Samotna matka to nie tylko matka po rozwodzie

„Kiedy jesteś samotną matką, nigdy nie jesteś samotna w swoich myślach. Matka zawsze pomyśli dwa razy. Raz dla swojego dziecka. Drugi raz dla siebie”. Sophia Loren

W teorii wszystko wygląda ładnie, gorzej z praktyką. Dwie trzecie matek twierdzi, że ich dzieci dokonały spustoszenia w ich życiu osobistym i społecznym. Ponad połowa stwierdziła, że po urodzeniu dziecka poczuła się „samotna i odizolowana”. Matki małych dzieci spędzają dziennie średnio tylko 90 minut w towarzystwie ludzi dorosłych. (źródło Independent).

Przeprowadzono również inne badanie wśród 2000 nowych matek, których średnia wieku wynosiła 29, aby zobaczyć, jak one radzą sobie z macierzyństwem pod presją współczesnego życia. Obraz okazał się ponury. Siedem na dziesięć ankietowanych mówi, że ich życie społeczne po urodzeniu dziecka nie istnieje. Ponad 2/3 matek czuje irytację z powodu tego, że życie społeczne ojca dziecka nie zmieniło się tak bardzo jak ich.

mama samotnaSmutne?

Okazuje się, że samotność kojarzona tylko z matkami po rozstaniach i rozwodach dotyka także kobiety w stałych związkach. Jej największy ciężar odczuwają jednak kobiety, które na co dzień opiekują się dzieckiem same.

Jak wychowywać dziecko, gdy można liczyć tak naprawdę tylko na siebie?

Szukaj wzorów do naśladowania

Jeśli jesteś samotną matką, powinnaś znaleźć nie tylko wzory męskie dla dorastającego syna. Kluczem do sukcesu jest poszukanie przykładów samotnie wychowujących dziecko rodziców. Takie wzory będą podnosiły na duch w momentach zwątpienia.

Przykładowo przez jednego rodzica wychowywany był prezydent Obama, Clinton, tak wychowywały swoje dzieci nawet gwiazdy, na przykład Madonna. Rozwody zdarzają się w każdym środowisku. I nie muszą one oznaczać traumy, której skutki będą odczuwało kilka pokoleń.

Najważniejsze to, aby pokazać dziecku, że istnieje dużo pozytywnych wzorców. Dobrym zwyczajem jest również unikanie negatywnego wypowiadania się o jednej z płci.

Bądź pozytywna

Odpowiadaj na pytania dziecka, zapewniając je, że to nie jego wina, że rodzice się rozstali. Unikaj negatywnego wyrażania się o partnerze. Zachowuj spokój i poczucie humoru. Powiedz, że być może będzie wam trudniej, ale zrobisz wszystko, żeby dziecko było szczęśliwe. Poproś o wyrozumiałość i wsparcie, nie bój się przyznawać do błędu i przepraszać, gdy zmęczona nie dajesz ze wszystkim rady.

Skoncentruj się na najbliższym kroku

Gdy stajesz się samotną matką, możesz kilkakrotnie w ciągu dnia przeżywać napady lęków na samą myśl, co będzie za kilka lat, jak sobie poradzisz ze wszystkim, co Cię czeka. Psychologowie mają na to prostą, ale skuteczną odpowiedź – skup się na najbliższym zadaniu i nie panikuj, bądź optymistką i wierz, że wszystko się ułoży. Jeśli jesteś w ciąży, myśl o porodzie, gdy dziecko się urodzi, skup się na opiece nad noworodkiem, jeszcze będzie czas na planowanie pierwszego dnia w przedszkolu i kupowanie wyprawki do szkoły.

Współpracuj z innymi opiekunami dziecka

Nauczycielami, trenerami, babciami, dziadkami, aby stworzyć wspólny, jeden system opieki nad dzieckiem i sposób jego dyscyplinowania. Dobrze jeśli dołączysz do społeczności samotnych rodziców, znajdziesz w otoczeniu inną samotną mamę, tak, by znaleźć dodatkowe wsparcie, poprzez pomaganie sobie nawzajem.

