Rumień zakaźny w ciąży – kiedy jest groźny?

Istnieje wiele chorób zakaźnych, których przebieg jest zazwyczaj łagodny dla dzieci. W przypadku dorosłych sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. A najtrudniejsza jest, jeśli infekcja dotyczy przyszłych mam. Szczególnym przypadkiem jest rumień zakaźny w ciąży.

Rumień zakaźny, czyli co?

Rumień zakaźny to popularna choroba zakaźna wywołana przez parwowirus 19 (należący do DNA wirusów). Dotyka zwłaszcza przedszkolaków i dzieci we wczesnym wieku szkolnych. Ma łagodne objawy, zazwyczaj występuje bez gorączki lub z lekko podniesioną temperaturą ciała.

Cechą charakterystyczną rumienia zakaźnego jest girlandowa wysypka, która pojawia się na początku na twarzy. Przybiera postać zaczerwienionych policzków. Dziecko wygląda jakby uderzyło się w policzki lub miało wypieki. Zmiany ze skóry twarzy nie znikają po kilkudziesięciu minutach. Mogą się utrzymywać do kilku dni, czasami są swędzące. Dodatkowo pojawia się wysypka na ciele, która może powracać długo po tym, jak rumień minie, przy zmianie temperatury. Wysypka znika sama, nie pozostawia po sobie blizn.

Co ciekawe, nawet w 50% przypadków rumień zakaźny może przebiegać bezobjawowo. Choroba przenoszona jest drogą kropelkową, najbardziej przed wystąpieniem objawów. Innymi słowy, dzieci, które nie są świadome infekcji, są źródłem jej szerzenia. Gdy pojawi się wysypka, zakaźność jest niewielka.

rumień zakaźny w ciąży

Rumień zakaźny nie wymaga leczenia. Choroba daje dożywotnią odporność. Okres intubacji wynosi od 4 do 14 dni, wysypka zazwyczaj pojawia się po 2-3 tygodniach od kontaktu z osobą chorą. 

Obserwuje się wzmożoną zachorowalność na „piątą chorobę” od późnej zimy do wczesnej wiosny.

Dlaczego rumień zakaźny w ciąży jest groźny?

O ile rumień zakaźny wśród dzieci to łagodna choroba, która rzadko wywołuje powikłania, o tyle jest ona szczególnie groźna w przypadku kobiet w ciąży.

Kontakt z chorą osobą jest najbardziej niebezpieczny w pierwszym trymestrze ciąży. Może bowiem doprowadzić (u około 30% zakażonych kobiet w ciąży) do zakażenia płodu. Nawet jeśli dojdzie jednak do zakażenia, to w większości przypadków płód rozwija się prawidłowo. Niestety czasami dochodzi do wystąpienia niedokrwistości u płodu, niewydolności serca, zapalenia mięśnia sercowego, a nawet obumarcia płodu.

W przypadku stwierdzonego zakażenia u matki przed 20 tygodniem ciąży zalecana jest szczególna obserwacja rozwoju płodu, by w razie wystąpienia nieprawidłowości, móc je szybko zdiagnozować. Ryzyko wystąpienia ciężkich zakażeń w ciąży właściwie mija po 21 tygodniu ciąży.

Szacuje się, że około połowa kobiet w ciąży jest odporna na zakażenie. U pozostałych rzadko występuje wysypka. Zazwyczaj wirus powoduje stany zapalne stawów dłoni, nadgarstków i kolan.

W przypadku kontaktu z osobą chorą, u kobiet w ciąży zaleca się wykonanie badania krwi w celu oznaczenia przeciwciał IgG oraz brak przeciwciał IgM. Jeśli w krwi stwierdzi się obecność IgM, istnieje duże ryzyko, że doszło do zakażenia. Jeżeli natomiast występują przeciwciała IgG i brak jest przeciwciał IgM, oznacza to, że kobieta przebyła chorobę wcześniej i jest odporna na rumień zakaźny.

Jak się uchronić przed chorobą?

Niestety nie są znane żadne metody profilaktyczne, ani metody leczenia. Jedynym rozwiązaniem, które jest trudne w realizacji, jest unikanie kontaktu z małymi dziećmi i zachowanie wysokiej higieny – częste mycie rąk.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.