osób.
 • Flirtujcie ze sobą: napiszcie gorący sms, liścik, zostawcie sobie odciśnięte usta na lustrze lub kwiatek koło filiżanki.
 • Znajdźcie czas na wspólne kąpiele.
 • Niech On wykonuje Jej masaż stóp. Najlepiej codziennie.
 • Położne zalecają masaż krocza: połączcie przyjemne z pożytecznym.
 • Niech On pomoże jej w domowych obowiązkach, dzięki czemu Ona będzie mogła się zrelaksować i wypocząć, nabierając siłę do wspólnych chwil.

Pozycje seksualne w ciąży

Wypróbuj jedną z poniższych pozycji

 • pozycja na łyżeczkę, kiedy kobieta leży obrócona plecami do partnera, a on za nią. Większość pań lubi tę pozycję, zwłaszcza ze względu na płytką penetrację i możliwość stymulowania przednich ścianek pochwy.
 • gdy ona jest na górze – pozwala uniknąć uciskania brzucha oraz daje możliwość przejęcia inicjatywy dotyczącej głębokości penetracji kobiecie.
 • gdy ona leży na łóżku, a on stoi przed łóżkiem: również pozwala „uwolnić brzuch” i daje kobiecie możliwość znalezienia wygodnej pozycji.

Seks w ciąży w odczuciu wielu kobiet jest zdecydowanie odmienny od tego, co przeżywa się przed ciążą. Często ze względu na zmiany hormonalne odczucia są zdecydowanie intensywniejsze, a ciało staje się bardziej otwarte na możliwość przeżywania rozkoszy. Właśnie z tego powodu tak wiele kobiet odczuwa dużą satysfakcję podczas zbliżeń w trakcie ciąży. Z drugiej strony jeśli nasze libido płata nam figle, nie ma sensu się do niczego zmuszać. Szczera rozmowa w związku to podstawa, a gdy szykują się rewolucyjne zmiany, jakie niesie ciąża – tym bardziej.

Przeczytaj, jak wygląda seks rodziców.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

 1. anusia12346

  w pierwszej ciązy to cztery razy po dwa razy a w drugiej dosłownie prawie nic . sama się sobie dziwiłam :)

 2. alicyjka

  dobrze jest w czasie ciąży ” naładowac akumulatory” bo po porodzie nie ma się ochoty na zbliżenia, szczególnie przy karmieniu dziecka piersią, nie mówiąc już o ogólnym zmęczeniu

 3. izabela88

  Ja niestety mam tak, że sex w czasie ciąży przestał sprawiać mi przyjemność, nic mnie nie boli, ale bardzo rzadko mam na niego ochotę. A gdy już do tego dojdzie, to jestem rozkojarzona, nie mogę się skupić a także niestety, ale nie jestem na tyle podniecona by było mi przyjemnie. Zauważyłam, że czasami w ciągu dnia nabieram ochoty, ale kiedy mój mężczyzna jest w pracy:) wieczorem już niestety mi się nie chce.

 4. izabela88

  Dodam jeszcze, że z niecierpliwością czekam na czas kiedy będziemy mogli swobodnie powrócić do tak aktywnego trybu życia intymnego jaki mieliśmy wcześniej, ale zastanawiam się ile czasu po porodzie będę wracała do ogólnej sprawności.

 5. anusia12346

  ja tak czekałam w drugiej ciązy ;) a w pierwszej było mi bosko