Sapka u noworodka – spokojnie, to niegroźne!

Sapka u noworodka zdarza się bardzo często. Niemal zawsze wywołuje niepokój (niepotrzebnie), czasami również mylona jest z katarem (błędnie). Zwłaszcza u młodych, debiutujących rodziców wiąże się ze sporymi emocjami.

Po czym poznać, że dziecko ma sapkę? Jak ją odróżnić od kataru?

Czym jest sapka u noworodka?

Sapka u noworodka to inaczej trudności z oddychaniem, głośniejsze oddychanie, które warto skonsultować z pediatrą przy okazji najbliższej wizyty, ale bez obaw o zdrowie maluszka.

Zazwyczaj sapka nie jest groźna, mija samoistnie, a dziecko z jej powodu nie odczuwa dyskomfortu. Sapka sama w sobie może pogarszać nastrój rodzica…który gdy słyszy „inny oddech” dziecka, przejmuje się, czy z maluszkiem wszystko w porządku.

sapka u noworodka

Poznanie przyczyn sapki zazwyczaj pozwala sobie poradzić z trudniejszym oddychaniem u dziecka i przywrócić spokój.

Sapka u noworodka przyczyny

Nozdrza u noworodka są niewielkie, dlatego już ich minimalne zwężenie może utrudniać oddychanie. Taką sytuację obserwuje się również wtedy, kiedy w nosku u dziecka gromadzi się śluz, resztki ulewanego pokarmu, brud, kurz albo śluzówki są zwyczajnie obrzęknięte z powodu kataru.

Co zrobić, by sapka u noworodka minęła?

Sapka u noworodka zazwyczaj mija samoistnie. Warto pomóc maluszkowi, sprawdzają się te sposoby:

  • systematyczne usuwanie zalegającej wydzieliny z noska – przeczytaj więcej.
  • zadbaj o optymalne nawilżenie powietrza w domu/mieszkaniu szczególnie w sezonie grzewczym,
  • zadbaj o to, by malec codziennie przebywał na świeżym powietrzu.

Dziecko powinno przebywać na świeżym powietrzu, a w domu w często wietrzonych pokojach. Zbyt wysoka temperatura i suche, ogrzewane powietrze niestety podrażnia delikatną śluzówkę noska. Ponadto należy pamiętać o nawilżaniu śluzówki poprzez stosowanie soli fizjologicznej w sprayu, najlepiej każdego dnia po kąpieli – do każdego otworu noska wystarczy niewielka ilość płynu.

Jeśli sapka u noworodka utrudnia ssanie i sen, skonsultuj się z lekarzem. Porozmawiaj ze specjalistą, jeśli problem nie mija po kilku dniach stosowania powyższych metod. W nielicznych przypadkach sapka może być objawem astmy czy mukowiscydozy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Blog Mama Blog Mama

    Mielismy problem z sapka, to dlatego pierwsze dni po prodzie nie moglam spac czuwalam stresowalam sie….Pomogło nawilżanie noska