Sączenie wód płodowych a może to śluz?

Ciąża zmienia każdą kobietę. Nie tylko fizycznie, ale również emocjonalnie. W tym szczególnym okresie stajemy się bardziej wyczulone na sygnały wysyłane przez nasze organizmy. Obserwujemy je i na ich podstawie przewidujemy przebieg najbliższych dni. Bardzo ważne stają się objawy zbliżającego się porodu, jednym z nich jest sączenie wód płodowych. Po czym poznać, że to wody płodowe a nie upławy czy mocz?

Kiedy pojawia się sączenie wód płodowych?

Sączenie wód płodowych może być objawem rozpoczynającego się porodu. Niestety może także wskazywać na zakażenie wewnątrzmaciczne.

W praktyce jest trudne do rozpoznania. Ze względu na zmienione warunki może być odbierane jako naturalna wydziela z pochwy, a nawet mocz (z powodu silnego nacisku macicy na pęcherz).

Jak rozpoznać wody płodowe?

Wody płodowe są zazwyczaj bezbarwne lub mają jasny kolor (żółtawy). Konsystencją przypominają wodę. Najczęściej są bezwonne lub mają słodki zapach.

Czasami wody płodowe są różowe, na skutek zabarwienia ich krwią. Jeśli wody płodowe mają mocno czerwone zabarwienie, należy niezwłocznie udać się do szpitala.

W niektórych sytuacjach wody płodowe mogą przybrać kolor zielony, brązowozielony, mogą także cuchnąć. Gdy tak się dzieje, należy niezwłocznie szukać pomocy lekarskiej. Co prawda nie zawsze zielone wody płodowe niosą za sobą negatywne konsekwencje, ale w wielu przypadkach wskazują na niedotlenienie okołoporodowe.

Przeczytaj, jak wyglądają wody płodowe.

sączenie wód płodowych

Nagły wyciek czy sączenie wód płodowych?

Nie w każdej sytuacji wyciek wód płodowych jest spektakularny. Zdarza się, że zamiast znaczącej ilości wód płodowych wydostających się jednorazowo mamy do czynienia z sączeniem wód płodowych. W tej drugiej sytuacji wody wypływają powoli, co może stanowić ogromne wyzwanie w przypadku prób oceny sytuacji.

Według American Pregnancy Association tylko 1 na 10 kobiet doświadcza nagłego sporego wycieku płynu owodniowego. U pozostałych kobiet proces zaczyna się od delikatnej strużki, od sączenia wód płodowych.

Wody płodowe czy upławy a może mocz?

Powolne wypływanie wód płodowych może być trudne w ocenie. Niekiedy wody płodowe są mylone z moczem (ten jednak ma charakterystyczny zapach i nieco inną barwę), a także z upławami.

Jak odróżnić wody płodowe od upławów?

Śluz jest gęściejszy, ciągnący, z białymi fragmentami, wody płodowe przypominają wodę.

Innym wyznacznikiem, który może pomóc w ocenie sytuacji jest spowolnienie wypływu wód płodowych w pozycji stojącej.

Jeśli to wyciek wód płodowych…

Niezależnie czy doszło do sączenia wód płodowych, czy problemem są upławy, przy najmniejszych wątpliwościach należy udać się do lekarza. Specjalista oceni sytuację i w razie problemu udzieli niezbędnej pomocy.

Sączenie wód płodowych jest szczególnie niebezpieczne przed 36 tygodniem ciąży, kiedy dziecko nie jest jeszcze gotowe na przyjście na świat. Wymaga leczenia i kontrolowania przebiegu sytuacji w warunkach szpitalnych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.