Samodzielne wychowywanie dziecka przez matkę to zjawisko, które zdarza się coraz częściej. Samotne matki mają przed sobą wyzwanie związane nie tylko z opieką nad maluchem. Powinny dziecku także zapewnić byt materialny, co często stanowi spore wyzwanie, gdy wychowanie odbywa się w pojedynkę. W tym wpisie przyjrzymy się zjawisku samotnego macierzyństwa, celem głębszego
zrozumienia tematu.
Samotne wychowywanie dzieci – jakie trudności się z nim wiążą?
Sporym problemem samotnych matek jest nie tylko poczucie samotności. Choć w dzisiejszej rzeczywistości wychowywanie dziecka bez ojca jest zjawiskiem dużo bardziej zrozumiałym społecznie, wciąż łączy się z pewnego rodzaju obciążeniem. Samotność matki może bowiem wynikać nie tylko ze świadomego wyboru obojga partnerów. Czasem jest powiązana ze stratą ojca, a czasem stanowi odpowiedź na niektóre wydarzenia z nim związane. Mowa tu o zachowaniach patologicznych, takich jak nadużywanie alkoholu, bicie czy molestowanie.
Ciekawostką jest, że przez ostatnie 20 lat w Polsce ilość matek samotnie wychowujących dzieci zwiększyła się o około połowę. Obecnie szacuje się, że w naszym kraju liczba takich rodzin wynosi około milion, z czego jedynie 10% stanowią mężczyźni samotnie wychowujący dzieci.
Bez względu na powód samotnego wychowania dziecka, wiąże się ono z wieloma problemami, zarówno osobistymi, jak i finansowymi czy rodzinnymi. Samodzielne wychowywanie dziecka znacznie ogranicza czas matki, co często uniemożliwia jej swobodne utrzymywanie kontaktów z bliskimi i przyjaciółmi. Wśród niektórych ludzi taka postawa może być odebrana jako lekceważąca i budzić społeczne nieporozumienie.
W odpowiedzi na nieprzyjemną reakcję otoczenia, matka może czuć się jeszcze bardziej samotna i niezrozumiała. Z tego tytułu warto mieć świadomość, że samotne mamy wymagają podwójnego wsparcia – zarówno w sferze psychicznej, jak i emocjonalnej.
Samotne matki – na co muszą się przygotować?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, samodzielna opieka nad dzieckiem wymaga sporo wysiłku i zaangażowania ze strony matki. Samotnej rodzicielce przyda się przede wszystkim duże wsparcie ze strony najbliższych. Możliwość czasowej opieki nad maluchem przez babcię czy koleżankę, a także regularne odwiedzanie matki na herbatę może okazać się tym, czego będzie potrzebowała najbardziej.
Częstymi bolączkami samotnych matek jest również niepewność o byt materialny. Taka obawa często towarzyszy kobietom, które przed zajściem w ciążę nie pracowały zawodowo. Warto jednak pamiętać, że we współczesnym świecie istnieje szereg alternatyw umożliwiającym samotnym matkom uzyskiwanie tytułów naukowych i zdobywanie nowych umiejętności. W przypadku dobrej organizacji czasu oraz przy wykorzystaniu wsparcia najbliższych, samotna matka może ukończyć studia czy kurs zawodowy bez większych trudności.
Samodzielne wychowanie często oznacza też szereg obaw związanych z wychowaniem dziecka. Pytania takie jak:
- Czy dam sobie radę?
- Czy zapewniam mojemu dziecku wszystko to co najlepsze?
- Czy niczego mu nie zabraknie?
- Czy jestem dobrą matką?
Pojawiają się bardzo często, a szczególnie w momentach zmęczenia. Warto jednak pamiętać, iż mogą one wystąpić u każdego z rodziców. Wątpliwości stanowią integralną część wychowywania dzieci i nie należy przykładać do nich większej uwagi. W przypadku licznych niepewności dobrym rozwiązaniem może okazać się rozmowa z bliską osobą lub skorzystanie z pomocy specjalisty.
Dbanie o zdrowie psychiczne stanowi jeden z najważniejszych aspektów, nie tylko podczas samotnego wychowywania dzieci, ale również w ramach życia ogólnie.
Samotne macierzyństwo – niezależność i poczucie spełnienia
Chociaż samodzielne wychowywanie dziecka przez kobietę jest zadaniem trudnym, jednocześnie wiążę się z nim wiele korzyści. Samotne matki wykazują się bowiem zarówno znacznie większą siłą, jak również doskonałą organizacją czasu pracy i umiejętnością jednoczesnego realizowania kilku czynności jednocześnie. Dobrze zorganizowane, gotowe na różne okolicznościach kobiety wyróżniają się również kreatywnym myśleniem i umiejętnością improwizacji w nagłych sytuacjach. Wszystko to może oddziaływać korzystnie na samopoczucie samotnej matki. Dodatkowym aspektem, który z pewnością wpływa pozytywnie na ego kobiety jest uzyskanie dyplomu studiów wyższych podczas samodzielnego wychowania dziecka. Bycie samowystarczalną w obliczu tak wymagającej sytuacji stanowi źródło sporej satysfakcji.
Samotne macierzyństwo wymaga wielu poświęceń. W wielu przypadkach gwarantuje również sporo satysfakcji, zarówno z punktu widzenia wychowawczego, jak i psychologicznego. Samotna matka powinna przygotować się zarówno na jasne, jak i ciemne strony macierzyństwa w pojedynkę.
Masakrycznie odklejony od JAKIEJKOLWIEK rzeczywistości samotnej matki stek bzdur.