Rzucawka porodowa, rzucawka w ciąży – kto jest narażony?

Rzucawka to inaczej gestoza, zatrucie ciążowe. Bardzo poważny stan występujący w ciąży, zagrażający życiu matki (w 10% kończy się śmiercią) i dziecka (w nawet 25% kończy się śmiercią). Wymaga błyskawicznej interwencji lekarskiej.

Skąd się bierze rzucawka porodowa?

Gestoza stanowi powikłanie po stanie przedrzucawkowym. Eksperci nie znają dokładnych przyczyn jej występowania, choć chorobę pierwszy raz opisano już 2000 lat temu. Dopiero pod koniec XVIII wieku prawidłowo połączono jej przyczyny powstawania z wysokim ciśnieniem krwi i białkomoczem.

Wiadomo tyle, że zanim wystąpi rzucawka, pojawia się stan przedrzucawkowy.  Czynnikami, które poprzedzają wystąpienie rzucawki są: bardzo wysokie ciśnienie krwi w ciąży (niewystępujace przed ciążą), zaburzenia widzenia, uporczywy ból głowy, białko w moczu, obrzęki.  

Jak często występuje stan przedrzucawkowy?

Problem ten dotyka od 2 do 15% wszystkich ciężarnych. Jest główną przyczyną śmierci kobiet w ciąży.

Czynniki ryzyka rzucawki:

  • nadciśnienie w ciąży,
  • choroby nerek
  • cukrzyca typu I lub II,
  • choroby z autoagresji,
  • pierwsza ciąża,
  • wiek powyżej 40 lat,
  • ciąża mnoga,
  • rodzinna skłonność do gestozy,
  • wysoka waga ciała.

Jak wygląda rzucawka w ciąży?

Objawy są podobne do tych występujących u osób chorujących na padaczkę. Występuje napad drgawek, po których kobieta traci przytomność. Może ją po chwili odzyskać lub zapaść w śpiączkę. W ciężkich przypadkach może dojść do uszkodzenia wątroby, nerek, oczu a nawet mózgu.

rzucawka

Jak diagnozuje się stan przedrzucawkowy?

Stan przedrzucawkowy diagnozuje się, jeśli dwa niezależne badania ciśnienia krwi w danym tygodniu u przyszłej mamy wskazują powyżej 140 na 90 mm oraz w sytuacji, gdy u przyszłej mamy nie występował problem z nadciśnieniem przed ciążą.

Jeśli kobieta chorowała na nadciśnienie tętnicze przed ciążą, stan przedrzucawkowy diagnozuje się dopiero, gdy ciśnienie skurczowe wzrasta o 30 mmHg a rozkurczowe o 15 mm Hg. Dodatkowo występuje białko w moczu (niekoniecznie), występuje spadek ilości płytek krwi, obrzęk płuc, uszkodzenie nerek i wątroby.

Jak diagnozuje się rzucawkę?

W ciąży niezbędne są regularne badanie ciśnienia krwi. W przypadku tendencji do podwyższonych wskazań, przyszła mama powinna dokonywać pomiarów w domu i zapisywać je w notesie. Dodatkowo regularne badanie moczu pozwala zdiagnozować białkomocz, który jest sygnałem alarmowym, zwiększającym ryzyko wystąpienia rzucawki. Poza tym lekarz podczas wywiadu ocenia występowanie obrzęków oraz innych nieprawidłowości w ciąży.

W przypadku zwiększonego ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego kobieta w ciąży, u której wystąpiło zatrucie ciążowe w poprzednich ciążach, powinna zostać objęta programem profilaktycznym polegającym na przyjmowaniu kwasu acetylosalicylowego do końca pierwszego trymestru ciąży.

Gestozę diagnozuje się w II połowie ciąży.

Kiedy może wystąpić gestoza?

Rzucawka może wystąpić zarówno w okresie ciąży, w III trymestrze (około 50% przypadków), w trakcie porodu (30% przypadków) i w połogu (w ciągu pierwszych 48 godzin: 20% przypadków).

Jak leczy się rzucawkę?

Podstawowe działania zmierzają do zapobiegania gestozie. Kluczowe są systematyczne wizyty u lekarza i badania.

W przypadku stwierdzenia podwyższonego ciśnienia krwi, zalecane jest przyjmowanie leków obniżających jego wartość. Dodatkowo pomocne może być przyjrzenie się diecie i wzbogacenie jej w magnez i wapń.

Gdy stwierdzony zostanie stan przedrzucawkowy, niezbędna zazwyczaj jest hospitalizacja. W trudnych sytuacjach nie ma innego sposobu na walkę z zatruciem ciążowym jak zakończenie ciąży poprzez indukcję porodu.

Wystąpienia stanu przedrzucawkowego w ciąży zwiększa u kobiet w przyszłości rozwinięcia się chorób sercowo-naczyniowych, udaru mózgu i zawału serca. U dzieci kobiet z nadciśnieniem w ciąży obserwuje się tendencję do wystąpienia choroby nadciśnieniowej.

Jeśli wysokie ciśnienie krwi występuje u kobiet po porodzie, oznacza to, że jego przyczyną nie był stan przedrzucawkowy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.