Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że sanepidy nie mogą nakładać na rodziców grzywny za nieszczepienie dzieci. Taką możliwość ma tylko wojewoda.
Rodzice, którzy zdecydowali się nie zaszczepić dzieci, często mieli problemy ze strony sanepidów w całej Polsce. Każdorazowo były nakładane na nich mandaty w wysokości od 100 do 1000 złotych. Niektórzy rodzice były straszeni nawet grzywnami w wysokości równej 10 tysięcy złotych.
1 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że sanepidy nie mogą nakładać na rodziców mandatów (z powodów formalnych). O grzywnie może zdecydować jedynie wojewoda.
To kolejna dobra wiadomość dla rodziców, którzy decydują się na nieszczepienie dzieci. 8 lipca sąd w Koninie rozpatrzył pozytywnie odwołanie małżeństwa Eweliny i Dominika Małyszów (stwierdzając, że sąd nie może nakazać szczepienia dzieci).
Decyzje o nieszczepieniu dzieci nasiliły się po tym, gdy ujawniono decyzję o wycofaniu z rynku przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny dwóch preparatów: chroniącego przed wirusem zapalenia wątroby typu B i drugiego: przed tężcem, błonicą i krztuścem. Według szacunków organizacji STOP NOP, szczepionki te mogło otrzymać nawet 250 tysięcy dzieci. Jednak Bożena Bucholc, kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH, w oficjalnym komunikacie uspokaja, że feralne szczepionki nie zostały dzieciom podane, a decyzja o ich wycofaniu miała charakter profilaktyczny.
Komentarze