Ryby dla dziecka – jakie są najlepsze?

Wiele dzieci nie chce jeść ryb. Z różnych powodów: ze względu na ości, „dziwny zapach” i mdły smak. Tymczasem to nie musi być regułą. Sporo zależy od podejścia rodzica, otwartości na przyrządzanie bardziej kreatywnych dań – nie tylko smażenia, ale też pieczenia, gotowania, przygotowywania pulpetów, zapiekanek i wielu innych dań. Ryby dla dziecka mogą być smaczne i zdrowe. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, o których poniżej.

Dlaczego dziecko powinno jeść ryby?

Ryby dla dziecka są cennym źródłem wielu bardzo wartościowych składników odżywczych, dlatego warto je wprowadzić do menu. Przede wszystkim dostarczają dobrych kwasów omega 3 i w nieco mniejszej ilości omega 6.  Składniki te są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka, rośnięcia i usprawniania funkcji poznawczych. Kwasy omega maja również korzystny wpływ na odporność dziecka i rozwój intelektualny.

Przeprowadzone badania w Japonii potwierdzają, że odpowiednia ilość kwasów omega dobrze oddziałuje na zachowanie dzieci, zmniejsza nadpobudliwość i skłonność do agresji. Poza tym udowodniono, że jedzenie ryb zmniejsza ryzyko rozwoju astmy, alergii, w tym atopowego zapalenia skóry.

ryby dla dziecka

Ryby dostarczają witaminy D oraz jod, wapń i fosfor. Są także wartościowym źródłem białka. Mięso ryb dostarcza także witamin A i B12 (chroniącej przed niedokrwistością).

Jak wprowadzać ryby do diety dziecka?

Ryby w diecie dziecka mogą być obecne już w 7 miesiącu życia. Należy je wprowadzać powoli, obserwując reakcję malucha, czy nie są widoczne objawy alergii.

Jeśli maluch cierpi na alergie pokarmowe, dobrym sposobem może być wstrzymanie się z wprowadzeniem ryb o kilka tygodni. Warto porozmawiać na ten temat z alergologiem i wybrać najbardziej optymalny sposób działania w przypadku danego malucha.

Jak często podawać ryby dziecku?

Oficjalne zalecenia mówią o podawaniu ryb co najmniej raz w tygodniu, a najlepiej dwa razy (2×150 gramów).

Jak przyrządzać ryby dziecku?

Bardzo istotne jest to, w jaki sposób przyrządza się ryby dziecku. Nie jest wskazane smażenie ryb w głębokim tłuszczu. Lepiej wybrać gotowanie w wodzie, na parze lub pieczenie w folii. Jeśli decydujemy się na gotowanie ryby dla dziecka, należy wrzucić rybę na wrzącą wodę, by w ten sposób zminimalizować utratę cennych składników odżywczych.

Zanim podamy ryby młodszym dzieciom, należy je obrać z ości. Niestety te mogą znajdować się nawet w filetach. Problem ten można nieco zminimalizować, przyrządzając kotlety i klopsy rybne.

Ryby dla dziecka: najlepsze gatunki

Nie każdy gatunek ryby jest równie wartościowy w diecie dziecka. Poszczególne typy różnią się zawartością składników odżywczych, dlatego tak ważne jest, by wybierać mądrze.

Z ryb tłustych specjaliści dla dzieci polecają szczególnie: łososia norweskiego i makrelę atlantycką, z ryb chudych warto sięgnąć po dorsza, morszczuka i mintaja. Z ryb słodkowodnych polecane są szczególnie karp, węgorz i pstrąg.

Przeczytaj: tilapia w diecie dziecka dobra, ale od czasu do czasu

Jakich ryb lepiej nie podawać dziecku?

W diecie dziecka lepiej unikać ryb, które magazynują najwięcej metali ciężkich, są to ryby drapieżne: rekin, miecznik, makrela królewska i okoń. W ograniczonej ilości w diecie dziecka mogą być obecne takie gatunki, jak: szczupak, tuńczyk, śledź i panga.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.