Istnieje wiele metod, by schudnąć po ciąży. Kluczem do sukcesu jest to, by zgubić zbędne kilogramy bezpiecznie i trwale, bez skutków ubocznych.
Dlatego warto do tematu podejść z rozwagą, bez zbędnych emocji. Z dobrym planem i strategicznym myśleniem. Nic na siłę, pochopnie i bez gruntownego poznania tematu, by nie rozregulować metabolizmu i nie doczekać się efektu jojo.
Przede wszystkim pomału
Wierzę, że po ciąży chciałabyś wskoczyć od razu w dawny rozmiar. To zrozumiałe, w końcu nacieszyłaś się brzuszkiem, zaakceptowałaś nową sylwetkę w ciąży, i teraz chcesz na nowo odnaleźć się w swoim znanym ciele.
Jednak mimo odejścia paru kilogramów, zazwyczaj musisz się liczyć z tym, że Twoje ciało nie wygląda tak jak przed porodem. Możesz być sfrustrowana i czuć się oszukana, ale spokojnie. To naturalne.
Karmienie piersią a waga po ciąży
Karmienie piersią ma wiele korzyści. Więcej na ten temat.
Jednym z argumentów przemawiających za naturalnym karmieniem jest możliwość redukcji wagi. Gdy podajemy dziecku „nasz” pokarm, zwyczajnie szybciej chudniemy. Przynajmniej tak jest zazwyczaj. Wszystko odbywa się zgodnie z fizjologią.
Po naszej stronie jest zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, które wymaga większej liczby kalorii. To z kolei pozwala naturalnie przejść od momentu obfitszych posiłków w ciąży do menu po ciąży.
Okres karmienia piersią warto potraktować jako stan przejściowy, w którym możemy zjeść trochę więcej niż wtedy, kiedy przestaniemy karmić naturalnie.
Czas na zdrowe odżywianie
Na zdrowe odżywianie i wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych nigdy nie jest za późno. Własnemu menu warto się przyjrzeć już po porodzie (jeśli w trakcie ciąży nie miałaś siły lub czasu, by to zrobić).
To ważne, bo zaprocentuje w przyszłości. Gdy maluch zacznie obserwować, jak się mają głoszone poważną miną zasady do tego, co same robimy, otrzyma jasny, jednoznaczny przekaz, a to go wzmocni.
Warto robić to, o czym się mówi na każdym kroku:
- jeść regularne, niewielkie posiłki – przynajmniej 5 w ciągu dnia,
- przygotowywać dania możliwie najmniej przetworzone z lokalnych, dobrej jakości składników,
- wykorzystywać warzywa i owoce – szczególnie sezonowe,
- nie zapominać o kaszach, nasionach, rybach i dobrych olejach i oliwach,
- pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie – najlepiej małymi łyczkami, by nie dopuszczać do odwodnienia, które często jest mylone z głodem,
- unikać składników, które powodują wahania cukru we krwi, czyli mają wysoki indeks glikemiczny.
Detoks cukrowy
W związku z tym, że cukier jest dzisiaj dodawany niemal do każdego produktu, spożywamy go na potęgę. Niestety jest coś jeszcze białe kryształki – działają silnie uzależniająco, dlatego bardzo trudno z nich zrezygnować.
Spróbuj nie jeść cukru (żadnego – nawet słodzonej herbaty) przez kilka dni, zobaczysz, że to będzie spore wyzwanie.
Nadmiar cukru jest nie tylko przyczyną plagi chorób – otyłości, cukrzycy, próchnicy, ale również wpływa na wahania nastroju, rozdrażnienie, przemęczenie. Dlatego po okresie przejściowym, kiedy zdecydujemy się zrezygnować ze słodyczy, przyjdzie czas stabilizacji, także wagowej.
Zamiana rafinowanych cukrów na naturalnie słodkie owoce, wartościowe produkty spożywcze a nie puste kalorie odbędzie się z korzyścią dla wszystkich.
Ćwiczenie razem z dzieckiem
Sport to zdrowie – umiarkowana aktywność fizyczna wskazana jest także w ciąży, a szczególnie po porodzie. Dzięki niej można wykształcimy ładne mięśnie i szczupłą sylwetkę.
Jak ćwiczyć z dzieckiem?
Warto wypróbować poniższe ćwiczenie, w którym dziecko będzie lekko bujane na kolanach mamusi. Bardzo ważny jest kontakt wzrokowy z niemowlakiem i badanie jego reakcji. Maluszek powinien być lekko kołysany, a mama powinna w ten sposób zmuszać poszczególne mięśnie brzucha i pleców do pracy.
Seks i odchudzanie
Seks to samo zdrowie, pod wieloma względami. Przede wszystkim pozwala zmniejszyć stres, zrelaksować ciało, co zmniejsza problem z zajadaniem negatywnych emocji.
W trakcie chwil we dwoje wydzielają się endorfiny, które poprawiają nastrój i dają nam energię i zapał do stosowania się do zaleceń diety. Poza tym podczas jednego aktu spalamy średnio 100 kalorii… Nie wspominając o korzystnym wpływie na relacje z partnerem.
Niestandardowe sposoby na schudnięcie po ciąży
- jedz nago. Podobno pomaga…Gorzej, gdy karmisz piersią i masz aktualnie nawał, bo skończy się mokrymi: brzuchem i udami.
- jedz z mniejszego talerza, dzięki temu będziesz nakładać na niego mniejsze porcje.
- zamień widelec i nóż na pałeczki, zwłaszcza jeśli nie manewrujesz nimi dość sprawnie.
- wybierz czerwoną zastawę, która ma zmniejszyć Twój apetyt,
- postaraj się wysypiać (wiem, przy małym dziecku to trudne), ale w ten sposób masz szansę zjeść mniej,
- znajdź inny sposób na redukcję stresu niż podjadanie.
Fajne sposoby – a może jedzenie nago przed lustrem :) Też może odpowiednio zadziałać ;)
Hahah :)
Może jedzenie nago nie będzie aż tak dobrym rozwiązaniem, ale z pewnością pobieganie kilka razy w tygodniu i popływanie w basenie może okazać się bardzo dobrą terapią wspomagającą powrócenie do wagi sprzed ciąży
Polecam codzienne spacery – same plusy dla dziecka i dla mamy.
A co dla kobiet po cesarce, które wg wskazań lekarza nie mogą ćwiczyć co najmniej pół roku i nie mogą podjąć ryzyka zajścia w ciąże przez co najmniej 3 lata? Pomysły z jedzeniem są dobre, ale co z płatem skóry, który pozostanie po takich przejściach?
Pewnie wskazania są indywidualne, ale mi lekarz pozwolił na niezbyt forsowne ćwiczenia po 8 tygodniach, po 3 miesiącach ćwiczenia, jakich dusza i ciało zapragną. Kwestia skóry to sprawa w dużej mierze uwarunkowań genetycznych, ale ćwiczenia i masaże bardzo dużo pomagają.
Aha i jeszcze kwestia zachodzenia w ciążę. Krótszy czas po cc zwiększa ryzyko konieczności wykonania ponownego cc i tylko tyle.