Rwa kulszowa w ciąży – co ją wywołuje oraz jak sobie radzić z bólem

Oczekiwanie na narodziny dziecka to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu każdej kobiety. Niestety, nie zawsze ciąża przebiega bez żadnych przykrych dolegliwości. Jedną z nich jest rwa kulszowa w ciąży. Atak rwy kulszowej jest bardzo nieprzyjemny i w dużym nasileniu może nawet uniemożliwiać przyszłej mamie wykonywanie podstawowych czynności.
Co powoduje rwę kulszową w ciąży i jak radzić sobie z nią domowymi sposobami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Rwa kulszowa w ciąży – główne przyczyny

Rwę kulszową wywołuje ucisk na nerw kulszowy. Jest to najdłuższy i najgrubszy nerw znajdujący się w organizmie człowieka. Jego podstawową funkcją jest przesyłanie bodźców nerwowych z górnej części ciała do dolnej. To właśnie prawidłowe działanie nerwu kulszowego sprawia, że poruszamy nogami. Przyczyny wystąpienia ataku rwy kulszowej w ciąży mogą być zarówno spowodowane zmianami zachodzącymi w ciele przyszłej mamy, jak i tkwić w jej organizmie. Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej są bowiem zwyrodnienia kręgosłupa. Okres ciąży sprzyja jednak ujawnieniu się dolegliwości związanych z rwą kulszową.

W okresie ciąży, kiedy ciało kobiety zmienia się, a w macicy rośnie dziecko, może bowiem dojść do ucisku nerwu kulszowego. To właśnie ten nacisk powoduje problemy z jego prawidłowym funkcjonowaniem. Najczęściej kobiety skarżą się na ostry ból w obrębie nóg i dolnej części pleców. Z jego powodu mają problem z poruszaniem się, schylaniem i wykonywaniem podstawowych czynności. Rwa kulszowa w ciąży może powodować także uczucie zdrętwienia w obrębie nóg i stóp. Dolegliwości bólowe związane z atakiem rwy kulszowej mogą być zarówno chwilowe, w takim wypadku ból pojawia się nagle i po kilku chwilach samoistnie znika, jak i długotrwałe, kiedy ból towarzyszy kobiecie nawet przez cały okres trwania ciąży.

rwa kulszowa w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży – podstawowe objawy

Aby nie pomylić ataku rwy kulszowej z innymi, ciążowymi dolegliwościami, warto wiedzieć, czym objawia się rwa kulszowa w ciąży. Do jej najpopularniejszych objawów należą:

  • ostry, promieniujący ból z okolicy lędźwiowej, przechodzący przez pośladki i uda, a kończący się w stopach;
  • niemożność podniesienia nóg do góry w pozycji leżącej;
  • silny ból podczas zginania nóg w stawie biodrowym i kolanowym;
  • uczucie mrowienia i pieczenia w nogach.

W niektórych przypadkach ból związany z rwą kulszową dotyczy obu kończyn, w innych natomiast może obejmować tylko jedną stronę ciała.

Jeśli pojawiły się u Ciebie takie objawy i podejrzewasz u siebie atak rwy kulszowej, koniecznie udaj się do lekarza. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się wizyta u neurologa oraz dobrze dobrana fizjoterapia. Rwa kulszowa w ciąży to bowiem poważne schorzenie, którego nie należy bagatelizować. Szczególnie w ciąży może ona mieć bowiem negatywny wpływ na jej przebieg oraz, w niektórych przypadkach, być także wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.

Bezpieczne leczenie rwy kulszowej podczas ciąży

Okres ciąży to niezwykle delikatny czas. Przyszła mama musi zachować ogromną ostrożność zwłaszcza w przyjmowaniu leków. Wiele farmaceutyków jest bowiem niewskazanych do zażywania przez kobiety w stanie błogosławionym. Dlatego, jeśli zauważymy u siebie objawy rwy kulszowej, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Doradzi on bowiem, w jaki bezpieczny sposób można leczyć tę przykrą dolegliwość w ciąży. Nie należy podejmować na własną rękę prób leczenia rwy kulszowej, gdyż popularne maści przeciwbólowe czy tabletki mogą mieć także negatywny wpływ na zdrowie i życie rozwijającego się płodu.

Domowe sposoby, dzięki którym złagodzisz ból towarzyszący atakowi rwy kulszowej:

  • Przykładanie do bolących miejsc gorącego lub zimnego kompresu
  • Unikanie nadmiernego wysiłku i prowadzenie oszczędnego trybu życia
  • Podczas siedzenia podkładanie miękkich poduszek w okolicy lędźwiowej
  • Delikatny masaż bolących miejsc olejkiem dla kobiet w ciąży
  • Uczęszczanie na zlecone przez lekarza zajęcia z fizjoterapii

Rwa kulszowa w ciąży a poród

Warto wiedzieć, że rwa kulszowa w ciąży może pojawić się zarówno z powodu ucisku płodu na nerwy, jak i z przyczyn niezależnych od ciąży i jej przebiegu. Niektóre kobiety mogą bowiem cierpieć na zwyrodnienie kręgosłupa, które staje się główną przyczyną pojawienia się rwy kulszowej. W przypadku długotrwałego bólu wywołanego przez rwę kulszową, zazwyczaj lekarz zleca poród poprzez cesarskie cięcie. Takie rozwiązanie ciąży jest bowiem najbezpieczniejsze zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Właśnie z tego powodu tak istotne jest informowanie swojego lekarza prowadzącego o wszelkich objawach i dolegliwościach ciążowych, gdyż dzięki takim informacjom będzie on w stanie nie tylko ulżyć nam w bólu zlecając np. fizjoterapię, czy przepisując odpowiednie leki, ale przede wszystkim podjąć właściwą decyzję co do porodu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.