Samotna matka szuka partnera

Z czasem być może przyjdzie czas na randki i spotkania z mężczyznami. Zanim jednak wprowadzisz do świata dziecka inną osobę, dobrze to przemyśl. Nie działaj pochopnie, bądź ostrożna i zwracaj uwagę na wszelkie sygnały płynące od mężczyzny. Bądź wyczulona na to, czy mężczyzna Cię szanuje i w jaki sposób wyraża się o dziecku.

Gdy partner i dziecko się poznają, nie oczekuj, że od razu się zaakceptują i prawdziwie polubią. Daj im czas.

Samotni rodzice

Niezależnie od tego, czy jesteś samotną matką czy samotnym ojcem, najpewniej czujesz się jeszcze bardziej zmęczona/y obowiązkami, jakie są związane z opieką nad dzieckiem. Jeśli nie masz wsparcia od partnera, możesz pracować na kilku etatach, próbując wiązać koniec z końcem. Także obowiązki domowe mogą przytłaczać – konieczność gotowania, prania, sprzątania, pomocy dzieciom w odrabianiu lekcji i wiele innych. Do tego zmęczenie, ciągły niedobór snu, frustracje.

Nic dziwnego, że samotni rodzice szukają wsparci w grupach wsparcia, wśród sąsiadów będących w tej samej sytuacji, rodziców, rodzeństwa. Nie warto się tego wstydzić, udowadniając wszystkim, że doskonale damy sobie radę sami. Wychowanie dziecka to ciężka praca. Jak mówi przysłowie potrzeba całej wioski, by zrobić to dobrze.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Aśka Aśka

  Być samotnym w związku – to smutne. Na pewno ważne jest, aby myśleć pozytywnie i szukać wsparcia. A szczęśliwa i uśmiechnięta matka, to szczęśliwe i uśmiechnięte dziecko.

 2. Ula Ula

  Coś w tym niestety jest….

 3. Martyna Martyna

  Ciekawe, ja jako mama trójki czasami mam tak bardzo dość, czuję się jakbym była sama na tymświecie…ech…

 4. rodzic rodzic

  Każde przeciążenie wywołuje w nas napięcie, ale nie trzeba wstydzić się własnych odczuć.
  Bardzo pomagała mi myśl, że negatywne nastroje, które przeżywam są powiązane z okolicznościami. Nie tyle więc z nimi walczę, co łagodnie je akceptuję. Wiem też, że szkoda życia na próżne żale. Towarzystwo pełnych rodzin pokazuje mi, że wszyscy mamy kłopoty, ale i radości. Pytanie, czy chcemy, czy jesteśmy zdolni tworzyć społeczność, czy raczej izolować się od innych ze wszystkimi negatywnymi następstwami tej postawy?

 5. iga iga

  Chyba potrzeba więcej artykułów na ten temat…

 6. Jan Jan

  Chciał bym poznać samotna matkę z dzieckiem do stałego związku czy to po rozwodzie czy świadomym pozostaniu samotna mama której jest teraz ciężko w wychowywaniu dziecka ja jestem spokojnym pracowitym zaradnym facetem szukającym partnerki z która bym mógł dzielić radości i smutki dnia codziennego ale wymagał bym by była spokojna rodzinna tolerancyjna pracowita lubiąca dom ,możesz być bardzo szczęśliwa kobieta mieć dach nad głowa mieć co włożyć do garnka z kasa tez nie najgorzej warunki domowe w wysokim stopniu zapewnione i mieć 35-41 lat najchętniej widział bym kobietę ze wsi bo sam mieszkam na wsi ale to ni konieczność tylko taka która się nie boi wsi tel. 532106033 i by posiadała prawo jazdy lub chciała w przyszłości je mieć proszę pisać i pytać abyc może jedna z was będzie bardzo szczeliwa pozdrawiam Janek ❤️