Sapka niemowlęca – niepokojąca, ale raczej niegroźna

Sapka niemowlęca to częsta przypadłość u najmłodszych dzieci. Charakteryzuje się lekkim pochrapywaniem, posapywaniem i furczeniem w trakcie oddychania.

Wynika z tego, że niemowlę nie potrafi oddychać przez usta, nabiera powietrza i wypuszcza tylko przez nos. Małe przewody niestety mogą być zatkane lub zanieczyszczone, co wiąże się z występowaniem charakterystycznych objawów. Sapce sprzyja ogrzewane powietrze, jak również rzadkie wietrzenie pomieszczeń. Zazwyczaj mija samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach.

Jeśli sapka niemowlęca stanowi dla Ciebie powód do niepokoju, skonsultuj się z lekarzem.

Sapka niemowlęca występuje często w pierwszych tygodniach życia. Im starsze niemowlę tym pojawia się rzadziej.

Wielu rodziców, gdy zauważa u dziecka poniższe objawy, jest zdezorientowanych. Czasami się przejmuje i snuje przejmujące wizje, martwiąc się o stan zdrowotny dziecka. Tymczasem….

Sapka niemowlęca nie jest groźna. To również nie katar, bo nie jest spowodowana infekcją górnych dróg oddechowych, wiąże się jednak z obrzękiem śluzówki noska i jej zanieczyszczeniem. Objawia się jako cięższe, głośniejsze oddychanie, które może być dla maluszka nieprzyjemne. Rodzice określają sapkę jako furczenie, dziwne, nietypowe odgłosy, które towarzyszą oddychaniu. 

sapka niemowlęca 2jpg sapka niemowlęca

Sapka może mieć dziesiątki przyczyn:

 • może być spowodowana zanieczyszczeniem noska w trakcie oddychania,
 • alergią,
 • zbyt suchym i ogrzanym powietrzem.

Sapka niemowlęca występuje szczególnie zimą i w sezonie grzewczym. Rzadziej obserwuje się ją latem.

Sapka niemowlęca – co możesz zrobić sama?

Co robić, gdy dotyka nas sapka niemowlęca? Jak pomóc maluszkowi i ulżyć mu, ułatwiając oddychanie?

 • karm dziecko częściej i mniejszymi porcjami – niedrożny nosek dziecka może powodować przykre objawy w trakcie próby ssania,
 • systematycznie oczyszczaj nosek dziecka – używaj do tego celu soli fizjologicznej –przeczytaj, jak oczyszczać nosek dziecka.
 • spróbuj delikatnie oczyścić okolicę noska, nawilżając je zmoczoną w wodzie chusteczką,
 • zadbaj o to, by w pokoju powietrze było nawilżone,
 • staraj się często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa dziecko,
 • dbaj o codzienny spacer.

Sapka niemowlęca nie wymaga błyskawicznej wizyty u lekarza. Warto jednak podzielić się informacją na jej temat w trakcie wizyty kontrolnej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Anka Anka

  Bardzo mnie martwiła sapka…na początku nie wiedziałam co to oznacza, lekarz nas uspokoił, dobrze bo byłam wykończina czuwaniem w nocy :(

 2. Patricja Patricja

  Niestety znam problem, bardzo sie martwilismy ale sapka dość szybko nas opuscila po 1-2 tygodniach od momentu gdy zaczelismy oczyszczac nosek