Rumień wędrujący u dziecka – czy wiesz, jak wygląda?

Rumień wędrujący jest zmianą skórną najczęściej kojarzoną z boreliozą – chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest on najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby.  Jego szczególny, wyróżniający się na tle innych zmian skórnych. Jego wygląd powoduje, że rzadko kiedy pozostaje on niezauważony i pozostawiony bez jakiejkolwiek reakcji. Co jeszcze warto wiedzieć o rumieniu wędrującym oraz jak postąpić, jeśli pojawi się on na naszym ciele? Wszystkie najważniejsze informacje postaramy się przekazać Państwu w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Rumień wędrujący – co to takiego?

Rumień wędrujący (z łac. Erythrema migrans) jest zmianą skórną występującą w miejscu lub w okolicy, w której doszło do ukąszenia lub wkłucia się kleszcza. Jest najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy – choroby zakaźnej powodowanej przez bakterie z rodzaju Borrelia i przenoszonej przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Jest to objaw patognomonicznym dla tej choroby, co oznacza, że jego wystąpienie jest wystarczające do jej rozpoznania. Rumień wędrujący należy różnicować z objawami skórnymi nieswoistej reakcji na ukłucie kleszcza oraz z innymi zmianami rumieniowymi. Są nimi rumień trwały polekowy – pojawia się zawsze w tym samym miejscu po przyjęciu określonych środków farmakologicznych. A także rumień obrączkowaty – dosyć rzadka choroba skóry o nie do końca poznanej etiologii.

Jak wygląda rumień wędrujący?

Zmiana skórna w postaci rumienia wędrującego przybiera postać zaczerwienienia w kształcie okręgu. Ten okręg zwykle ma średnicę powyżej 5cm. Otoczony jest charakterystyczną dla niego czerwoną obwódką. Najczęściej pojawia się on w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Czasami może zmienić swoją lokalizację i pojawić się w innym miejscu, a jego wygląd może odbiegać od tego typowego.

Rumieniowa zmiana skórna może być bardziej ucieplona niż otaczająca ją skóra, dodatkowo może wystąpić jej pieczenie lub swędzenie. Czasami zdarza się również, iż w obrębie zmiany pojawiają się także wykwity wypełnione surowiczym płynem. Nierzadka jest także zmiana koloru obwódki na różowy lub fioletowy. Zmianom skórnym towarzyszyć mogą także objawy ogólnoustrojowe. Na przykład w postaci bólów głowy, mięśni i stawów, uczucie zmęczenia oraz rozbicia czy podwyższenie temperatury ciała.

rumień wędrujący

Kiedy pojawia się rumień wędrujący?

Tak jak wspominaliśmy na wstępie, rumień wędrujący pojawia się po wkłuciu lub ukąszeniu przez kleszcza przenoszącego bakterie z rodzaju Borrelia. Jest on zwykle pierwszym objawem choroby, występującym na tak zwanym etapie zlokalizowanym boreliozy.

Rumień wędrujący formuje się w ciągu 1 – 3 tygodni od ukąszenia i towarzyszyć mu mogą objawy grypopodobne takie jak bóle mięśni i stawów, uczucie rozbicia oraz wzrost temperatury ciała. Zarówno zmiana skórna, jak i objawy ogólnoustrojowe ustępują zwykle w ciągu 4 do 12 tygodni. U części chorych rumień może być jednak zupełnie niezauważony przez ten czas lub też może w ogóle się nie pojawić.

Co zrobić w przypadku wystąpienia rumienia wędrującego?

W przypadku ugryzienia przez kleszcza, początkowe postępowanie polega na przyjęciu postawy wyczekującej, czyli oczekiwaniu na to, czy na skórze pojawi się rumień wędrujący, czy też nie. Wystąpienie i rozpoznanie zmiany skórnej w postaci rumienia wędrującego upoważnia do rozpoznania choroby i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Podstawą leczenia boreliozy jest antybiotykoterapia, w której zastosowanie mają penicyliny, cefalosporyny i tetracykliny (te ostatnie nie są stosowane w terapii boreliozy u dzieci). Wybór antybiotyku oraz długość stosowanej terapii (wynosi ona zwykle 21 – 28 dni) zależy przede wszystkim od postaci choroby. Niekiedy w przebiegu boreliozy może dojść do nawrotu choroby, którego podstawą leczenia również jest antybiotykoterapia. Trzeba je jednak odróżnić od wycofywania się choroby i zmniejszania się dolegliwości, które wymagają jedynie leczenia objawowego.

Na szczęście odpowiednio dobrana antybiotykoterapia stosowana w przebiegu zakażenia krętkami z rodzaju Borrelia jest skuteczna w ponad 90% przypadków.

Rumień wędrujący jest najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak wygląda i dzięki temu móc jak najwcześniej udać się po odpowiednią pomoc. Pamiętajmy więc, że jeśli dojdzie do ugryzienia przez kleszcza, w pierwszej kolejności należy bacznie obserwować miejsce ugryzienia przez okołrumo miesiąc i w przypadku pojawienia się zmiany skórnej w postaci rumienia wędrującego, należy zgłosić się do lekarza, a w przypadku potwierdzenia przez niego diagnozy, stosować się do zaleconego leczenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.