Rumień toksyczny noworodków – ma go 50% dzieci?

Rumień toksyczny noworodków to łagodna choroba skóry występująca u noworodków i niemowląt na całym świecie. Nie są znane dane, które wskazywałyby, co zwiększa ryzyko wystąpienia zmian – ani płeć, ani rasa, ani narodowość nie mają tu znaczenia. Przypuszcza się, że przyczyną może być reakcja na mechaniczne i termiczne bodźce (np. ciepło) oraz czynniki alergiczne.

Rumień toksyczny noworodków

Rumień u niemowląt – kiedy się rozpoczyna?

Rumień u niemowląt rozpoczyna się zazwyczaj w kilka dni po narodzinach (zazwyczaj do 48 godzin po porodzie). Tylko u nielicznych dzieci jego objawy obserwuje się na dwa tygodniu po porodzie, niemal nie występuje u dzieci urodzonych przedwcześnie.

Jak wygląda rumień toksyczny?

Rumień toksyczny u noworodków może mieć różną postać – płaskich, czerwonych płatów, niewielkich nierówności w postaci białych lub żółtych grudek lub krostek na zaczerwienionym tle. Rumień zazwyczaj zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się, przechodząc na tułów i nogi. Dłonie i stopy zazwyczaj są wolne od zmian.

Wszystkie zmiany związane z rumieniem toksycznym odchodzą całkowicie, gdy dziecko kończy miesiąc-cztery miesiące.

Jak rozpoznaje się rumień toksyczny u noworodków?

Rumień toksyczny u noworodków rozpoznaje się poprzez ocenę zmian skóry. Pobranie próbek skóry, czego się raczej nie praktykuje, wskazuje na występowanie wielu komórek zapalnych w górnej części skóry – eozynofilów i neutrofilów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Wojtek

    Przyczyna wystąpienia opisanego rumienia u noworodków jest dla mnie transparentna. Proszę tylko spojrzeć na charakterystykę produktu leczniczego – szczepionki na WZW B, podawanej zazwyczaj w 1 dobie życia. Rumień rozpoznano w badaniach klinicznych ww. specyfiku jako częsty niepożądany odczyn poszczepienny.